Momente, sentimente, adevaruri... vis si realitate!

Discuţii legate de comunicarea cu Sufletul

Momente, sentimente, adevaruri... vis si realitate!

Mesajde nicoletatom » Joi, Mar 06 2008 11:44 am

Doresc sa va spun ceva din povestea mea, daca nu cer prea mult....

Am fost binecuvantata cu trei minunati baieti. Primul meu fiu nascut in 1992 a fost ceva atat de special incat nu a stat alaturi de noi decat doua luni. A fost nascut cu spina bifida in zona lombara si nu a rezistat decat doua luni, dar ca si chip ca si infatisare a fost ceva divin... ceva ce nu numai eu am constatat, ci oricine a intrat in contact cu el. El, minunatul meu copil...

Aceasta este o experienta din care pot declara ca diferenta dintre normal si anormal este doar un fir de par, in sensul in care am facut un efort interior maxim sa pot trece peste acest eveniment fara ca sa innebunesc si sa ajung azi sa pot vorbi sau scrie fara ca sa mai plang... si totusi ochii mei sunt acum umezi...

A fost o grea incercare pentru mine pe care am trecut-o numai cu dragoste pentru Dumnezeu, cu dragoste pentru tot ce ma inconjoara si cu incredere, curaj si... intentie! Intentia mea de a nu ma opri aici si de a continua in acest sens.... cu Fadi-Florin, bunul meu fiu. Fadi care este ceva cu totul si cu totul special. Cu el am avut un vis :angel8 ...

Am avut un vis intr-o perioada relativ scurta de la prima nastere cand eu credeam ca sunt din nou gravida, dar nu aveam inca avizul medical favorabil pentru o noua sarcina. Si am visat: ca eram la o petrecere in al carui ambient nu ma regaseam nicicum, ca simteam prezenta unui copil in spatele meu, dar nu il vedeam si dupa ce m-am strecurat printr-un loc foarte stramt in fata mea s-a deschis o cale... o scara de lemn simpla, luminata si foarte larga. Am urcat si am ajuns intr-un pod la fel de luminat unde erau trei mari preoti imbracati in haine bisericesti de gala, iar in fata lor pe o masa erau puse pe farfurii turte pudrate cu zahar si cornuri. Eu le priveam cu jind, cand mi s-a spus de unul din ei ca pot lua caci pentru noi sunt puse... si am ales o turta. Si cand ma infruptam din ea apare Bunul nostru Domn Iisus, in straie simple, urmat de discipolii lui. Atunci, apasata de pierderea suferita am apucat poalele vesmintelor lui, le sarutam si nu ceream decat iertare de pacate. In acest timp am constientizat ca am o sansa unica poate de a ma intalni cu el si ca el este un bun iubitor de oameni si am indraznit sa cer, daca merit, un copil care sa imi aline batranetile... la care am fost atinsa pe frunte de el si indepartatata cu raspunsul: PESTE NOUA LUNI!

Acest vis a fost in august 1992, iar in mai 1993, exact peste noua luni de la aces vis, am ramas insarcinata cu cel de al doilea baiat care este cu totul si cu totul special, in sensul in care este foarte independent, sigur pe el, un tip spartan, un invingator! Din dragoste pentru el am decis ca singurul dar de valoare pe care il pot oferi este un frate. Si am reusit, cu voia lui Dumnezeu, si a treia cezariana! Al treilea meu fiu este un copil diafan despre care imi place sa zic ca imparateste lumea!

Fadi este cel de al doilea nascut al meu, cel “cu stea in frunte” cu care am avut frumosul vis. Este de o frumusete spartana, un copil responsabil, un bun camarad, foarte ambitios si independent. El are 14 minunati ani.

Am scris toate acestea pentru voi cei care intelegeti aceste trairi si pentru voi cei care aveti nevoie sa stiti ca ele exista si sa stiti ca dragostea mea pentru voi a inceput candva foarte demult si cred ca s-a decis sa ramana acolo... acolo unde exista faclii cu miros de brad, acolo unde exista doar pasul usor, plin de speranta, pipaind nisipul unei carari prea lungi... Acolo unde nu sunt telefoane, dar exista priviri si zambete albastre, unde ploaia nu aduce teama si umbre, ci doar curcubeu parfumat... :curcubeu:

Eu sunt tot acolo... si va astept si pe voi!
Cu iubire infinita pentru tot ceea ce este :bear

Dedic acest mesaj bunei mele MONIKA, ingerul nostru cu chip de om! :angel13:
nicoletatom

Mesajde mszavai » Joi, Mar 06 2008 8:15 pm

Scumpa Nicoleta,

Ma bucur mult ca ai postat acest vis al tau si ca ai impartasit cu noi toti experientele atat de dificile prin care ai trecut. Iubirea neconditionata, Compasiunea si Forta cu care iti continui drumul dezvaluie MAESTRUL intrupat prin tine, draga Nicoleta! Esti o adevarata binecuvantare, atat pentru noi, echipa, cat si pentru toti semenii tai, chiar daca multi poate nu isi dau seama.

Iti multumesc pentru dedicatie si iti dedic si eu la randul meu aceasta frumoasa poza cu toata DRAGOSTEA MEA!!!

Imagine
mszavai
Site Admin

Înapoi la Comunicarea cu Sufletul