Occupy Wall Street/ Occupy World

Meditaţii în grup, evenimente spirituale

Mesajde mszavai » Sâm, Oct 22 2011 3:32 am

21 octombrie - Melbourne, Australia

Brutalitatea politiei fasciste din nou in actiune!

Dupa 6 zile de protest pasnic, protestatarii din Melbourne au fost evacuati de catre 400 de politisti, inclusiv politisti calare. Au fost folositi caini; de asemenea, s-a facut uz si de sprayuri cu piper.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Sâm, Oct 22 2011 3:52 am

mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Lun, Oct 24 2011 4:11 am

Politia devine tot mai violenta!!!!

Oakland, California - 25 octombrie

La ora 5:00 dimineata, demonstrantii din Oakland au fost evacuati in mod violent de catre aproximativ 200 politisti armati. In jur de 75 de demonstranti au fost arestati, iar cautiunea stabilita la $10 000 de persoana!

Imagine

La ora 17:00, in incercarea de a reocupa Frank Ogawa plaza de unde fusesera evacuati dimineata, aproximativ 1000 de demonstranti au fost intampinati de catre fortele de politie cu explozive si gaze lacrimogene.

Imagine

Intr-o noua incercare de ocupare, aproximativ 200-300 de demonstranti s-au regrupat, insa un nou atac a fost lansat asupra acestora la 22:36. Peste 100 au fost arestati.

Imagine

Ca urmare a atacurilor cu explozibile, Scott Olsen - veteran al razboiului din Iraq - a suferint contuzie cerebrala si se afla actualmente la spital in stare grava. Cei care au sarit sa il ridice de la pamant, au fost 'intampinati' cu explozive din partea politiei.

Imagine

Imagine

26 octombrie New York
mars de solitaritate cu Oakland, intampinat cu brutalitate de politie

mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Sâm, Noi 05 2011 1:01 am

Ca urmare a incidentului din 25 octombrie, orasul Oakland a declarat GREVA GENERALA pe data de 2 noiembrie. Aprox 100 000 persoane (muncitori, elevi, studenti, profesori, membri sindicali, veterani de razboi, etc) au iesit in strazi si au demonstrat. Bancile au fost inchise, iar porturile locale blocate.

mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Mar, Noi 08 2011 7:47 am

In ziua de 15 noiembrie, la ora 1:20 noaptea, politia a inceput sa evacueze demonstrantii din Wall Street. Pana la ora 6:00 dimineata parcul fusese evacuat complet. Toate lucrurile lor, inclusiv cele 5554 carti donate, au fost aruncate la gunoi. Aproximativ 200 de demonstranti au fost arestati. S-a facut uz de sprayuri cu piper.

Poze 1 Poze 2

Prin ordine judecatoreasca, demonstrantilor li s-a permis sa reintre in parc, dar fara nici un fel de echipament de campare.

Pe data de 17 noiembrie, la aniversarea a doua luni de ocupatie, fusese anuntata blocarea si inchiderea Wall Street-ului. Actiunea este in continuare anuntata si va urma sa aiba loc, asa dupa cum fusese initial stabilit, pe data de 17. Studenti si profesori din 448 de orase planuiesc, deasemenea, sa demonstreze pe data de 17 noiembrie - Ziua Internationala a Studentilor. Actiuni de solidaritate au fost anuntate in: Spania, Germania, Belgia, Italia, Egipt, Indonezia, Polonia, Nigeria si Bulgaria.

Este evident ca 'cei din culise' urmaresc generarea de -violenta, furie, durere, drama- energii menite sa alimenteze sistemul aflat actualmente in cadere libera. Nu toti cei care s-au alaturat acestei Miscari de Ocupare inteleg cine sunt cu adevarat cei 1% si care sunt mijloacele prin care acestia au reusit sa tina omenirea in sclavie atata timp!

In aceste timpuri, este imperios necesar sa meditam zilnic, sa ne rugam, sa emitem cat mai puternic energia noastra care sa neutralizeze aceste energii si sa ne continuam lucrarea de a pune capat, odata pentru totdeauna, acestui program!
mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Mar, Noi 22 2011 7:38 am

17 noiembrie New York

peste 30 000 de persoane au iesit in strada militand pentru: O NOUA LUME!!!

Imagine

Demonstrantii au blocat statiile de metrou si strazile din apropierea Wall Street-ului. Bineinteles ca politia nu a putut ramane 'mai prejos' si a tinut sa-si faca simtita prezenta in stilul caracteristic...

atacurile de violenta culminand cu un atac extrem de violent asupra unui tanar de 19 ani, Brandon Watts, nascut in Romania... Imaginile vorbesc de la sine.

David Icke a fost prezent pe 17 noiembrie in parcul Zuccotti.

Imagine

Iata-l in interviu cu Luke Rudkowski

mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Mar, Noi 22 2011 9:22 am

Pe data de 9 noiembrie, studentii de la Universitatea din Berkeley, California, impreuna cu cativa profesori care s-au aliat acestora in solidaritate, au protestat impotriva taxelor de invatamant in continua crestere (anul acesta taxele au fost marite cu 81%!). Politia universitatii, platita chiar cu banii studentilor, a fost trimisa de conducerea universitatii sa 'puna capat' demonstratiilor. Studenti si profesori au fost arestati si brutalizati, unii ajungand chiar la spital.

In solitaritate cu actiunile de protest ale studentilor de la Universitatea din Berkeley, California, studentii de la Universitatea din Davis, California au instalat corturi in campus si au inceput actiuni de protest. Bineinteles si conducerea acestei universitati a chemat 'in ajutor' politia universitatii, care si in acest caz a fost 'la inaltime'.

18 noiembrie - studentii au fost loviti cu bastoanele si spray-ati cu piper. Pentru ca si-au acoperit fetele, politistii le-au deschis fortat gurile si le-au sprayat piper pe gat. Unii dintre studenti au fost dusi in stare grava la spital; 45 minute de la incident un student inca mai tusea cu sange.

mszavai
Site Admin

Mesajde DARA » Vin, Dec 09 2011 11:01 pm

SUNTETI FERICITI?

Eu nu. M-am imbolnavit vazand atata suferinta in juru-mi. Nu sunt atat de puternica pentru a putea prelua si transforma singura, totul in lumina. Sigur ca imi iubesc semenii, dar de prea multa negura nu mai razbate atat de usor lumina... De aceea este nevoie sa ne unim mai mult ca oricand, pana nu ne sufocam cu totii. Nu mai ajung "filozofiile", cursurile de tot felul, mangaierile, actele de caritate... doar iesitul in strada si unirea vor risipi intunericul din inimile noastre ale tuturor! Stiu, o sa spuneti ca fericirea vine din interior si ca schimbarea lumii de acolo incepe, asa este, dar noi nu suntem singuri in interior, caci suntem universul in miniatura si astfel ne continem unul pe celalalt, in minunata Sfera Celesta. Avem tot ce ne trebuie pentru a fi fericiti, doar sa stim sa accesam Acel Ceva, acel ceva ce se cheama Iubire. Binele Suprem este diferit fata de ceea ce ne-a invatat societatea terestra, uneori el este schimbare radicala, un Salt Profund in Constiinta, cum spune Alex "Mace", care are abia 22 de ani.

Dragi lucratori in lumina, asa cum ne-a aratat scumpa noastra Monika, aici pe acest forum, ca se poate sa ne croim un nou destin si un nou pamant, sa ne apucam de treaba si noi cei din Romania alaturi de celelalte popoare.

Este timpul sa ne unim cu totii si cum spune si dragul nostru Gicu Dan - sa organizam in localitatile in care suntem, grupuri de "protest" cu tematica: "Ocupati strazile la nivel spiritual si spuneti adevarul divin trecatorilor si mass mediei".

Evenimentele se accelereaza, astfel ca noi toti, care putem, sa participam in orasele noastre pentru luminarea oamenilor cu adevarurile divine pe care noi le posedam, ca Zestre Multidimensionala, asa cum fac si semenii nostri din alte tari.

A SOSIT TIMPUL SA IESIM LA MODUL FIZIC IN FATA PRINTRE OAMENI. Nu cred ca trebuie sa facem mare zgomot, este suficient sa ne adunam o data pe luna in locuri prestabilite si sa discutam de ale noastre, fiecare cum este indrumat de inima si cu siguranta cei ce vor trece pe langa noi nu vor ramane pasivi. Putem face afise cu diverse prezentari sau propuneri, pe care sa le inmanam sau sa le lipim la locuri vizibile... si cate si mai cate putem face impreuna, doar sa ne dorim.

Sa le spunem oamenilor despre noua constiinta si ca schimbarea vine din interiorul fiecaruia. Noua romanilor ne place sa ne mandrim cu strabunii nostri, dar sa-i facem si pe ei sa fie mandri de noi. Sa ne apucam de treaba, ca a venit vremea!
Daca tot ne place sa credem ca suntem din Tara Zeilor, sa fim Mosi cu adevarat, toleranti, buni, rabdatori, cu inima in maini si lumina pe fata!

HAIDETI SA RADIEM IUBIREA PRINTRE SEMENI - IN FIECARE LUNA PE DATA DE 10! :soare: :curcubeu:

DARA

Anterior

Înapoi la Acţiuni de grup