Fenomene bizare

Adevăruri aduse la Lumină

Fenomene bizare

Mesajde DARA » Joi, Iul 03 2008 9:00 pm

Imagine

Aceasta fotografie este facuta in anul 2006 (Vara), in zona Lacului Sfanta Ana - mai precis la Shumuleu. In urma unei meditatii pentru Pace pe Terra, la care am participat un grup de peste 130 de persoane, printre care si Erik Berglund, au aparut pe cer 7 astfel de "asa zise curcubee". Cerul era absolut senin si nu plouase recent prin zona. Inainte de aparitia acestor imagini pe Cer, ivite de "nicaieri", au trecut peste noi un roi de libelule superbe (marisoare si multicolore... nu am mai vazut din copilarie asa ceva, chiar am crezut ca sunt pe cale de disparitie :angel13: ), apoi toata zona s-a umplut de un miros superb de trandafiri, desi in zona nu erau decat brazi, pini... Curcubeu nu are cum sa fie, pentru ca el este mereu cu varfurile in jos, (adica convex, iar in fotografie, dupa cum vedeti este concav) apoi nu apare cand cerul este senin si nici asa intrerupt... si chiar in 7 bucati. :shrug

Am scris aceasta experienta, ca sa constientizam ca energia divina se revarsa intotdeauna cand vibram pe frecventa luminii, a iubirii si armoniei, iar unde sunt multi... :starspin :curcubeu:

Va imbratisez cu iubire! :soare:
DARA.
DARA

Venus si Jupiter s-au aliniat intr-un zambet perfect pe cer

Mesajde mszavai » Lun, Dec 01 2008 11:15 pm

Imagine

Cerul le-a zâmbit la propriu câtorva turişti britanici, care au ales să se bucure de iarnă în Australia. O aliniere cosmică foarte rară a planetelor Venus şi Jupiter au ''desenat'' pe cer o frumoasă faţă zâmbitoare.

Neobişnuitul fenomen, cu Venus ocupând poziţia ochiului stâng şi Jupiter pe cel drept, a apărut ieri seară, între orele 20.00 şi 23.00, ora locală din Australia de vest, informează Daily Mail.

Zâmbetul ceresc a fost vizibil cu ochiul liber în Australia. Din cauza curburii Pământului, fenomenul cosmic nu a putut fi observat şi în Europa sau în SUA.

Venus şi Jupiter apar una lângă alta din când în când, dar de cele mai multe ori ele nu pot fi observate din cauza apropierii lor de Soare.

Ultima oară, o astfel de aliniere cosmică a fost observată acum mai bine de zece ani în aprilie 1998, când o ''faţă tristă'', a apărut pe cerul din emisfera sudică.

Sursa: http://www.realitatea.net
mszavai
Site Admin

Harta Romaniei... pe cer!

Mesajde mszavai » Vin, Apr 10 2009 6:24 pm

Imagine

Natural sau... mai putin natural, acest fenomen a fost surprins in Spania.

Calde multumiri si profunda recunostinta lui Gabriell care ne-a trimis aceasta fotografie.
mszavai
Site Admin

Fenomen surprins pe Caraiman

Mesajde mszavai » Joi, Sep 10 2009 11:53 pm

Imagine

Imaginile, de o frumusete iesita din comun, arata cum, la apusul soarelul, razele de lumina "dubleaza" peisajul de pe Caraiman, pe nori.

Meteorologii sustin ca s-a produs o refractie, adica s-au intalnit doua straturi de aer, unul foarte cald si altul foarte rece. Potrivit acestora, fenomenul se produce numai la apus de soare.

Si un salvamontist din zona a declarat pentru http://www.stirileprotv.ro ca astfel de imagini sunt extrem de rare si pot fi vazute mai ales cand muntele este acoperit de ceata sau nori.

http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile ... -vezi.html
mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Mie, Oct 28 2009 12:30 am

Imagine

Absolut surprinzatoarea aparitie a fost filmata marti, la Moscova. In scurt timp a facut turul internetului si a starnit reactii diverse.

Sursa: http://stirileprotv.ro/

mszavai
Site Admin

Romania

Mesajde mszavai » Mie, Oct 28 2009 12:38 am

Imagine

Fenomenul misterios, filmat in urma cu doua saptamani pe cerul Moscovei, a fost suprins si in tara noastra, de mai multi utilizatori ai http://www.stirileprotv.ro.

Imagine

Singura diferenta intre aparitiile de Romania si cea din Moscova este de natura cromatica. Utilizatorii nostri ne-au trimis imagini cu ciudatele fenomene din orasele Bucuresti, Brasov, Sfantu Gheorghe, Slobozia si Maracineni, Jud. Arges.

Sursa: http://stirileprotv.ro
mszavai
Site Admin

Mesajde Fluturel » Vin, Noi 13 2009 1:40 pm

Eu l-am vazut live ...

Singurul lucru straniu care este la norul acesta este faptul ca nu i s-a putut preciza pozitia. Eu l-am vazut cam deasupra orasului meu (eram la marginea orasului) si il vedeam ca fiind in centrul orasului (inspre Est).

Am vorbit cu un prieten care mi-a zis ca a vazut norul inspre Est (el era intr-o localitate la 20km de mine tot in Est), si am vazut in presa ca acelasi nor s-a vazut la Cernavoda (care este in estul tarii) la 300 km de mine.

In rest, m-am intros pe la voi sa vad ce mai faceti! :)

:yahoo
Fluturel

Aparitii pe cer ianuarie 2010

Mesajde mszavai » Mie, Ian 27 2010 10:46 pm

Imaginile, in care se pot observa doua corpuri stralucitoare, pozitionate lateral fata de soare, au fost surprinse de un utilizator http://www.stirileprotv.ro din localitatea Cobadin, judetul Constanta. articol

Imagine

"Este vorba despre un fenomen optic, rezultat in urma difractiei luminii in cristalele de gheata din toposfera mai inalta. Aceste cristale functioneaza ca niste prisme care difracta lumina. Fenomenul de miraj este determinat de traversarea razelor luminoase a straturilor de aer cu indici de refractie diferiti. Se produce ca urmare a diferentelor de densitate a aerului. Se produce deasupra intinderilor de apa, soluri, plaje sau sosele puternic incalzite prin insolatie. Se intalneste si deasupra campurilor de zapada ale marilor foarte reci si, in general, deasupra suprafetelor reci, in comparatie cu stratul de aer de deasupra lor. Rezultatul este, in special, perceperea obiectelor indepartate sub forma de imagini stabile sau miscatoare, simple sau multiple, marite sau reduse", explica meteorologul Dumitru Balta.

Acesta nu este singurul fenomen ciudat care a putut fi observat marti pe cer. Mai multi utilizatori din Cavnic si Borsa, judetul Maramures, Arad, Iasi, Facaeni, judetul Ialomita, Roman, Piatra Neamt si Busteni ne-au trimis imagini in care se poate observa Luna, plina, inconjurata de un cerc luminos.

Imagine
mszavai
Site Admin

Mesajde DARA » Mie, Ian 18 2012 11:00 pm

Sunete misterioase, semnalate în tot mai multe locuri din lume

Sunete ciudate, care ar putea fi emise de forme de viaţă extraterestre sau de OZN-uri, sunt semnalate în tot mai multe locuri din lume, de la Bucureşti şi până în Colorado, relatează miercuri site-ul televiziunii americane truTV, specializată pe informaţii din domeniul paranormalului.

De la Bucureşti, România, şi până la Arvada, Colorado, aceste zgomote pulsatorii au fost auzite şi înregistrate şi chiar postate pe YouTube, scrie Agerpres. Una dintre cele mai populare înregistrări este cea realizată la Conklin, provincia Alberta, Canada, unde tăietorii de lemne apar uitându-se spre cer, în timp ce se aude un fel de geamăt metalic. Alte înregistrări cu sunete similare au fost realizate în Manitoba, Canada şi Kota Samarahan, Malayezia.

Mai mulţi comentatori de pe YouTube atribuie sunetele HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program), program de cercetare asupra frecvenţelor aurorale active desfăşurat pe teritoriul Statelor Unite, lângă localitatea Gakona, Alaska. Prin acest program este cercetată ionosfera, pentru a fi stabilit comportamentul ozonului, azotului şi ionilor acestora la bombardamentele radiaţiilor solare şi cosmice, dar şi la emisia de radiaţii de înaltă frecvenţă (ELF) de pe Terra.

Susţinut financiar de forţele navale şi forţele aeriene americane, precum şi de Universitatea din Alaska, HAARP este în mod obişnuit găsit ţap ispăşitor pentru evenimente misterioase şi inexplicabile. Dar, până acum, cred analiştii truTV, este improbabil ca aceasta să fie originea sunetelor.

Sursa: http://www.capital.ro

DARA

Mesajde harmony » Joi, Ian 19 2012 3:28 pm

Am urmarit filmuletul cu sunetele misterioase. Nu am stiut ca ele s-au auzit si la Bucuresti. Oare este posibil ca ele sa fie receptionate si in somn? Caci intr-o dupa amiaza in timpul somnului am tot auzit zgomote de genul acesta pe toata perioada somnului. Era deranjant si stiu ca si in somn ma chinuiam sa detectez sursa.

A mai auzit cineva in somn astfel de zgomote, sunete? Se auzeau, in somn, pe o frecventa mai ascutita, fara acel fosnet. Sursa nu o cunosc nici astazi, nu semana cu nimic din exterior.
harmony

volatilitatea atmosferei

Mesajde mszavai » Joi, Ian 19 2012 6:31 pm

Este foarte interesant ce se intampla cu zgomotele mentionate anterior. Mi se par de origine artificiala si nu provenite dintr-o cauza naturala.

As vrea insa sa stiu daca mai sunt si altii dintre voi care percepeti gazele din atmosfera ca fiind mai volatile.

De aproximativ 4 luni, aproape zilnic si deseori pe parcursul aceleeasi zile, mi se intampla sa percep gazele din atmosfera ca 'tremurand' (asemenea fenomenului de fata morgana sau a gazelor de esapament eliberate ce apar ca un 'tremur'). Tremurul perceput de mine nu este la fel de intens/rapid, insa pentru mine atmosfera nu mai este 'statica', ci a devenit vie!

Una dintre colegele de echipa mi-a impartasit acelasi lucru, as vrea sa stiu daca mai sunt si altii dintre voi care aveti aceste trairi.
mszavai
Site Admin

Mesajde DARA » Joi, Ian 19 2012 10:15 pm

Scumpele mele, sunetele m-au deranjat un an si jumatate (pana in Vara trecuta), de nici nu puteam dormi aproape deloc noaptea. Indiferent la ce ora ma culcam si in ce pozitie stateam, auzeam zgomote ce parca veneau din pamant si semanau cu cele facute de ascensor (urcare/coborare). Dimineata ma sculam foarte obosita. M-am controlat de tensiune, de urechi infundate, curent (de la raceala), insa nu aveam nimic din acestea. Mai apoi m-am desteptat si mi-am pus in dormitor orgonite si in jurul patului o sarma mai groasa din cupru, astfel reusind sa scap de aceste sunete.

Am observat cu ceva timp in urma ca se misca lucrurile in jurul meu. Parca au o alta densitate. De multe ori, daca ma uit fix la un obiect, la scurt timp am impresia ca se misca. Pe strada copacii parca umbla, stelele pe cer parca se misca in toate directiile. Chiar aseara ii spuneam sotului meu ca probabil imi sunt obositi ochii, fiindca vad si pozele din computer miscandu-se (adica pozele fixe parca au prins viata, ca intr-un film).

Eu cred ca toate acestea sunt de la subtierea valurilor (a lumilor) si bineinteles din interiorul nostru, de la schimbarile ADN. Cu cat ne vom ridica frecventa, vom fi tot mai putin deranjati de astfel de fenomene suparatoare, indiferent de natura lor.
DARA

Mesajde harmony » Vin, Ian 20 2012 12:03 pm

Draga Dara, multumesc pentru cele explicate de tine!

Asa inteleg si eu cele traite, carora nu le-am acordat atentie, atunci... Dar postul tau m-a facut sa imi aduc aminte si sa constientizez ca este posibil sa nu fie o experienta doar personala.

Mai vin si ingerasi care mai glumesc cu mine, mai am si un... desteptator astral care are grija de programul meu, asa ca am crezut ca este doar o... ciudatenie personala.

Multumesc mult pentru sfat!
harmony

Mesajde DARA » Vin, Ian 20 2012 10:18 pm

Vreau sa mai completez la cele scrise anterior, caci ieri eram prea obosita si am redat pe fuga. Se facea (in realitate) ca ma uitam la un album si am inceput sa vad imaginile statice miscandu-se (poze, obiecte), mi-am pus intrebarea daca nu cumva am deficiente de vedere (de exemplu dezlipire de retina...). Dar nu s-a confirmat, in plus eu nu port nici ochelari de vedere.

Apoi mi-am amintit un vis pe care l-am avut cu mai multi ani in urma si care mi s-a repetat destul de des. Si in acel vis ma uitam la un album cu poze. Erau acolo poze cu peisaje, cu animale, cu membri familiei mele, cu prieteni, cu mine...Tot uitandu-ma asaaa, am observat ca personajele din poza (inclusiv eu) imi zambesc, ori imi fac semn cu mana ca un salut, o bezea, un zambet. Eeee, mi-am zis, mi se pare si dau sa ma uit la o poza cu peisaje din natura. Se vedea un camp cu iarba verde, copaci infloriti si flori. Cand, observ ca iarba si florile incep sa se miste ca leganate de vant, apoi frunzele copacilor si culmea... vad iesind din iarba si din flori: insecte, gaze, fluturasi. Era un intreg film in derulare in acele poze statice din visul meu.

Acum, citind cele scrise de Monika si de tine Harmony, comparand si cu cele intamplate de mine, incep sa ineleg ca visul acela repetitiv a fost ceva pregatitor, ceva ce vom putea face in viitor. Si este minunat cand visele prind viata. :yahoo

Va pusic !
:curcubeu:

Un OZN piramidal a fost filmat deasupra Kremlinului

DARA

Mesajde harmony » Sâm, Ian 21 2012 1:31 pm

Draga Dara, ce spui tu imi aduce aminte de ce mi se intampla, rar dar... se intampla.

Trezita din somn si inca in alfa se suprapune peste realitate un film; in aceasta noua imagine, care se incadreaza in cea reala, imi apar scene din natura: copaci care unduiesc usor sau mai tare, iarba, de un verde superb; din pacate imaginea, in ansamblu imi vorbeste despre o fuga a naturii.

Simt, stiu, nu doar din precipitarea miscarii lor ca natura fuge, pur si simplu. Cu totii, ca si cum ar fi personificati alearga, o iau la vale si incearca sa scape. Nu stiu de ce, de cine dar simt o teama in fiinta lor, eu le vad de sus si le simt cum sufera si mai simt si galagia, agitatia pe care o fac, in tacere, aceste fiinte.

Nu am reusit sa corelez cu vreun eveniment imediat din realitate.
harmony

Următorul

Înapoi la Dezvăluiri