Stie cineva ce reprezinta visele mele?

Discuţii legate de comunicarea cu Sufletul

Simbolul liftului

Mesajde Dariel » Sâm, Iul 23 2005 6:50 am

:help, nu găsesc pe nicăieri - site-uri, cărţi - vreo explicaţie pentru "lift, ascensor". Am enorm de multe vise cu lifturi de astea, de obicei foarte luxoase şi care urca intotdeauna. Uneori e doar liftul, fără clădire. În fine, sunt foarte plăcute, nu e nici o senzaţie de claustrofobie... Le am de mică şi de atunci tot caut o explicaţie şi în limbaj universal, căci e clar că, la nivel personal, o fi ceva... "personal" :iconbiggrin:

Din nou ridic problema... dacă trece vreun "liftolog" :wink pe aici, in căutare de subiecte de caz, mă ofer cu dragă inimă :biggrin ... de dragul paraştiinţei :love2:

Thanks!
Dariel

lifturi

Mesajde ioana » Sâm, Iul 23 2005 10:00 am

ASCENSOR: (urcând) situatie materiala in crestere; optimism, sperante noi de a merge mai departe; evolutie, avansare in proiectele tale; gasirea unei solutii nesigure de a inainta intr-o situatie, fara a te pierde in cai laterale sau necunoscute; rezultate favorabile rapide; dorinte de realizare rapida; (coborând) gânduri negative, deznadejde, probleme financiare, piedici, neputinta de a actiona; lucrurile merg din ce in ce mai prost si foarte repede; (in sus si in jos fara incetare) situatia iese de sub control fara a o mai putea repara; plictiseala, rutina; nimic nou nu se mai intampla in viata ta; nevoie de schimbare; suisuri si coborâsuri in banalul cotidian; (stând pe loc sau blocat in ascensor) teama de a merge mai departe; e posibil sa fi facut unele greseli, simtind acum consecintele; piedici; nesiguranta, dezorientare, anxietate; sentimentul ca esti prins intr-o capcana sau intr-o situatie fara iesire.

Sursa: http://www.acvaria.com

Pupici si vise minunate :love36

Arcangelo scrie:Pai e simbolul ascensiunii... cresti, evoluezi. E de bine. Urci.
Si eu visez lifturi, din pacate ale mele nu urca intotdeauna... :walk
ioana

mersi!

Mesajde Dariel » Sâm, Iul 23 2005 10:16 am

Ooo, mulţumesc, drăguţ "liftolog" :kiss ! Ia uite că există şi surse actualizate, pentru visători mai... tehnologici, căci am uitat să spun că lifturile pe care le visez sunt extrem de sofisticate, luminoase şi cu tot felul de facilităţi. :smile
Dariel

Primul vis

Mesajde Fluturel » Joi, Iun 22 2006 11:49 am

Buna ziua.

Cred ca ar fi cel mai potrivit sa incep cu un vis pe care eu il consider un... mesaj si in acelasi timp si un "dar" deoarce cele mai multe lucruri mi se intampla... in vis.

Imi amintesc ca si cand ar fi fost ieri. Eram in fata blocului unde locuiesc si in fata usii de la intrare se afla un batran si un copil. Am vorbit cu batranul care mi-a explicat ca "cerurile se vor deschide". Si atunci va fi o mare lupta intre bine si rau. Acest lucru se va intampla cat de curand. Apoi a plecat. Dar cand sa plece i-a picat ... a pierdut ... un obiect. Am ridicat acel obiect si am alergat dupa batran sa i-l dau. Dar deja batranul disparuse ... si eram singur cu acel obiect. L-am bagat pe maneca hainei (mana stanga) iar acel obiect parca s-a integrat in mine. Oricum dupa ce l-am ridicat am observat ca era exact ca o sabie laser (din Star Wars) si avea o lumina verde fosforescenta. Acum tin sa fac o precizare pentru a nu intelege gresit. Oricum sunt un fan al trilogiei (ultimele episoade nu m-au fascinat asa mult), dar in acea perioada nu vazusem recent nici un film SW ca sa ma influenteze. Sunt constient ca multe din lucrurile zilnice se pot interpreta diferit noaptea in timpul somnului.

Oricum dupa experienta cu sabia... am inteles ca ceva s-a schimbat in mine si am testat / incercat fara sa stiu daca ceea ce fac fac bine sau nu. Cert e ca daca tin mana stanga deasupra unei persoane 10 - 20 cm de corp aceea persoana simte caldura / arsura. Poate ca e un fapt obisnuit si se intampla la toata lumea / doar ca nu a incercat... inca nu m-am edificat.

Al doilea vis

La cateva saptamani dupa acest vis, am mai avut un vis, care cred eu ca are legatura cu primul. Eram intr-o manastire veche, foarte veche si eram fascinat de lumina de la lumanari. Doar ca acea lumina nu era galbena, ci albastra. Si imi placea foarte mult ca puteam sa iau lumina in mana si sa ma joc cu ea.

In afara de mesajul batranului care l-am mai povestit la anumite persoane si CULMEA!!! mi-au zis ca asa e (habar nu am de unde stiu ei) eu cred ca si culorile acelea inseamna ceva.
Fluturel

Mesajde Cristalinda » Vin, Iul 07 2006 5:07 pm

Dragul meu,

Ti-am citit mesajul si observ ca ai sesizat ca visul este de fapt o alta metoda de cunoastere prin care ni se arata calea. Este un mijloc al subconstientului de a ne trage de "maneca" si a comunica cu noi referitor la anumite atitudini ale noastre in anumite imprejurari. Au o dominanata psihologica. Insa noi nu constientizam foarte bine acest lucru, nu stim sa beneficiem de acest ajutor din partea lui, de aceasta mana intinsa - deci prima treapta ar fi constientizarea sinelui - autoexersare pentru a stapani tehnica patrunderii in vis. Pentru aceasta e necesar sa stapanim practica autosugestiei si sa repetati inainte de a adormi si cand va treziti:

"Eu sunt in vis
Imi amintesc cum ma cheama
Sunt constient ca dorm."

Eventual puteti cere sinelui superior sa va ajute sa tineti minte visul si sa-l intelegeti la nivelul vibratiei Pamantului. Aceasta va va ajuta in timp sa constientizati si sa intelegeti clar unde dormiti, cine sunteti, cum va numiti si sa retineti si visul - pe care nu tot timpul ni-l reamintim.

Bun! Tineti la indemana hartie si creion si dimineata primul lucru care-l faceti este sa scrieti amanuntit toate detaliile pe care vi le aduceti aminte.
Subliniati elementele importante ca: actiuni, obiecte,culori, etc si apoi cautati simbolistica lor.

Pe siteul http://www.acvaria.com exista un dictionar de vise care contine cateva sute de variante de interpretare. Haideti sa dam cateva exemple din visele tale: copil, batran, obiecte, haina, maneca, manastire, lumanare...
Iti reproduc acum simbolul elementului descris pe http://www.acvaria.com (Dictionar vise)

copil = poate reprezenta propriul eu sau sufletul; nevinovatie, nevoie de ocrotire, vulnerabilitate, fragilitate, lucruri naturale, sinceritate, maturitate, lipsa de griji, teama de responsabilitati: dorinta de a-ti pastra inocenta si la maturitate.

batran = intlepciune, putere de a ierta, experienta trecutului, lectii asumate; e timpul sa pui in aplicare cunostintele si lectiile pe care le-ai acumulat si invatat in trecut; forta trecutului asupra situatiilor prezente.

obiecte = (apropiate) - elemente de context ce vizeaza evenimnete sau lucruri din imediata apropiere....

haina = element de context ce vizeaza imaginea proprie in fata celorlalati; personalitatea, firea, caracterul...

maneca = vizeaza aprecierea celorlalti...

manastire = nevoia de a-ti revizui propriile idei si actiuni, nevoia de a chibzui profund, nevoia de reculegere si meditatie, nevoia de protectie, cautarea unei cai (cladirea in sine)...

lumanare = (aprinsa) - nevoia de intimitate, izolare, singuratate, meditatie, timp doar pt. tine si cei apropiati, viata personala intensa, energie, incredere, speranta, curaj, cautarea unui raspuns, aprofundarea unei probleme pt. a descoperi un adevar...

Vei face asociatii de idei si in functie de elementele similare care predomina vei trage concluzia - iar intuitia ta te va ajuta sa gasesti raspunsul corect. Acest lucru implica sa faci putin efort la modul ca trebuie sa tii minte visul, sa cauti simbolurile si apoi sa tragi concluziile, DAR, crede-ma merita. Vei gasi amanuntele pe siteul http://www.acvaria.com si ti se explica clar ce trebuie facut si vei avea si dictionarul la indemana.

Eu personal am ales sa nu mai bajbai si sa interpretez ambiguu visele. Am folosit aceasta metoda si dragul de subconstient mi-a trimis atatea mesaje reusind sa ma cunosc mai bine si sa ma inteleg mai bine. Sper sa-ti fi fost de folos cu aceasta informatie si iti doresc sincer sa-ti gasesti calea, drumul.

Multa lumina, iubire si pace in suflet
Cristalinda
Cristalinda

Mesajde Fluturel » Vin, Iul 07 2006 10:27 pm

Multumesc foarte mult pentru raspuns. De obicei primesc multe mesaje in vis, in special dupa ce postesc. O sa incerc ceea ce mi-ai spus.

Multumesc inca o data!
Fluturel

Mesajde Cristalinda » Sâm, Iul 08 2006 4:34 pm

Placerea a fost de partea mea si daca tu te regasesti in ceea ce am scris inseamna ca aveai nevoie de informatia aceasta si ti-a fost pur si simplu transmisa. Adevarata putere este in noi.

Mintea subconstienta controleaza corpul fizic si actioneaza asupra mentalului afectiv prin faptul ca e capabila sa depoziteze ganduri si programe afective care functioneaza automat cand primesc stimulul adecvat. Ca si la calculator aceste programe dirijeaza mult din ceea ce gandim si facem.

Limbajul mintii subconstiente este alcatuit din simboluri. Toate informatiile sunt stocate in mintea subconstienta sub forma de inmagini cuplate cu motivatori afectivi. De exemplu rosteste un cuvant ca "lumanare". Pentru o clipa imaginea unei lumanari ti-a aparut in minte deoarece creierul a transformat sunetul cuvantului intr-o imagine si a stocat-o. Deci folosind imagini poti avea acces la functia de computer a subconstientului si-i poti da noi comenzi.

In starea alpha deja se deschid portile subconstientului. In fine! Vei descoperi singur aceste lucruri, sunt convinsa. Sincer, ma bucur ca intentionezi sa accesezi, sa cunosti si sa te cunosti la acest mod. Tu esti cel mai compatibil cu tine insuti si raspunsurile la toate intrebarile tale sunt in interiorul tau. Ai incredere. Intotdeauna ce-ti doresti cu adevarat gasesti cu siguranta.

Cu multa dragoste,
Cristalinda
Cristalinda

Va rog sa interpretati si voi

Mesajde Arcangelo » Sâm, Dec 29 2007 1:31 pm

E vorba de un vis: sunt intr-un avion, lume, oameni asezati... Vreau sa ajung in fata, sa-l intalnesc pe pilot, doar ca, cu cat inaintez e in ce in ce mai putina lume, de fapt nu doar ca nu mai e nimeni, dar un vant din ce in ce mai puternic bate din fata. Ma incapatanez si merg inainte tinandu-ma de scaune... si ajung. Numai ca, deschizand usa unde ar fi trebuit sa fie carlinga, descopar o sala mare, ale carei colturi (daca sunt) se pierd in umbra. In mijloc, asezat in pozitia lotus, un yoghin tanar, foarte frumos, brunet (probabil), seamana cu babaji. De jur imprejur sunt asezati discipoli... nu stiu cati, poate 12, in orice caz sunt mai multi. Stau asezati intr-un cerc in jurul sau, la distante egale unul de celalalt, par sa deseneze o mandala cu asezarea lor. Maestrul lor (care da impresia puternica de zeitate) ma priveste. Ma inclin intr-un salut si... merg mai departe.

Atunci, cu o voce blanda si frumoasa el ma intreaba (parand surprins): oare nu ai gasit la mine tot ceea ce cautai? Ii raspund: ba da, dar vreau sa merg mai departe. El zambeste si da din cap aprobator. Atunci, fara sa mai zabovesc deloc, ma duc undeva in spatele salii, unde se gaseste o usa. O deschid si, inauntru, surpriza: doar un albastru infinit. E o nuanta vibranta, foarte senin... pare o culoare pe care nu o poti vedea pe pamant, dar e albastru, ca un cer foarte senin.

In acest cer plutesc doua constructii foarte frumoase, ca un fel de stupas, ca niste chiosculete. Sunt rotunde, acoperisul e impodobit, coloanele care il sustin sunt si ele ornamentate. Una din constructii e ceva mai mare, sau doar pare asa pentru ca e mai aproape. Pana la ele nu e nici un drum, insa sunt decis sa ajung acolo, asa ca ma incordez si sar. Sunt in prima dintre ele. Ma mai incordez odata si, dintr-o saritura am ajuns intr-a doua. De indata ce ajung un clopot incepe sa bata de undeva de deasupra mea, sunetul e foarte intens (dar nu deranjant, dimpotriva), grav, vibratia e atat de puternica incat simt cum imi vibreaza fiecare celulica din corp; vibrez odata cu el... toata imaginea dispare si nu mai e decat sunetul: bang....bang...bang...de trei ori.

Apoi ma trezesc. Intregul corp continua sa imi mai vibreze o vreme...(vibratia respectiva imi producea o fericire atat de intensa incat ma impingea in extaz).

Pana la intrarea in "albastrul infinit" imi interpretez si eu visul destul de usor. Simbolurile sunt foarte transparente. Avionul inseamna calatoria, evolutia (zboara... ascensiune), comuna (transport in comun), cei care stau asezati, pasagerii sunt cei care se lasa dusi de evolutia comuna. Faptul ca merg sa il intalnesc pe pilot sugereasa cautarea sensului, ghidarii, maestrului, lui dumnezeu. Pe masura ce inaintez sunt din ce in ce mai putinini, pare logic... obstacolele sunt mai mari... dar cine e maestrul? Si ce e cu seninatatea aceea si cele doua constructii suspendate in senin? Ce or fi si mai ales ce e clopotul?
Arcangelo

Pai....

Mesajde doar_eu » Dum, Dec 30 2007 1:01 am

Am sa-ti spun ce stiu eu despre clopot. Cam asta imi aduc eu aminte... Clopotul, cel facut in special din lut ars si dupa un anumit tipar (anumite masuri stricte - pe care nu mi le amintesc) are o semnificatie destul de importanta, inca nedescoperita as putea spune.

Prin urmare, sunetul produs de un clopot are "puterea" de a activa (trezi - daca vrei) anumite zone din creier. Care anume? Nu stiu! Si din cate-mi amintesc, doua clopote (puse unul sub altul - gura la gura - ca nu stiu cum sa explic mai clar) ar "deschide" o "poarta" catre cealalta lume. Practic clopotul ar fi o "poarta" intre aceasta lume si cealalta.
Cam atat imi amintesc.

Acum, nu stiu ce ar semnifica in visul tau...
Poate mai sosesc si alte pareri.
doar_eu

Un vis care m-a schimbat

Mesajde lorry2008 » Joi, Ian 17 2008 7:33 pm

Salut la toata lumea, este prima oara cand postez pe forum, si vreau sa va spun un vis care m-a impresionat profund si nu l-am putut uita desi a trecut destul timp.

Era prin iunie 2003, si m-am trezit foarte devreme, dar eram foarte obosita si am adormit din nou. Atunci am visat ca eram in aceeasi camera in care dormeam si voiam sa trec prin hol sa ajung in bucatarie. Visul parea foarte real. La un moment dat a intrat o lumina foarte puternica pe geam apoi si prin usa, care m-a orbit pur si simplu si in acelasi timp simteam ca mor, ca ma topesc in lumina. Nu stiu exact cum sa redau in cuvinte sentimentele dar au fost foarte puternice. M-am speriat foarte tare, m-am trezit fiind convinsa ca murisem.

De atunci a trecut atata vreme si eu observ ca am inceput sa ma schimb, pe langa aceasta am si magnetism, si incerc sa-l folosesc pentru ajutorul semenilor, desi as vrea sa aflu mai multe chiar sa fac niste cursuri, de aceea rog pe cei care stiu despre astfel de cursuri sa ma informeze si pe mine.

Sper ca nu v-am plictisit, ma bucur ca v-am descoperit, va iubesc din toata inima pe toti, fiti binecuvantati pentru ceea ce faceti. :hello3
lorry2008

BINE AI VENIT!!!

Mesajde goiaexp44 » Vin, Mar 07 2008 3:54 pm

Prin anumite tehnici se pot trimite, prin intermediul unor emisii de unde electromagnetice codificate, semnale audio-vizuale, emotii, comenzi de miscare direct pe centrii de pe scoarta cerebrala evitand organele de simt si nervii optico-acustici. Aceste imagini se pot codifica transmitandu-se sub forma unui scenariu, indeosebi în timpul somnului si care influenteaza intregul comportament al persoanei respective.

Mai sunt si alte modalitati prin care putem primi mesaje, dar aceasta este cel mai des utilizata.

CINEVA, DE UNDEVA, a poposit la tine... :colors5 Ma bucur pentru tine. :yahoo

Nu cauta raspunsuri la ceilalti, gaseste in tine raspunsul si alege calea cu care rezonezi ca sa mergi mai departe. Si eu te iubesc!!!!
goiaexp44

Mesajde amadora » Joi, Apr 24 2008 9:51 am

:hello3

Visele... stabilesc oare fragila granita dintre real si imaginar, dintre mesaje cu directie clara si subconstientul incarcat de peste zi? Personal stiu ca ies si calatoresc in astral, insa mai stiu ca nu pot deslusi mereu simbolistica unor mesaje, dupa cum realizez ca nu toate visele au caracter premonitoriu.

Unul insa m'a marcat acum ceva vreme. Ma plimbam intr'o gradina minunata si am ajuns la o poteca. Ciudat... inainte sa intru pe ea, privesc inapoi si zaresc, spre stupoarea mea, in locul naturii desavarsite... ruine... moloz. Speriata ma napustesc pe poteca ivita si incep sa alerg, incepand sa urc niste trepte.

Am realizat intr'un moment ca scarile acestea ma ridicau de pe pamant si privind cu mai multa atentie am deslusit ca urc pe un curcubeu. In final am ajuns in fata unei porti imense. Nu mai zarisem asa ceva vreodata. Si ea stralucea toata. In fata se aflau 2 lupi: unul alb si unul negru. Nu am avut teama pentru ca eu iubesc mult de tot lupii si i'am mangaiat, stiind ca ei pazesc poarta. Apoi, acea poarta s'a deschis singura si dinauntru s'a revarsat o lumina mirifica, un parfum cum nu mai simtisera narile mele si m'a cuprins o senzatie de bine, usurare, liniste, bucurie.

Desigur, mi'am dorit sa intru. Atunci insa, desi nu zaream pe nimeni, o voce cu un timbru aparte mi'a murmurat ca inca nu e vremea sa intru acolo, deoarece n'a sosit timpul deschiderii acelei porti nu doar pentru mine, ci pentru o mare parte din oameni si asta deoarece inca nu sunt toti pregatiti. Mi'a precizat insa ca momentul deschiderii este extrem de aproape.

Apoi poarta s'a inchis, iar eu parca nu voiam sa ma intorc... In visul (nevis - pentru ca asa il consider eu) ma intrebam cum sa ma intorc la casa mea cand de fapt acolo totul e daramat, nu mai exista nimic in picioare? Cert este ca meditand eu asa, am inceput sa cumpanesc la niste lucruri. Ce mi'a ramas impregnat la trezire in memorie a fost ca trebuie sa ingrop trecutul, pentru a reusi sa imi traiesc prezentul, fara de care viitor nu poate exista. Si ca da, am un viitor, fiind ca este conceput un "plan" si pentru mine... nu degeaba mi s'a aratat poarta.

De la acest vis, aproape zilnic ma gandesc la ce s'a dorit sa mi se transmita, daca nu cumva imi scapa ceva. Cioc... cioc... Voi dragii mei, ce credeti?

Va iubesc! :angel8
amadora

Mesajde doar_eu » Joi, Apr 24 2008 3:43 pm

Fain "vis" ai avut! Eu am "visat" ca pluteam prin camera!... :think ...
doar_eu

Intalnirea din vis

Mesajde Iunia » Joi, Mai 07 2009 10:58 am

M-am hotarat sa va povestesc un vis. As vrea sa-mi spuneti parerea voastra despre simboluri si sa ma ajutati sa-mi inteleg misiunea.

M-am visat intr-o conjunctura infioratoare. Eram pusa sa fac o alegere, iar in momentul in care am refuzat am fost amenintata cu moartea. Cel care ma ameninta imi promitea protectie si multe altele, dar am refuzat, altfel mi-as fi pierdut sufletul. Imediat am vazut o lumina puternica ce se indrepta spre mine fulgerator. Era un car de foc cu un tanar cu ochii ca vapaia, in haine imparatesti rosii cusute cu auriu. M-a ridicat in vazduh, iar in clipa urmatoare el era asezat pe un jilt, iar eu il imploram sa ma ajute. Ma privea bland, dar aspru... Mi-a spus ca nu poate face mai mult pentru mine si simteam cum o forta invizibila ma indeparta de el. M-am vazut singura pe un coridor lung... am inceput sa merg... La capat era o oglinda in care m-am privit... nu mai eram eu, dar totusi ma simteam mai mult eu insami. Aveam irisul in forma de frunza de culoarea smaraldului... aceeasi culoare o avea si rochia simpla si lunga pe care o purtam, iar parul mi-era castaniu si-mi unduia pana la brau. La gat purtam doua hexagoane mici de smarald, iar in dreptul inimii aveam un pandantiv in forma de inima, inbracat in materialul rochiei brodat cu fir de aur. Eram uimita si ma intrebam cum de m-am transformat asa... Au aparut doua femei, una frumoasa cu parul si ochii ca abanosul, iar cea de-a doua era mai in varsta, cu parul alb. Mi-au zis ca sunt mama si bunica mea, ca sunt dintr-o alta lume si ca eu am fost crescuta de pamanteni... asa s-a hotarat!!! Ca de acum inainte tot ce voi sopti se va indeplini. Ma impotriveam spunand ca eu imi cunosc familia si asa ceva este imposibil. Am simtit cum micul pandantiv in forma de inima a inceput sa vibreze si aceasta vibratie se transmitea in tot corpul... ma transformam intr-un mod misterios... si m-am trezit!!!!

Acest vis l-am avut in urma cu 7 ani si a fost foarte real. Cand m-am trezit am dus mana in dreptul inimii... inca mai simteam vibratiile acelea misterioase. De atunci caut, dar inca mi-e teama. Cred ca mi-e teama de ceea ce as descoperi in interiorul meu. Mi-e teama sa nu gresesc. Va multumesc pentru rabdare! E minunat ca-mi pot deschide sufletul!

Iunia :flowers
Iunia

Mesajde Iunia » Joi, Mai 07 2009 5:36 pm

Mi-am amintit ca in urma cu 2 ani, privind desenele unui baietel de 4 anisori, mi-a aparut in fata ochilor imaginea mea la varsta de 5-6 ani, desenand... imaginea mea din vis. Era cat pe ce sa-mi stea inima... apoi a inceput sa bata nebuneste. O colega m-a intrebat daca ma simt rau. Ce puteam sa spun? Eram socata! :shock: Aceasta amintire m-a convins de faptul ca exista perioada de la 0 pana la 7ani, perioada in care este foarte activ Sinele Superior, adevaratul nostru Eu.

Iunia :ingeras:
Iunia

Următorul

Înapoi la Comunicarea cu Sufletul