ETERUL - Substanta Vietii

Existență și cunoaștere

ETERUL - Substanta Vietii

Mesajde mszavai » Mar, Feb 28 2023 5:10 am

.

Imagine



In videoclipul de mai jos este mentionat faptul ca astronomul si fizicianul Dayton Miller - director al unei publicatii stiintifice de elita si pionier in ceea ce priveste cercetarile din anii '20-'30 - a dovedit intr-un mod de necontestat faptul ca Eterul este real.



DAYTON MILLER


Imagine
Dayton Clarence Miller
(March 13, 1866 – February 22, 1941)



In lucrarea sa din 1933 intitulata Rezumat al Fizicii Moderne, Dayton Miller a inclus rezultatele cercetarilor sale obtinute in urma a peste 20 ani de cercetare experimentala legata de existenta Eterului. Lucrarea lui Miller continua sa fie si in prezent cea mai complexa cercetare facuta in domeniu, fiind deosebit de bine structurata si prezentand in mod sistematic rezultate concludente.

Cu toate acestea, 'expertii' din acea perioada au continuat sa nege existenta Eterului, iar acest lucru continua si in prezent.

Miller a distrus cu fervoare si ferocitate teoriile Relativistilor, scotand in evidenta minciunile acestora.

Fortele de 'control' au fost astfel nevoite sa astepte 14 ani, iar dupa moartea lui Miller au mituit numeroase persoane astfel incat cercetarile facute de Miller sa fie desconsiderate in totalitate. Cu toate acestea, au fost facute multe alte experimente ce au demonstrat existenta Eterului, dar si acestea au fost desconsiderate in mod intentionat.

"Sunt convins ca am descoperit cu adevarat relatia dintre gravitatie si electricitate si aceasta in conditia in care experimentele lui Miller ar fi bazate pe o eroare fundamentala.

Altfel, intreaga Teorie a Relativitatii se naruie asemenea unui castel de nisip."


    - Albert Einstein - iunie 1921, scrisoare adresata lui Robert Millikan





NIKOLA TESLA



"Eterul este mediul prin care este propagata fiecare unda electromagnetica - de la undele radio si pana la razele gama."

    - Nikola Tesla



"Momentul in care cercetatorii vor incepe sa studieze fenomenele non-existentiale, Stiinta va inregistra intr-o decada un progres mai mare decat progresul facut in sutele de ani de cercetare anterioara."

    - Nikola Tesla



"Corpurile ceresti, presupunand ca actioneaza asupra spatiului inconjurator producand o curbura spatiala, dupa mintea mea simpla, acest fenomen implica faptul ca si aceasta curbura spatiu-timp reactioneaza asupra corpurilor, producand un efect opus, prin care curbura este indreptata. Datorita faptului ca actiunea si reactiunea sunt coexistente, aceasta presupusa curbura spatiala este absolut imposibila - insa, chiar daca ar fi existat, nu ar putea explica miscarea corpurilor ceresti.

Numai existenta unui Camp de Forta poate explica miscarea corpurilor asa cum poate fi observata, iar acceptarea acestui concept anuleaza teoria curburii spatiu-timp. Tot ce s-a scris in legatura cu acest subiect este futil si destinat uitarii. La fel si toate celelalte incercari de a explica dinamica Universului fara a se recunoaste si a se accepta existenta Eterului si functia sa indispensabila in dinamica acestor procese."


"A doua descoperire a mea este legata de un adevar deosebit de important in ceea ce priveste Viata. Asa cum am studiat o perioada indelungata intreaga cercetare existenta - in peste 12 limbi - fara a descoperi nimic legat de acest concept, consider ca eu sunt cel care l-am descoperit, iar adevarul acesta fundamental poate fi exprimat prin urmatoarea fraza:


Materia nu contine nici un fel de alta energie, in afara celei pe care o primeste din mediul inconjurator".


    - Nikola Tesla


"Cercetatorii din ziua de astazi au inlocuit matematica cu experimente conduse printr-un sir interminabil de ecuatii, rezultatul fiind o structura ce nu are nici un fel de legatura cu Realitatea."

    - Nikola Tesla



"Daca doriti sa aflati secretele Universului, ganditi in termeni de energie, frecventa si vibratie".

"Creierul meu este doar un receptor, in Univers existand un Centru de unde primim cunoastere, putere si inspiratie."

    - Nikola Tesla



.
Avatar utilizator
mszavai
Site Admin
 
Mesaje: 300
Membru din: Mar, Iul 12 2005 1:38 am

Mesajde mszavai » Sâm, Aug 05 2023 12:10 am

.

Corespondenta dintre cele Cinci Elemente
si cele Cinci Simturi



Tot ceea ce alcatuieste Universul este format din cele Cinci Elemente.

Cele Cinci Elemente - ETERUL, FOCUL, AERUL, APA si PAMANTUL - sunt de asemenea cunoscute sub numele de panchamahabhutas.

Ele sunt prezente in toate substantele in proportii variate si compun totul in Univers.



CELE CINCI SIMTURI

Oamenii au cinci organe senzoriale: urechile, ochii, nasul, limba si pielea. Fiecare organ este desemnat pentru a percepe forma de energie externa si de a o absorbi in corp.

Energiile percepute de cele Cinci Simturi sunt cele Cinci Elemente. Ele exista in toate lucrurile si, de asemenea, in interiorul nostru. Intr-un corp sanatos ele functioneaza in armonie, insa un dezechilibru al unuia dintre ele produce schimbari in toate celelalte.


ETERUL (VIDUL)
Conduce cavitatea toracica, diafragma, celulele si AUZUL - URECHILE


FOCUL
Este conectat cu enzimele, sistemul digestiv, metabolismul si VEDEREA - OCHII


AERUL
Este conectat cu aparatul respirator, plamanii, miscarea celulelor si MIROSUL - NASUL


APA
Regleaza apa, sangele, saliva, secretiile digestive, citoplasma, membranele mucoase si GUSTUL - LIMBA


PAMANTUL
Influenteaza oasele, unghiile, dintii, muschii, cartilajele, tendoanele, pielea, parul si PIPAITUL - PIELEA




(Extras din « AYURVEDA » - autori Gopi Warrier, Dr. Harish Verma si Karen Sullivan – paginile 54-55)

.
Avatar utilizator
mszavai
Site Admin
 
Mesaje: 300
Membru din: Mar, Iul 12 2005 1:38 am

Mesajde mszavai » Sâm, Aug 05 2023 12:11 am

.

Corespondenta dintre cele Cinci Elemente
si cele Cinci Gusturi



Imagine



ETERUL (VIDUL)
Semnal pentru una dintre cele mai importante si fundamentale componente ale nutritiei: proteina - fundamentala dezvoltarii si functionarii optime a organismului - UMAMI


FOCUL
Raspunsul “lupta sau fugi”, asigura un aport adecvat de calorii - DULCE (expansiune - cald, uscat)


AERUL
Previne absorbtia substantelor toxice - ACRU (cald, umed)


APA
Asigura un aport adecvat de sare ce regleaza apa din organism - SARAT (contractie - rece, umed)


PAMANTUL
Previne absorbtia otravurilor - AMAR (rece, uscat)




Sursa: https://www.ajinomoto.com

.
Avatar utilizator
mszavai
Site Admin
 
Mesaje: 300
Membru din: Mar, Iul 12 2005 1:38 am

Mesajde mszavai » Lun, Ian 29 2024 8:26 am

.

Imagine


Imagine
Floarea de portelan



Imagine
Stelute de mare


Imagine
Cactusi


Imagine
Floricele stelute



.
Avatar utilizator
mszavai
Site Admin
 
Mesaje: 300
Membru din: Mar, Iul 12 2005 1:38 am


Înapoi la Metafizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron