Manifestarea Celei Mai Inaltatoare Realitati

Cum ne aducem contribuţia lucrând în pasiune

Mesajde mszavai » Dum, Sep 20 2009 6:09 pm

Glenda scrie:Recunostinta, pentru ca este starea celui care nu ii lipseste nimic, a celui care traieste in abundenta. Numai asa putem crea abundenta, cu energia abundentei.

Multumesc pentru tot ceea ce Universul imbelsugat a pregatit pentru mine si pentru cei dragi mie: o multime de zile insorite si frumoase, o infinitate de zambete, de flori si de culori, milioanele de fire de iarba asternute pentru picioarele noastre obosite si care mereu se nasc proaspete, pentru clipele pe care le voi petrece alaturi, descoperind mereu iubirea din sufletul oamenilor, pentru painea care imi va imbelsuga masa in zilele care vor urma, pentru belsugul care ma asteapta sa il pot primi in preaplinul sau. Multumesc pentru infinitul din care am venit, pentru minutele pe care le traiesc cu forta, cu pasiune dar si pentru orele in care dorm relaxat, pentru fiecare pahar plin cu apa pe care il voi primi sa imi astampar setea, pentru fiecare oportunitate financiara care imi este pregatita, sunt si eu pregatita sa o primesc. Multumesc pentru tot ceea ce stiu ca mi-a pregatit Universul din clipa nasterii mele, pentru ca totul este perfect si se manifesta perfect in acord cu planul universal, pentru ca eu constientizand acum legea care guverneaza acest plan, redescoperind desavarsirea fiintei de lumina care sunt, ma pot bucura pentru toate cate mi le-a pregatit Universul infinit. Multumesc.

mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Dum, Sep 20 2009 6:13 pm

Mariana Gheorghe scrie:Draga Simona,

Iti multumesc ca mi-ai dezvaluit energia cheie. M-am gandit zile in sir si nu puteam sa-mi dau seama ce anume misca lucrurile. Am trecut prin toate etapele: intentie, acceptare si elibrare de frica, iertarea celor care mi-au gresit si iertarea proprie, vindecarea ranilor, recunostinta pentru ceea ce exista deja in viata mea, emotia, sentimentul ca totul este in ordine, vizualizarea intentiei in armonie cu emotia, credinta ca intentia mea se va materializa si acceptarea a ceea ce am creat.

Si da, energia cheie este recunostinta. Pentru ca in momentul in care multumesti Creatorului Universal pentru ce exista in viata ta, se naste in tine un sentiment de echilibru, de armonie cu ceea ce te inconjoara. Iar atunci este momentul ideal de a crea in armonie cu Universul.

Iar tie, Monika, iti multumesc ca m-ai pus pe jar si nu m-ai lasat pana nu am descoperit "secretul".

De-acum nu mai putem spune "nu stiu". Sa trecem la treaba! Va sarut si va multumesc ca existati in viata mea voi si toti ingerii umani din echipa noastra.

Mariana Gheorghe :floare :love26

mszavai
Site Admin

Mesajde xadirona » Dum, Sep 20 2009 6:26 pm

Inteleg clar ca fericirea se colecteaza in avalansa prin multumire. Inchipuiti-va o frumoasa avalansa de mici multumiri, care din marunte se vor aduna in gramezi.

Iubire si Multumire ca sunteti Prezenti! :love21
xadirona

Mesajde nicoletatom » Lun, Sep 21 2009 9:43 am

Iubita noastra, Monika, scumpa mea, puiul meu drag si scump!
Daca ai sti ca exista zile in care soarele incearca sa-mi zambeasca… daca ai sti sa te privesti cu ochii mei… daca te-ai vedea in toata frumusetea ta… atunci ai intelege de ce ma gandesc la tine… caci, IERI AM RESPIRAT CONSTIENT CU RECUNOSTINTA… si tot ieri ochii sufletului meu au privit inima sufletului tau, iar sufletul inimii mele ti-a zimbit...

Si vrei sa-ti spun un secret?
De ieri a venit toamna…
Dar sa nu mai spui nimanui, te rog! :-$

Iti mai spun unul:
Imagine
Astazi florile au inflorit
Fluturii zboara pe cer
Iar primavara se asterne din nou… in sufletul meu.
Caci tu, tu MONIKA, esti o minunata zana a primaverii!!!

Si iti SUNT RECUNOSCATOARE pentru tot ceea ce esti, pentru tot ceea ce ai facut TU pentru sufletul meu, al nostru, iti SUNT RECUNOSCATOARE ca eu azi sunt ceea ce sunt datorita tie si iti mai SUNT RECUNOSCATOARE ca prin bunavointa ta fac parte din minunata noastra echipa!

ITI SUNT RECUNOSACATORE SI ITI MULTUMESC, MONIKA!!!!!

Si spune-mi, tu chiar vrei sa-ti impachetez curcubeul sufletului meu si sa-l expediez intr-un mail, in loc de cuvinte? E un simplu curcubeu pictat din cea mai mare iubire in care ne-am scaldat noi toti si pe el mai rasuna si-acum zgomotul ploilor tarzii, respirand ultima imbratisare a unui inceput perfect… tu chiar vrei sa ti-l impachetez! Nu-i asa?

Mai bine urca in primul curcubeu si vino la mine sa ne-amintim de ploile tarzi cu norii lor cu tot pe care nu stie nimeni sa mi-i numere… doar TU…

Caci daca ai fi stat pe o margine de nor mi-ar fi fost mai usor sa te mangai cu linistea unei dimineti… si… atunci cand vezi curcubeul, gandeste-te la mine. Eu am sa stiu, am sa m-asez pe marginea lacului... si am sa fiu RECUNOSCATOARE...

Transmit RECUNOSTINTA SI PRETUIREA MEA intregii noastre echipe, cititorilor nostri si le MULTUMESC!!!!

Nicoleta.
:hello3
nicoletatom

Mesajde macrina » Lun, Sep 21 2009 6:16 pm

MINUNATA REVARSARE DE RECUNOSTINTA LA CARE SUBSCRIU SI EU.

Draga Nicoleta, ai reusit sa-mi transmiti imaginea si simtirea unei fiinte din care se revarsa valuri de iubire si recunostinta.

Este de-a dreptul formidabil cum prin munca de ghidare a sufletelor depusa cu daruire, iubire si mult curaj, Monika a creat acest spatiu al inimilor, in care este posibila conectarea. Darul pe care ni-l ofera Monika, impreuna cu echipa ei de ingeri, este nepretuit.

Si asta o declar cu toata RECUNOSTINTA!

Va imbratisez cu drag,
Maria :love36
macrina

Mesajde gabrielagai » Mar, Sep 22 2009 12:36 am

Monika, astazi ma simt cum nu m-am mai simtit de f f f f mult timp. Simt o emotie si un tremur care imi vibreaza in tot corpul!!! Imi vine sa tip, sa rad, sa plang!!!! Te IUBESC si-ti multumesc ca m-ai ajutat sa regasesc drumul catre Tatal meu!
gabrielagai

Mesajde gabrielagai » Mar, Sep 22 2009 1:00 am

Atat de simplu si de frumos ne spunea Iisus:

MAI INTAI RECUNOSTINTA CATRE TATAL DIVIN, APOI CELELALTE.

Cautati mai Intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate celelalte lucruri vi se vor da pe deasupra.

---Matei 6.33

Cum Incepe Biblia? „La Inceput a fost Dumnezeu. Asa sa fie si-n viata noastra. Cautati din tot sufletul vostru mai intai si inainte de toate Imparatia Tatalui ca un loc deosebit pentru voi, si neprihanirea Lui care este caracterul vietii voastre. Celelalte vi se vor da de Domnul Insusi, fara ca voi sa va ingrijiti de ele. Tot ce este de trebuinta pentru aceasta viata si pentru recunostinta, vi se va da pe deasupra.

Ce fagaduinta minunata! Hrana, imbracaminte, locuinta si tot ce trebuie, Dumnezeu (UNIVERSUL) se obliga sa va dea, daca voi il cautati numai pe El. Ocupati-va voi de lucrarile lui Dumnezeu, iar El Se va ocupa de nevoile voastre. Cand cumparati o marfa de valoare, hartia de impachetat si sfoara de legat va sunt date fara plata, adica pe deasupra. Tot asa, cand urmarim lucrurile din Imparatia Tatalui Divin primim ajutoare pamantesti. Tatal nu il va lasa sa sufere de foame pe acela care este mostenitor al Sau. El nu il va lasa gol pe acela al carui suflet este imbracat in neprihanirea lui Dumnezeu. Sa indepartam deci de la noi orice grija care ne roade si sa nu avem alta grija decat sa-L cautam pe TATAL. Zgarcenia este saracie si orice ingrijorare este mizerie; increderea in Tatal Divin este o bogatie, iar asemanarea noastra cu El este o mostenire cereasca."
gabrielagai

Mesajde gabrielagai » Mar, Sep 22 2009 1:09 am

Scrisoare catre UNIVERS!

Imagine

Dragul meu UNIVERS CREATOR,

Astazi m-am decis sa-ti scriu o scrisoare in care sa-ti spun cat sunt de recunoscatoare pentru toate darurile tale minunate pe care mi le-ai oferit pana acum. Iti multumesc ca am avut sansa de a ma naste sanatoasa, de a ma bucura de culorile florilor, de splendoarea apusurilor, de soare, de frumusetea Mamei Pamant! Iti multumesc de asemeni pentru ciripitul pasarilor, pentru sunetele muzicii care mi-au bucurat sufletul de mii si mii de ori! Iti multumesc pentru varietatea de experiente pe care mi le-ai trimis... Acum stiu ca toate mi-au folosit si m-au ajutat sa ajung la momentul ACUM. Iti multumesc ca mi-ai acordat sansa sa merg in multe locuri minunate si sa inteleg ca desi parem diferiti... in esenta suntem un INTREG si ca TOTI ne cautam drumul catre aceeasi DESTINATIE. Iti multumesc ca m-ai condus pas cu pas si m-ai ajutat sa cunosc acele persoane a caror influenta m-au determinat sa devin EU cea de astazi. Iti multumesc ca mi-ai purtat intotdeauna de grija, ca am avut mereu un acoperis sub cap, ca am avut o haina care sa ma apere de frig si ca intotdeauna mi-ai daruit cu generozitate roadele minunate ale pamantului. ACUM am INTELES cat de mult ma IUBESTI!

CU INFINITA DRAGOSTE SI PROFUNDA RECUNOSTINTA ITI MULTUMESC PENTRU ABUNDENTA NESFARSITA CU CARE MA RASFETI IN FIECARE MOMENT AL VIETII MELE!!!! SI-TI MULTUMESC INCA SI PENTRU ABUNDENTA CE O REVERSI IN VIETILE SURORILOR SI FRATILOR MEI, STIIND CA FIECARE DINTRE EI ITI SUNT PROFUND RECUNOSCATORI PENTRU DRAGOSTEA CU CARE NE INCONJURI SI PENTRU BOGATIILE CE NI LE DARUIESTI IN FIECARE CLIPA!!!!!!

DE LA FIICA TA,
GABRIELA
gabrielagai

Iubitei mele Familii...

Mesajde mszavai » Mar, Sep 22 2009 3:48 am

Imagine

Scumpa mea Nico, mi-as dori sa am talentul tau de a scrie ca sa iti pot spune in cuvinte ceea ce simt pentru tine. Dar pentru ca nu-l am :love23 las Inima Mea sa iti vorbeasca!

TE IUBESC SI VA IUBESC PE VOI TOTI CEI CE IUBITI LUMINA!!!

Cu profunda Recunostinta, Dragoste si Pretuire,

A voastra, Eterna,
monika
mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Mar, Sep 22 2009 7:21 am

claudia_light scrie: :floare
Eu multumesc lui Dumnezeu mama/tata de cativa ani (cred ca 5 ani) si viata mea a fost de atunci mult mai frumoasa si mai linistita, plina de pace, armonie si belsug. Iubirea dintre mine si sotul meu este alta, mult mai frumoasa, ca la 18 ani (de atunci suntem impreuna) si din zi in zi viata mea este si mai minunata.

Cand ma scol, primul lucru pe care il fac este sa multumesc infinitului din interiorul meu care lucreaza pentru mine, infinitului din exteriorul meu care lucreaza pentru noi toti, multumesc razei zilei si arhanghelui zilei, multumesc fratilor si surorilor mele de lumina, apoi fac protectie pentru famila mea, prietenii si colegii mei, pentru tara noastra si pentru pamant. Apoi la volan multumesc drumului pe care conduc pana la servici, aerului, vantului, soarelui, ploii, ii binecuvantez pe toti cei care ii intalnesc in calea mea... si viata mea a devenit o minune, plina de iubire, pace si belsug, deci multumesc din tot sufletul Monikutei si echipei, pentru ca de 5 ani, de cand am intrat in acesta echipa, viata mea s-a schimbat cu 180 grade, si din tristetea si amaraciunea in care traiam am invatat sa vad intotdeauna doar partea plina a paharului si in fiecare clipa sa multumesc pentru asta.

Va multumesc inca o data, voua si lucratorilor de lumina de pretutindeni, care am ales inca inainte de a ne naste sa traim in aceste timpuri miraculoase in care sa ne inaltam sufletele cazute in abisul timpului, in Epoca de Aur pentru care am muncit eoni la randul!

Va iubesc si va inconjor cu dragostea intregului Univers si va doresc din suflet sa va impliniti sufletele.

Cu drag,
claudia :love36 :angel10:

mszavai
Site Admin

Mesajde sdiana » Mar, Sep 22 2009 9:21 am

MULTUMESC!

Multumesc pentru tot!
Va multumesc ca ati dezvaluit care este energia cheie si ca tot studiind materialele recomandate pe acest site mi-am reamintit care sunt energiile care insumate fac viata minunata.
Am sa incerc sa nu mai las tristetea si grijile sa ma cuprinda.

Cu drag,
Diana
sdiana

Mesajde gabrielagai » Mie, Sep 23 2009 3:42 am

Imagine

10 motive de recunostinta

Scris de Raluca Mohanupe

Recunostinta este o virtute speciala. Si asa o defineste si André Comte-Sponville in al sau “Mic tratat al marilor virtuti”, denumind-o “cea mai placuta dintre virtuti si cea mai virutoasa dintre placeri”.

Dar ce este recunostinta?

“Recunostinta se bucura de ceea ce se intampla sau de ceea ce exista”, scrie acelasi autor. Astfel, recunostinta este puterea de a ne bucura de ceea ce avem – de copilul care ne zambeste, de o zi de soare sau de un pahar de vin bun.

Intr-un fel, este opusul… generozitatii. Daca generozitatea este placerea de a darui, recunostinta este puterea de a primi. Recunostinta nu are nimic de dat, ea nu ofera decat bucuria de a primi.

Dar recunostinta nu inseamna “serviciu contra serviciu”. Din contra, dupa cum ne spune La Rochefoucauld, “graba prea mare pe care o arata unii de a-si plati datoriile este un fel de nerecunostinta”. Recunostinta este o stare de gratie a prezentului. Pentru a fi recunoscator, nu pot fi decat in prezent, si ma bucur de viata mea aici si acum.

Importanta recunostintei

A fi recunoscator ne ajuta sa ne concentram pe lucrurile pozitive din viata noastra. Mai ales intr-un moment dificil, ne ajuta sa vedem “partea buna” pentru a merge mai departe. Recunostinta “topeste” emotiile distructive (frica, furie) si ne schimba starea.

Dar, deseori ne concentram pe ceea ce “nu merge”. Iar acest lucru se intampla deparece avem sentimentul ca “ni se cuvine”. Suntem des nemultumiti de faptul ca nu avem mai multi bani, un loc de munca mai bun sau ca nu avem un partener mai atragator. Suntem frustrati ca nu avem viata pe care noi credem ca o meritam sau pe care ar trebui sa o avem.

Recunostinta ne ajuta sa intelegem ca nimic nu ne este cuvenit de la sine. Nu e firesc sa avem o familie, sa avem prieteni, dragoste si sanatate in viata noastra – toate acestea sunt daruri pe care multi nu le au.

Mai mult, recunostinta ne fereste de a ajunge in situatia sa apreciem ceva decat dupa ceea ce pierdem. De exemplu, a ne aprecia sanatatea doar dupa ce ne-am imbolnavit sau a regreta fostul parterner dupa ce ne-am separat.

Cum exprimam recunostinta?

Recunostinta este mai degraba in registrul lui “a fi” decat “a face”. Recunostinta presupune a fi intr-o stare de deschidere pentru a primi lucrurile bune care ni se ofera.

Putem multumi in multe moduri. Multumim universului prin rugaciuni si meditatie, in functie de orientarea noastra spirituala. Multumim celorlalati printr-un… “multumesc”, spus sau scris, sub forma unui buchet de flori sau a unui cadou. Dar mai mult decat orice, multumim lumii prin starea pozitiva pe care o emanam atunci cand suntem recunoscatori.

10 motive de recunostinta

In final va propun un exercitiu, folosit mult in coaching.

In fiecare zi dimineata, notati cel putin 10 motive pentru care voi sunteti recunoscatori.Probabil la inceput va va fi mai dificil, dar sunt convinsa ca veti avea o lista lunga. Si iata cateva, pentru inspiratie: sunt viu, tocmai incep o noua zi, sunt sanatos, am o relatie armonioasa cu familia, am dragoste si prietenie in viata mea…

Cum continua lista TA cu 10 motive de recunostinta?

Sursa: http://www.empower.ro
gabrielagai

Mesajde mszavai » Mie, Sep 23 2009 3:52 am

Flori scrie:Multumesc, Doamne, pentru ca m-am nascut pe pamant sa experimentez A FI, multumesc pentru ca ma trezesc in fiecare zi, multumesc pentru soare si flori, pentru sotul meu, pentru mama mea si copilul meu, pentru prietenii mei iubiti care sunt toti sanatosi, voiosi, prosperi si fericiti, pentru intelepciune, intuitie si compasiune, pentru tot ce am (casa, apa, hrana, carti, imbracaminte, sot, mama, soacra, copil, prieteni), pentru ca sunt sanatoasa, bucuroasa, plina de viata, pentru ca pot sa fac tot ce vreau, pentru ca sunt inspirata sa pictez, sa fac hainele pe care le doresc, pentru mancarea pe care o gatesc, pentru toate mesajele frumoase pe care le primesc, pentru ca pot sa gust, sa miros, sa aud si sa ating, pentru tot ce vine in viata mea care are un dar (caut sa vad frumosul din toate) pentru ca am mereu cate ceva de invatat, pentru ca am tot infinitul inaintea mea de a experimenta... si, Doamne, sunt inca infinit de multe pentru care sa-ti multumesc. :floare :love2: :angel1:

Iti multumesc tie, Monika, pentru tot ceea ce faci (mesaje si imagini superbe si sfaturi intelepte) si pentru fiinta minunata care esti, si tuturor pentru iubirea voastra!

Va iubesc si va urez ca tot ce va doriti sa se realizeze in prezent!
Flori

mszavai
Site Admin

Mesajde luca ra » Lun, Oct 26 2009 10:09 pm

"Rugaciunea corecta nu este deci rugaciunea de cerere, ci rugaciunea de Recunostinta. Cand ii multumesti lui Dumnezeu inainte pentru ceea ce alegi sa traiesti in realitatea ta, in fapt recunosti ca aceasta exista de fapt acolo. Recunostinta este, astfel, cea mai puternica afirmatie in fata lui Dumnezeu; o confirmare ca: Inainte sa ceri, Eu ti-am raspuns. De aceea niciodata sa nu implori, Apreciaza."

Conversatii cu Dumnezeu ( volumul I)
Neale Donald Walsch
luca ra

A fi recunoscatori pentru ceea ce avem si ceea ce suntem

Mesajde mszavai » Vin, Noi 06 2009 11:41 pm

mszavai
Site Admin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Lucrarea în Lumină