Geometria Sacra in raport cu Creatia

Existență și cunoaștere

Geometria Sacra in raport cu Creatia

Mesajde mszavai » Vin, Apr 30 2021 8:59 am

În Matematică există o infinitate de șiruri de numere, care au la bază o formulă, pe baza căreia se generează elementele șirului. De exemplu șirul de numere prime: „2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67,… 97, 101, 103,…2n+1,…2n+1” este format din numere care se împart exact doar la 1 și la ele însele. Sau șirul de numere pare naturale: „2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22…n” a cărui elemente se împart exact la doi ( n=2p). Sau șirul de numere formate din puteri ale lui 3: „3, 9, 27, 81, 243, 729, 2187…” care mai poate fi scris și „31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39,…”.

Printre infinitatea de șiruri existente în lumea matematicii, italianul Leonardo of Pisa, cunoscut și sub numele de Fibonacci, a descoperit un șir de numere extraordinar de interesant: „0, 1,1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597…”. Formula pe baza căruia se obține acest șir este una foarte simplă:

Primele două elemente ale șirului sunt 0 și 1, iar al treilea element se obține aduându-le pe primele două: 0+1 = 1. Al patrulea se obține aduându-le pe al treilea cu al doilea (2+1=3). Al cincilea se obține aduându-le pe al patrulea cu al treilea (3+2=5), și tot așa, până la infinit. În figura de mai jos puteți observa mai bine cum se obțin elementele șirului, prin adunarea celor două care le preced.


Imagine



Primul lucru interesant care se observă în acest șir este că dacă împărțim un element al Șirului Fibonacci la precedentul său obținem rezultatul 1,61803. Acest lucru este valabil de la 14-lea element în sus (233:144=1,61803, 377:233=1,61803, etc.), indiferent cât de mare a fi acel număr din șir. În figura de mai sus puteți observa mai bine cum se obține acest rezultat de 1,61083.

Acest număr a fost denumit φ (phi) fiind considerat încă din antichitate Raportul de Aur sau Numărul de Aur, datorită întâlnirii frecvente a acestui raport în lumea care ne înconjoară. Se află în raportul de aur oricare două numere care îndeplinesc condiția de mai jos:


Imagine


Șirul lui Fibonacci poate fi reprezentat și geometric într-o multitudine de feluri. Mai jos puteți vedea o reprezentare geometrică simplă, ușor de înțeles chiar și pentru cei mai puțin familiari cu legile matematicii.


Imagine


Am desenat un dreptunghi cu lungimea de 55 cm și lăținea de 34 cm. În interiorul acestuia desenăm un pătrat care să aibă latura exact cât lățimea (de 34 de cm). În acest moment s-au format două figuri mai mici: un pătrat cu latura de 34 de cm și un dreptunghi cu lungimea de 34 de cm și lățimea de 21 cm (55-34). Repetăm procedeul și desenăm iarăși un pătrat în dreptunghiul mic abia format. De data această pătratul va avea ca latură 21 cm. În acest moment pe lângă acest nou pătrat a apărut și un alt dreptunghi și mai mic cu lungimea de 21 cm și lățimea de 13 cm (34-21). Repetăm procedeul și vom obține alt pătrat cu latura de 13 cm și un dreptunghi și mai mic cu lungimea de 13 cm și lățimea de 8 cm. Și tot așa până când ajungem să desenăm ultimul pătrat care va avea latura exact de 1 cm și care va forma în celaltă parte tot un pătrat de 1 cm.

După cum observați dimensiunile geometrice ale acestui dreptunghi sunt exact elementele Șirului lui Fibonacci. Dacă am desena un arc de cerc din pătratul cel mai mic și l-am continua prin celălalt mai mare, și apoi prin următorul și tot așa, am obține o spirală.

Dacă am încadra acest dreptunghi cu latura de 55 cm într-unul și mai mare cu latura de 89 cm, iar pe acesta de 89 cm într-unul de 144 cm, și tot așa, atunci spirala obținută ar fi din ce în ce mai mare, dar ar urmări exact aceeași formulă.


Articol de Claudiu Balan
Sursa: https://matematicasiteologie.wordpress.com/








Imagine

Simbolul inimii creat pe baza Șirului lui Fibonacci

- SPIRALA INTERIOARĂ -


.
Avatar utilizator
mszavai
Site Admin
 
Mesaje: 300
Membru din: Mar, Iul 12 2005 1:38 am

VIATA exista dincolo de Geometria Sacra

Mesajde mszavai » Vin, Apr 30 2021 10:19 am

Geometria Sacra este limbajul cuantificat al numerelor si forma cea mai apropiata (dar nu exacta!) prin care matematica interpreteaza Procesul de Manifestare al Creatiei.

VIATA exista dincolo de Geometria Sacra si a existat cu mult inainte ca aceste 'limbaje de interpretare' sa fie create.

Realitatile sintetice (distorsionate) - copii ale Proceselor Naturale ale Firii, sunt bazate integral pe Geometria Sacra (ex: Merkaba, Floarea Vietii, chakrele, etc).


.
Imagine
Cele 7 chakre in simbolul Florii Vietii


Imagine
Cele 7 chakre, Solidele Platonice si Cele 5 Elemente




  • Chakra Radacina - Hexaedrul (Cubul), PAMANT
  • Chakra Sacrala - Icosaedrul, APA
  • Chakra Plexului Solar - Tetraedrul, FOC
  • Chakra Inimii - Octaedrul, AER
  • Chakra Gatului - Sfera, VOIDUL
  • Chakra Fruntii / Al Treilea Ochi - Dodecaedrul / Cubul lui Metatron, SPIRITUL
  • Chakra Coroanei - Merkaba ('Vehicol' de Lumina Sintetica)





Imagine
Cele 7 chakre, si Solidele Platonice





Imagine
Cele 7 chakre si Solidele Platonice corespunzatore



Imagine
Solidele Platonice si gradele corespunzatoare


Imagine
Cele 4 Elemente si Pamantul


Imagine
Solidele Platonice si cele 5 Elemente

.
Avatar utilizator
mszavai
Site Admin
 
Mesaje: 300
Membru din: Mar, Iul 12 2005 1:38 am


Înapoi la Metafizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron