Manifestarea Celei Mai Inaltatoare Realitati

Cum ne aducem contribuţia lucrând în pasiune

Mesajde LUMINITA » Vin, Noi 27 2009 10:50 am

Minunat, multumim Monika. :soare:
LUMINITA

Mesajde mszavai » Sâm, Mar 19 2011 6:18 am

.
Imagine

Va recomand doua film extraordinare despre puterea Recunostintei:

THE LETTER WRITER
ABOUT TIME
mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Vin, Oct 07 2011 6:07 am

Mesajele de mai jos au fost scrise de iubita mea prietena si colega de echipa, Nicoleta. Mesajele au fost adresate colegilor ei de serviciu, unul cu ocazia Zilei Femeii (al doilea mesaj) si celalat de Ziua de nastere a unui Om Adevarat - a domnului director (primul mesaj).

Si iata cum, fiecare dintre noi tranformam lumea chiar acolo unde suntem, avand curajul de a arata celorlati CINE SUNTEM CU ADEVARAT!

Imagine

Toţi, oricine, cineva şi nimeni!

Dragii mei colegi, minunaţi prieteni de... călătorie, mă aşez să scriu acest articol, în contextul actual... economic, social, organizaţional…

E timpul să ne amintim că suntem cu toţii unul, că suntem egali şi suntem împreună.

E timpul să ne amintim de dorinţa noastră arzătoare de a fi parte din colectivul acestei organizaţii, de clipele pline de emoţie, de momentele evaluării noastre din timpul interviului, de clipa efectivă a angajării noastre AICI! Mai ţineţi minte? Mai aveţi în minte clipa, momentul, emoţia semnării contractului dumeavoastră individual de muncă?

Apoi, viaţa îşi urmează cursul firesc... Zi de zi, revenim la slujbele noastre şi la lupta surdă şi crâncenă pe care o duce fiecare cu el însuşi, cu problemele interioare cu care se confruntă.

A sosit timpul să lăsăm în urmă aceste lucruri care ne îngrădesc şi să ştim care este scopul nostru aici. Nu putem alege decât o singura cale: de a privi în interiorul nostru, de a vindeca ce e de vindecat acolo şi, dintr-un loc al puterii personale, să ne acceptăm misiunea pe care o avem în această organizaţie.

Realizăm împreună o atmosferă motivantă pentru noi toţi şi, prin crearea sentimentului de apartenenţă, fiecare salariat are ocazia să înţeleagă şi să îşi însuşească corect rolul pe care îl are în organizaţie, să ne simţim responsabili nu numai pentru propria muncă, ci şi pentru funcţionarea în întregime a companiei din care facem parte.

Nu este nevoie să vă îngrijoraţi. Nu este nevoie să decideţi. Trăiţi fiecare zi pe un drum impecabil a ceea ce simţiţi. Relaxaţi-vă şi credeţi! Credeţi în voi, credeţi în cel de lângă voi, credeţi în forţele voastre! Altfel, sfârşim ca în povestioara “Toţi, oricine, cineva şi nimeni!”, în care... a fost odată ceva de făcut. CINEVA a spus ce trebuie făcut, crezând că altcineva o va face. Toţi au crezut că cineva o va face. Oricine putea să o facă, dar nimeni nu a făcut nimic. Atunci, CINEVA s-a supărat PENTRU CĂ ERA TREABA TUTUROR!

Cele mai importante lecţii despre rolul şi locul pe care îl avem fiecare în această companie le-am învăţat de la unul dintre cei care au pus, cu răbdare, migală, echilibru şi foarte multă ştiinţă, una câte una, cărămizile din care s-a ridicat acest edificiu de care sunt convinsă că suntem astăzi cu toţii mândri. Câţi dintre noi nu purtăm această semnătura remarcabilă pe documentele noastre? Câţi? Răspund tot eu: TOŢI!!! Este mâna celui care lună de lună ne-a oferit siguranţa zilei de mâine, confortul unei pâini mai albe şi mai pufoase, pentru noi, pentru copiii noştri. Toţi ne-am bucurat de cadoul aniversar oferit cu preţuire pentru o sărbătoare religioasă importantă, pentru un eveniment frumos petrecut în familie, la căsătoria sau la naşterea unui copil, toţi am primit alinare când am condus pe ultimul drum, spre lumina, pe bunii noştri părinţi sau parteneri de viaţă, de la caz la caz, toţi, fără nici o diferenţă. Pentru toţi care au strigat AJUTOR, EL a fost acolo. Cu uşa biroului mereu întredeschisă pentru ORICINE, ORICÂND, ÎNTOTDEAUNA!

Este vorba de cel căruia, eu am deschis sfios uşa şi am spus: - Bună ziua Domnule Director, ştiţi, am o problemă ... şi vin la dumneavoastră ca la o mamă, nu ca la un tată .... este vorba de cel care a crezut în mine, care crede în noi toţi şi cel care ne-a susţinut necondiţionat să fim ceea ce suntem: mândri de noi, de locul nostru de muncă, făloşi că lucrăm la aeroport ... ce alt loc de muncă ne-am putea dori şi câţi au ocazia să se afle aici, acum ... răspund tot eu: - nu mulţi! Când merg la şedinţa cu părinţii, mă aşez în prima bancă ... – unde lucraţi doamnă? …EU LUCREZ LA AEROPORT!!! Şi toţi mă privesc admirativ … pentru că acest fapt înseamnă: profesionalism, responsabilitate, dar şi mult NOROC! Câţi dintre noi au curajul să citească şi să se recunoască aceste rânduri … eh, asta nu mai ştiu!

Este vorba de cel pe care îl aniversăm, cu bucurie în suflet, la sfârşit de octombrie şi căruia îi dorim ca, în buchetul vieţii sale, la care mai adaugă încă o floare, să se regăsească multă sănătate, aceeaşi blândeţe, înţelepciune, răbdare şi acelaşi har! Multă putere, putere de muncă, putere de a merge mai departe, putere de a ierta.... şi, desigur, lumină în gânduri, în ochi, în zâmbet şi în suflet!

Şi fie ca buchetul să crească an de an fără teama de a nu-l putea cuprinde, căci toţi îi suntem alături, cu admiraţie şi deosebit respect, preţuire şi recunoaştere!

LA MULŢI, FERICIŢI ŞI MINUNAŢI ANI SĂ NE TRĂIŢI, DOMNULE DIRECTOR!!!

Imagine
mszavai
Site Admin

Cerul din inimă

Mesajde DARA » Sâm, Noi 21 2015 10:28 am

Aţi observat că inima este formată din stele ?
Da, din stele de toate dimensiunile, culorile şi strălucirile, stele ce sunt chiar emoţiile noastre.

De câte ori ne bucurăm, se aprinde o stea, de câte ori ne întristăm, adoarme câte o stea, nu dispare, doar se închide în ea şi aşteaptă o nouă aventură pentru a străluci. Uneori stelele au picături în ochi, atunci când se trezesc…,sunt diamantele din razele lor, mângâiate doar de lumina Lunii, atunci când ele au crezut că Soarele a dispărut.

Dar când dăruim, suntem recunoscători, creăm frumuseţe, bunătate şi zâmbete în jurul nostru, inima noastră creşte de bucurie.

De ce creşte? Pentru că toate acestea sunt în ea, iar ea le înmulţeşte. Cum? Prin Bucurie? De ce? Pentru că Bucuria este “sportul” sufletului, iar când el tresaltă iese Lumina Iubirii din noi la suprafaţă. Fiindcă noi asta suntem, iubire.

Vi s-a întâmplat de multe ori să spuneţi:
“ ÎMI CREŞTE INIMA DE BUCURIE”, aşa este dragilor?

Da, fiindcă atunci când dăruim (indiferent că este un Dar oarecare, un semn de recunoştinţă, o realizare a unui obiectiv comun asupra căruia ne-am concentrat cu credinţă, un zâmbet, o îmbrăţişare…) câmpul energetic al inimii se măreşte, înmulţind acea stare de fericire, de armonie.
Şi ştiţi…, acestea toate adunate, aprind stelele de pe Cerul Inimii.

Poftiţi, păşiţi cu încredere ! :curcubeu: :soare:
DARA

Anterior

Înapoi la Lucrarea în Lumină