Co-creatie si Ascensiune

Realitatea în care trăim

Maestrul interior

Mesajde Haris » Mar, Mar 25 2008 5:19 pm

Care e calea spre fericire? Sa fie cea a unui maestru, ascensiunea relevata intr-o carte, sau noi insine... Oare pentru a ajunge undeva avem nevoie de un accept divin? Putem fi ce dorim, sau ceva ne opreste... De ce totusi ne framantam de ce zice prietena, seful de la serviciu, ordinul de plata care l-am uitat? De ce ne rusinam cand am gresit undeva? De ce ne minunam cand vedem cum totul parca infloreste la cineva si la noi e mereu toamna?

Toate acestea m-au facut sa reflectez: Oare cine e vinovatul pentru ceea ce mi se intampla? Vrajile prietenilor, gandurile altora, nesansa din viata, vointa astrelor, pedeapsa divina. Oare care dintre ele?

Cautand in interior n-a durat foarte mult si mi-am deschis inima, uitandu-ma la cateva filme. De ce unii sunt fericiti si alti nu? Foarte simplu, unii se bucura din orice si conform legii atractiei atrag si mai multe, iar altii se afunda din ce in ce mai adanc, pana realizeaza ca le-a ajuns la gat. Am citit si Osho, un volum, care m-a distrat mult cu glumele lui. Ne arata cum poti trai in armonie fara de fapt sa ai nimic. Am fost si initiat pe anumite sisteme. Nu-mi pare rau de nimic, totul a fost un pas in trezirea mea. Oare exista vraji, manipulari in masa, spirite care te bantuie noaptea?...

De curand am urmarit o pereche de tineri indragostiti, nu duceau lipsa de nimic; se iubeau si atat. Restul nu conta. Banii veneau atati cati erau si nu i-am auzit ca: "Esti vanat de nu stiu cine, sau altul i-a trimis nu stiu ce."

Ca sa dau o replica dintr-un film: "Ce e in tine, e mai puternic ca orice vraja." Daca traiesti in lumina si iubire nimic nu te poate atinge. Daca te lasi agatat in certuri, in suparari, sau pui la suflet ce zice unul sau altul, atunci de fapt primesti ce cauti.
Haris

maestria tacerii

Mesajde amadora » Vin, Apr 25 2008 8:26 pm

Cel mai bun "maestru" ne poate fi adesea TACEREA... ciudat? Poate, insa daca pastrezi o vreme mai indelungata tacerea mintii sufletului vei ajunge sa deslusesti raspunsuri la intrebari ce poate abia se prefigureaza in launtrul tau. Nu conteaza ce ai, cat ai, ci cum poti darui si cum te poti bucura cand ti se ofera... pana si un "ghiont". Tot tacand, poti realiza maretia grandorii mesajelor ascunse in minunatiile ce ne inconjoara. Chiar si o frunzulita decolorata are o clasa aparte in caderea ei. Sigur, daca toti am tacea posibil s'ar instala o "mutenie", insa hmm... poate in acel moment ne'am auzi glasul inimilor care ne striga sa fim intelepti, iubind simplu, deoarece asa se naste Calea... :angel8

Va iubesc :love36
amadora

Mesajde Oriana » Dum, Dec 12 2010 2:04 am

Eu am cautat cu disperare un maestru o vreme si incet incet au inceput sa apara in viata mea semne: o carte intr-o vitrina, un mesaj deosebit cu trimitere la la un site sau orice altceva si asa am inceput sa-mi deschid perceptiile, dar la maestru inca nu am ajuns! :crybaby2 Sunt insa rabdatoare si ma straduiesc sa intru in acea tacere a mintii ca sa pot asculta sufletul. Pentru unii e usor, altii au facut eforturi uriase sa intre in lumina, sa se umple de DUH SFANT! Am citit o multime de carti cu metode diferite, insa cred ca pentru fiecare e un dat si o cale ce trebuie parcursa.

Mi-a placut o poveste cu Nastratin Hogea care s-a hotarat sa mearga la un maestru sa primeasca invatatura. A mers cateva zile la rand si Maestrul ii facea semn sa se aseze si treceau asa ceasuri bune fara sa ii spuna ceva cu vorbe; la un moment dat Nastratin se ridica suparat si ii spune Maestrului: "Eu pierd timpul asa ca va rog sa-mi dati o invatatura care sa ma faca mai bun, daca nu plec si nu mai vin." Atunci Maestrul i-a spus: "Stii, eu ti-am dat mereu invatatura, ti-am spus tot ce stiu eu, totusi, tine minte acest lucru: Fa binele si arunca-l in fantana." A plecat Nastratin si spre norocul lui tocmai vede o femeie oarba ce astepta sa treaca strada. O ia de mana, o ajuta si pe partea cealalta, vede o fantana in care o arunca imediat.

Poate ca multi primim sfaturile si intelepciunea maestrului, dar suntem inca nepregatiti sa ascultam cu sufletul! Daca am putea, ce bine ar fi! Eu insa sunt foarte optimista si sper ca va veni si ziua aceea. Poate nu ma pregatesc prea constiincios, poate mai am lectii de invatat, dar sunt foarte bucuroasa ca macar am deschis ochii... chiar daca sunt doar putin mijiti, am sanse destul de mari. :confused5 Oricum ar fi viata, merita traita si lectiile sunt minunate, bune sau rele, daca invatam ceva din ele!!! :smile

Va iubesc pe toti :love36 :hello3
Oriana

Mesajde mszavai » Mar, Feb 01 2011 4:58 am

Imagine

"Te-ai nascut un ORIGINAL. Nu muri ca o copie." - John Mason

Consider ca e timpul sa lasam in urma vremurile maestrilor si discipolilor. Avem nevoie sa ne conectam cu MAESTRUL INTERIOR, cel care cu blandete si rabdare asteapta sa facem tacere... ca sa se poata face auzit.

Sunt atatia oameni minunati, pretutindeni in jurul nostru, al caror exemplu este demn de urmat! Ei nu vorbesc despre channel, ascensiune, maestri ascensionati, reincarnare, etc... ci folosesc cuvinte simple ca: viata, bucurie, recunostinta, echilibru, daruire - cuvinte pe care multi dintre 'marii maestri' au uitat sa le mai foloseasca.

mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Sâm, Ian 28 2012 7:28 pm

Dragii mei,

Doresc sa precizez faptul ca este deosebit de important sa nu mai apelam la 'intermediari'. Suntem deja in 2012 si foarte multe evenimente au loc acum in 'culise', urmand sa fie in curand aduse pe 'scena' omenirii.

Asa cum am scris in multe din mesajele mele aici pe forum, informatia transmisa in mesajele channel are o origine foarte ambigua, deci nu preluati ad litteram ceea ce se spune in aceste mesaje.

Dupa parerea mea, cea mai profunda informatie legata de natura acestui Univers Creational in care ne aflam este transmisa de George Kavassilas.

Este vorba NU de 'ascensiune', ci de redobandirea Suveranitatii noastre, iar acest lucru il putem realiza conectandu-ne zi de zi la Inteligenta Universala care suntem! Sa cerem ajutorul Creatorului Universal si Sufletului Nostru atunci cand avem nevoie si nimanui altcuiva, caci e foarte posibil ca acesti 'ingeri' care ne sar in ajutor si ne ofera cateva 'miracole' sa 'vina' cu un pret foarte mare. Atentie!
mszavai
Site Admin

Mesajde harmony » Sâm, Ian 28 2012 7:50 pm

Multumesc, draga Monika, pentru sfat!

Adevarul este ca de multe ori uitam si in dorinta de a ne vedea atins telul material recurgem la astfel de intermediari.

Oare cum putem fi siguri ca ajutorul dat este al unei entitati de Lumina si nu al uneia mai putin benefice? Din cate am aflat eu, o entitate de Lumina nu sare in ajutor pentru a te favoriza in obtinerea unor beneficii materiale: bani, numere loto, noroc, etc. Ea vine acolo unde este stricta nevoie si atunci cand are permisiune divina.

Si ai multa dreptate, in acesti ani lupta este acerba, iar noi trebuie sa facem dovada verticalitatii noastre, indiferent de planul in care ne aflam.

Cu drag, H.
harmony

Mesajde mszavai » Sâm, Ian 28 2012 9:39 pm

Draga Harmony, vreau sa iti spun ca eu de mult am incetat sa ma mai 'rog' pentru ceva anume, sau mai bine zis pentru ceea ce cred eu ca am nevoie. Cer calauzire, cer ajutor, cer sa mi se arate ce am de facut. Bineinteles ca si eu vreau anumite lucruri. Metoda mea de abordare este aceea de a face pasii necesari in directia dorita si daca 'usa se deschide' atunci e directia buna, iar daca continua sa opuna rezistenta... atunci e timpul sa caut o alta 'usa'. :wink29 Acesta reprezinta de fapt alinierea ego-ului :lyric (reintegrarea sa) la SUFLET.

Am spus de mult ca metoda mea de comunicare cu spiritul este prin INIMA.

Inima opereaza pe o frecventa la care 'controlorii' nostri nu au acces. E foarte simplu, daca stam sa ne gandim. Cu cat operam mai mult pe aceasta frecventa, cu atat suntem mai in Armonie cu Sufletul Nostru si cu Viata pe care o ducem aici, iar sansele de 'interferenta' devin tot mai... reduse.
mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Dum, Ian 29 2012 6:04 am

mszavai scrie:
Este foarte trist de vazut ca unii dintre cei care pozeaza in 'liderii spirituali ai Noii Energii', cei care la seminarii sau atunci cand fac channel vorbesc numai despre iubire, confruntati cu situatii reale in care ar trebui sa dea dovada ca pot pune in practica mesajele pe care le transmit, se dovedesc a fi mai rai si mai plini de venin decat oamenii simpli, care nici nu au auzit de Lucrul in Lumina sau de Noua Energie. Exista oameni, asa cum este si sotul meu, care nu cunosc mania, invidia sau ura, care prefera sa fie raniti decat sa raneasca, care nu au nevoie sa citeasca ceea ce spune Kryon, Adama sau Saint Germain, care nu au nevoie sa mediteze sau sa practice Reiki, dar care isi indeplinesc cu adevarat misiunea pe care au venit aici sa o indeplineasca.

nora scrie:
Scriu referitor la ce spunea Monika intr-un mesaj anterior, la care m-am gindit mult cata dreptate are. Sunt oameni simpli (poate nu prea multi in ziua de azi), care sunt foarte avansati pe calea spirituala, fara sa fi intrat pe nici un forum de acest gen, ci pur si simplu, prin credinta, educatie sau poate ca au venit aici pentru a fi adevarate "faclii" de lumina.

Am cunoscut cu multi ani in urma o femeie de la tara, care nu a citit in viata ei o carte, decat cele de rugaciuni, dar care era de o seninatate si bunatate rar intilnite. Nu am auzit-o niciodata sa vorbeasca repezit cu cineva. Tot timpul chipul ei era senin si avea o vorba buna pentru oricine.
Ma gandesc de multe ori la ea, facandu-mi reprosuri ca nu sunt si eu la fel.

Desigur, lumea este din ce in ce mai rea si stiu ca nu trebuie sa ne lasam invinsi, sa gasim calea spre armonie cu ceilalti, dar ma simt de multe ori descurajata de ce se intimpla in jur. Oamenii vor sa se devoreze unul pe celalalt, incat nu pot sa nu ma intreb: Cand se vor sfarsi toate acestea?

mszavai
Site Admin

Reintegrarea tuturor aspectelor noastre

Mesajde mszavai » Lun, Oct 15 2012 12:34 am

Imagine

Mai doresc sa precizez un lucru legat de tiparele energetice cum ar fi: implantul de neutralizare, tiparele intelepciunii, codurile Reiki, etc...

De-a lungul anilor, mesajele channel (transmise daca ati observat numai de entitati 'ascensionate' masculine :think hmmmm) s-au dovedit a fi informatii manipulate si corupte - o noua metoda de control mental a Umanitatii.

Astfel incat, avand in vedere ca in interiorul nostru continem TOTUL, a venit timpul sa renuntam la orice fel de intermediari sau instrumente ajutatoare si... sa mergem pe propriile picioare!

In ultima perioada am inceput sa-mi invoc: FRICA, BOLILE, TIPARELE ENERGETICE/ IMPLANTURILE/ PROGRAMARILE, ENERGIILE PARAZITARE DE ORICE FEL, etc... sa privesc toate aceste energii in fata ca pe niste vechi prieteni dragi care m-au slujit cu credinta, sa ii imbratisez cu toata dragostea, sa le multumesc si sa le spun ca SUNT LIBERI ACUM SA SE INTOARCA IN LUMINA, CA II ELIBEREZ!

Va recomand sa incercati si voi aceasta tehnica si sa observati efectul.
mszavai
Site Admin

Înapoi la Ocultism modern