Vise - Monika

Discuţii legate de comunicarea cu Sufletul

Vise - Monika

Mesajde mszavai » Mar, Feb 20 2007 6:00 pm

mszavai scrie:Am repostat toate visele mele in cadrul acestui subiect pentru a putea fi accesate mai usor.

Cam in urma cu trei zile am visat ca eram la o terasa pe malul oceanului. Acolo erau mai multi oameni, fiecare asezati la cate o masa alba. Mesele erau chiar pe nisip. Eu stateam la masa cu inca o persoana si eram singura care stateam cu fata spre ocean, toti ceilalti erau cu spatele. Unii serveau bauturi racoritoare, altii citeau ziare; era o zi insorita.

Terasa avea o arcada din piatra. Deodata imi ridic privirea si vad ca se ridicase un val urias, astfel incat tot fundalul devenise o mare de apa delimitata acum de arcada terasei. Eu fiind singura care aveam privirea indreptata spre ocean am vazut pericolul si i-am anuntat si pe ceilalti. Majoritatea au fugit din calea valului, inclusiv persoana de la masa mea, insa cei care se aflau imediat aproape de val, (ca de exemplu o persoana cam indiferenta la ce se petrecea in jur) au fost luati de val.

Asta a fost visul. Nu stiu daca este o premonitie, daca sinea mea a incercat sa imi transmita ceva, sau daca a fost doar un vis. Ramane de vazut. Propun insa sa trimitem lumina spre toate oceanele lumii.

Va sarut,
monika
mszavai
Site Admin

Despre oceane.....

Mesajde flora » Mar, Mar 13 2007 2:26 pm

Draga Monika,

Eu sunt de ceva vreme vizitator pe acest forum, dar cu www.lucratorul-in-lumina.com ma "cunosc" de multa vreme...

Visul tau m-a trimis imediat cu gandul la ceea ce am vorbit chiar ieri cu sotul meu, care este navigator si de patru luni strabate oceanele si marile lumii. El este uimit si chiar ingrijorat de faptul ca apele sunt fara contenire agitate, furtuna nu se mai opreste, iar vaporul se lupta cu valurile, asa cum niciodata nu s-a mai intamplat. Trebuie sa mentionez ca sotul meu naviga de aproximativ 15 ani, dar nu s-a mai intalnit niciodata cu aceasta situatie.

Asa cum spui, trebuie sa ne gandim mai mult ca oricand la oceanele lumii.
flora

Mesajde mszavai » Lun, Mar 26 2007 4:37 pm

Scumpa Flora,

Multumesc frumos pentru raspuns :flowers.
Si o colega de echipa mi-a interpretat foarte frumos visul spunand ca valul poate reprezenta totodata si valul schimbarii din 2007. Faptul ca unii sunt constienti de el, iar altii sunt total indiferenti.

Sa speram ca prin munca noastra si prin eforturile noastre unite vom putea face aceasta tranzitie cat mai lina pentru toti, inclusiv pentru Mama noastra Pamant.

Te imbratisez cu mult drag,
monika :heart25
mszavai
Site Admin

Mesajde Fluturel » Lun, Apr 02 2007 12:32 pm

:-(

Tocmai am citit pe news.yahoo.com ca a fost un tsunami in Australia...
Un sat a fost sters...
Fluturel

Mesajde flora » Lun, Apr 02 2007 8:12 pm

Draga Monika,

Adevarul este ca simbolistica viselor este vasta si variata de la om la om. Iata ca visul tau poate fi luat ca atare, daca ne uitam la stiri si vedem ce se intampla in lume: tsunami, inundatii... dar, asa cum mi-ai raspuns (si iti multumesc si eu, la randul meu), "valul" poate simboliza schimbarea prin care trecem cu totii, marea schimbare.

Pe unii ne va gasi pregatiti aceasta, pe altii indiferenti sau nepregatiti. Fiecare se va trezi la timpul potrivit pentru sine, cred eu, dar niciodata nu e prea tarziu. Daca nu ne vom trezi singuri, ne vor trezi evenimentele, "valurile", ca sa facem referire la subiectul nostru, nu? Important este ce putem face noi, cei atentionati prin vise sau in alt mod, ca forta "valului" sa nu fie atat de distructiva si cum sa ii determinam pe cei "intorsi cu spatele" sa priveasca in aceeasi directie cu noi.

Calde imbratisari.
flora

Mesajde mszavai » Lun, Apr 02 2007 8:15 pm

Ce frumos ai spus! Asa e. Multumesc. :pisicuta2:
mszavai
Site Admin

Vis in vis

Mesajde mszavai » Joi, Oct 18 2012 4:25 am

Haideti sa va povesesc visul pe care l-am avut in seara de 4-5 ianurie 2007. :lazy

Se facea ca eram la liceu unde avea loc absolvirea tuturor elevilor si toti plecau in masa acasa. Am vazut un numar foarte mare de absolventi cum plecau, iar eu stiam ca toti plecau acasa.

Cateva colege langa mine carau in brate cate un morman mare de chiloti. Una dintre ele intinde (desfasoara) un chilot pe o suprafata inchisa la culoare, iar eu vad ca acesta era foarte uzat si tocit, materialul se subtiase mult, iar culorile erau palide. Unele dintre colege dadeau surorilor lor mai mici cativa chiloti, pe cei mai urati, iar acestea (surorile mai mici) se mirau cum de le dau lor tocmai acei chiloti care au combinatiile de culori cele mai urate. Eu le spun fetelor ca nu trebuie sa pastreze chilotii pana se uzeaza asa de mult, ca eu, imediat ce chilotii par uzati ii inlocuiesc cu unii noi.
Dupa care visez un vis in cadrul primlui vis. :love5: Visez ca dormeam si visam un oras in stilul oraselor din vestul salbatic si vedeam doar intrarea acestuia; era un oras insorit cu dealuri si tot ce vedeam din el era panoul de la intrare pe care scria cu litere mari albe, in stil western: MIDDLE WAY TOWN (in traducere inseamna orasul calea de mijloc). Asa cum visam ca visam in visul meu, mi-am dat seama ca panoul cu titlul orasului este un simbol important si ma chinuiam, asa intre somn si trezie, sa imi impun sa-mi amintesc de acest simbol cand ma voi trezi. Apoi am vistat cum m-am trezit si le spuneam prietenilor mei despre acest simbol si ce credeam eu ca inseamna.

Imagine

Interpretare:

- Se facea ca eram la liceu unde avea loc absolvirea tuturor elevilor si toti plecau in masa acasa.
Mai are rost sa comentez? ABSOLVENTII PLEACA IN MASA ACASA! :cheer:

- Chilotii in vis reprezinta expresia exterioara, ceea ce lasam pe altii sa vada la noi, reprezinta manifestarea noastra in aceasta lume.

- Colegele mele carau chiloti foarte uzati cu culori spalacite si dadeau surorilor lor mai mici pe cei mai urati, iar eu le spuneam sa nu pastreze asa mult timp chilotii ci sa ii inlocuiasca imediat cu unii noi, asa cum fac eu.

Aceasta inseamna ca exista oameni in jurul nostru care se tin ancorati de expresii exterioare, manifestari, credinte si sisteme invechite si care nu isi mai au rostul, sau nu mai trebuie folosite. Sfatul meu era ca imediat ce un sistem pare invechit sa il inlocuiasca cu unul nou. Faptul ca fetele dadau chilotii cei mai urati surorilor lor mai mici, arata cum in societate avem tendinta de a pasa aceste sisteme, exteriorul nostru cel mai urat celor tineri.

- Visul in vis inseamna depasirea dualitatii. Cine viseaza in somn ca viseaza inseamna ca a depasit iluzia acestei realitati.

- Simbolul cu titlul orasului pentru mine semnifica un mesaj de la sinea mea divina care imi transmite sa am incredere in CALEA DE MIJLOC. Sa fiu pe pace, caci calea de mijloc este cea corespunzatoare. Are sens pentru ca eu obisnuiam sa fiu o persoana a extremelor, berbec, ce sa-i faci... laugh19

SFARSIT :lovestory:
mszavai
Site Admin

Semnificatia momentului prezent... vis 9 ian 2008 (10:10)

Mesajde mszavai » Joi, Oct 18 2012 4:28 am

Imagine

Dragii mei,

Azi am avut un vis cu o simbolistica deosebit de frumoasa pe care doresc sa vi-l impartasesc. Dar mai intai sa fac o precizare. Mi se intampla de multe ori sa am vise in care tematica este "prima zi de scoala". (In vis, scoala ca simbol reprezinta un mediu de evolutie.) Aceeasi tema se repeta in fiecare vis: incepe din nou scoala, iar eu ma reintorc la camin. Insa azi pentru prima data am visat ca era "ultima zi de scoala".

Era ca un fel de mare reuniune dupa o absenta mai indelungata, dar facea parte din programul scolar, era ultima zi de scoala si aveau loc si examene. Deci am visat ca ma reintorsesem la camin pentru ultima zi de scoala. Lectiile mele din aceasta zi au fost intense, extraordinare si au reprezentat incheieri de ciclu si revelatii. Denota faptul ca devenisem mai inteleapta si ca invatasem in sfarsit lectiile pe care ma straduisem sa le invat in timpul scolii.

Scena se muta apoi in camera de camin unde eu ma uitam printre imbracamintea pe care obisnuisem sa o port in timpul scolii. Nu era vorba despre o uniforma anume, ci erau bluze si fuste in culori tipatoare, care acum mi se pareau absolut ridicole. Apoi am realizat ca, desi platisem abonament la cantina nu foloseam deloc acest abonament pentru ca nu mai simteam nevoia sa mananc. Totusi, ca sa profit, m-am dus la cantina sa vad ce au de mancare si am observat ca o reamenajasera, o facusera mai mica.

Apoi m-am trezit din vis, l-am analizat putin si am zambit intelegandu-i semnificatia profunda. Am adormit si am revenit in acelasi vis.

Scena revine cu o sala mare de clasa, in care toti ceilalti colegi se imbulzeau si se impingeau, deplasandu-se de colo-colo ca o masa uriasa, fara tinta. In scena aceasta predomina haosul si ego-ul. Observam ca cei care faceau parte din acea masa ramasesera neschimbati: cei care fusesera plini de ego ramasesera tot asa, la fel si cei mai sensibili care isi duceau viata fara nici o tinta si care erau usor de manevrat, tot asa ramasesera si ei.

Profesoara imi spune sa iau cuvantul, venise randul meu sa vorbesc si am inceput sa povestesc chiar despre faptul ca eu am vise in care tematica este prima zi de scoala, dar ca de data aceasta am avut un vis cu ultima zi de scoala. Insa nu am reusit sa termin ce aveam de spus, pentru ca nimeni nu era interesat de ce spuneam eu si nimeni nu ma asculta. Colegii continuau sa se impinga, sa se deplaseze de colo-colo ca o masa si sa isi manifeste ego-ul.

Numai eu si colegele mele de camera eram mai detasate de toate acestea, fiind constiente de ceea ce se intampla si urmarind intreaga scena ca niste spectatori.

Semnificatia acestui vis este clara: NE AFLAM IN ULTIMA ZI DE SCOALA! Pe ce pozitie alegeti sa fiti?
mszavai
Site Admin

Lectia 'trenuletul' - 20 martie 2008

Mesajde mszavai » Joi, Oct 18 2012 4:29 am

Imagine

Zilele trecute am avut urmatorul vis. Se facea ca eram la scoala. Eu si cu alti cativa colegi absolvisem de ceva vreme, dar inca actionam in cadrul programului scolar, eram in clasa a 20-a si activam pe post de asistenti. Asistam, asezati in spatele clasei, la lectiile care se predau in scoala si urmaream sa vedem daca profesorii predau lectiile asa cum ar trebui.

Cursurile incep, asadar ma vad zburand pe culoarele scolii ca sa ajung la clasa a 7-a, unde trebuia sa asist la cursuri. Ajunsa acolo, un cadru didactic imi spune ca profesorul care trebuia sa predea cursul nu se poate prezenta la clasa si ca ma roaga pe mine sa le predau elevilor lectia 'trenuletul'. Eu sunt foarte surprinsa sa aud ca elevii din clasa a 7-a invata despre trenulet. In clasa atmosfera era ca de gradinita, elevii erau foarte entuziasmati de faptul ca azi vor invata lectia 'trenuletul uuu-uu' (asa cum fac copiii mici cand imita trenul); in vis se spunea de fapt 'choo-choo train'.

Elevii se ridica in picioare si ma saluta: "Bine ati venit, doamna profesoara." Eu le zambesc, ii rog sa se aseze si le spun ca eu nu sunt profesoara si ca nu am venit la clasa ca sa predau. Ma intorc foarte frustrata spre cadrul didactic si ii spun ca eu NU voi preda lectia 'trenuletul' elevilor din clasa a 7-a. Ma reintorc in spatele clasei la grupul de colegi asistenti si le spun frustrata ca mi s-a cerut sa predau la clasa, fara ca macar sa fiu anuntata din timp, mai ales ca tocmai ma intorsesem dintr-o alta misiune si eram obosita. Un alt profesor vine si preda cursul elevilor.

Trenul ca simbol in acest vis reprezinta vehicolul ascensiunii.

Pe scurt, mesajul pe care doresc sa il transmit este urmatorul:
Refuz sa predau elevilor de clasa a 7-a lectia "trenuletul"!

In Pace si Iubire,
Monika
mszavai
Site Admin

MOMENTUL PREZENT - UN MOMENT CRUCIAL!

Mesajde mszavai » Joi, Oct 18 2012 4:32 am

Imagine

Pe data de 3 aprilie 2008 am avut urmatorul vis. Se facea ca descoperisem ca eram fiica de rege si de regina. Ajung si fac cunostinta cu parintii mei, imi vad mai mult tatal si pe regina mama (mama tatalui meu).

Apoi primesc in vis urmatorul mesaj: atinsesem in evolutia noastra UN MOMENT CRUCIAL (era momentul prezent din vis) in care puterile noastre se activau si se amplificau mult mai mult decat pana atunci!

Ca urmare a acestui eveniment ma vad zburand deasupra unui lac. In vis stiam ca in trecut, cand atingeam suprafata unei ape ma opream din zbor si nu mai puteam sa continui. Insa de data aceasta zbor, cobor spre suprafata de apa, iar cand o ating, in loc sa ma opresc din zbor intru direct in apa in perfect picaj, incep sa innot printre pesti si ma joc cu un peste arici.

Semnificatia visului meu este urmatoarea: AM ATINS UN MOMENT CRUCIAL IN EVOLUTIA NOASTRA IN CARE PUTERILE NOASTRE SE AMPLIFICA CU MULT MAI MULT! Aceasta era chiar concluzia visului, iar eu eram foarte fericita.

Asadar, prieteni dragi, haideti sa ne punem fortele in actiune!

Si un foarte frumos cadou sincronistic de la Sinea mea Divina. In seara de 3 aprilie ma uitam la un documentar. O tipa calatorea in insulele Trinidad si Togabo si printre alte activitati facea si scufundari. O arata cum se scufunda si incepe sa innoate printre pesti, iar intr-un colt mai retras, era... un peste arici.
mszavai
Site Admin

Noile stele pe cerul umanitatii

Mesajde mszavai » Joi, Oct 18 2012 4:33 am

Pe data de 3 mai 2009 (numerologie 1 - nou inceput) am avut un vis mai complex din care retin urmatoarea secventa deosebit de impresionanta.

Eram in masina impreuna cu sora mea (ea se afla la volan) si conduceam pe un drum mai retras, printr-o padure. Era noapte, insa intregul peisaj era luminat de o lumina stranie, asemanatoare cu lumina lunii, insa mai aparte si chiar ii spuneam sorei mele ce stranie mi se mare aceasta lumina. Asa cum conduceam in noapte, mi-am intors capul spre dreapta si am vazut pe cer o stea cu coada lunga asemenea unei comete (steaua, ca un punct, era insa in partea de sus, iar coada se afla sub stea ca o virgula mai lunga is ampla) si ii spun sorei mele fericita: Uite o stea cazatoare!!! Ma uit si vad ca alaturi de aceasta stea se afla un grup de alte doua stele, care asemenea primei aveau coada. Extaziata ma uit putin mai spre dreapta si vad alaturi de cele doua stele un alt grup de trei (... 1, 2, 3... - secventa din seria lui Fibonacci). Ma uit si vad ca de fapt toate stelele de pe cer (priveam doar in partea dreapta) aveau coada. Desi toate stelele erau nemiscate eu le spuneam stele cazatoare si stiam ca sunt un alt tip de stea, o stea noua, evoluata si ca aceasta reprezinta un semn extraordinar.

Eu si sora mea ne-am continuat drumul pe sosea si imediat in secunda urmatoare am ajuns intr-un alt loc cu atmosfera de oras, ca si cand am revenit la realitatea cotidiana, iar peisajul anterior a fost ca o viziune de viitor, o viziune a unei alte realitati.

Steaua cazatoare in vis reprezinta realizare de sine si evolutie. Simbolizeaza totodata renastere si schimbari in viata. Am dorit sa va impartasesc acest vis pentru ca dupa parerea mea el simbolizeaza noua realitate spre care se indreapta umanitatea.. noile stele pe cerul umanitatii.
mszavai
Site Admin

Înapoi la Comunicarea cu Sufletul