Vis sau fenomen paranormal?

Discuţii legate de comunicarea cu Sufletul

Vis sau fenomen paranormal?

Mesajde betty » Sâm, Dec 30 2006 12:49 pm

Buna ziua, sunt de putin timp pe acest site care mi-a fost recomandat de un bun prieten. La inceput am fost doar un simplu vizitator, dar de curand m-am decis sa ma alatur si eu.

E ceva ce mi s-a intamplat de foarte mult timp si multumesc Bunului Dumnezeu ca nu s-a mai repetat fenomenul. Era intr-o dupa-amiaza linistita, cand deodata, m-am simtit foarte obosita si m-am gandit sa ma intind putin. Imi auzeam parintii din cealalta camera vorbind, in camera era cald, era placut, dar deodata am simtit un aer foarte rece care parca se apropia de mine. Am incercat sa ma ridic din pat, dar nu am putut. Am incercat sa imi chem parintii, nu am putut nici asta. Parca eram paralizata, dar repet, ii auzeam vorbind. Am incercat sa deschid ochii si nu am reusit nici asta, iar frigul era tot mai aproape si mai apasator. Cred ca ce am simtit in acel moment s-ar numi PANICA, TEROARE... apoi a trecut. Imi facusem semnul crucii pe cerul gurii cu limba si incepusem in acelasi timp sa ma rog, iar frigul a disparut. Am incercat sa caut explicatii... unica persoana cu care vorbisem despre asta a fost bunica mea, iar ea m-a inteles, insa explicatii nu a stiut sa imi dea. Mi-a spus doar ca am avut NOROC. Poate acum dupa atatia ani reuseste cineva sa imi dea o explicatie... a fost un vis sau un fenomen paranormal?

Va multumesc cu iubire.
Betty
betty

Buna

Mesajde Haris » Sâm, Dec 30 2006 1:33 pm

Acesta poti sa-l consideri inceputul cautarii tale pe drumul initiatic. Fiecare primeste in viata semne care il ajuta sa se descopere pe sine, sa inteleaga ca mai exista si altceva in afara a ceea ce se petrece in fiecare zi. Ceea ce trebuie sa faci, e sa dai la o parte teama care e doar o iluzie in planul acesta si sa devii o fiinta luminoasa, puternica. Calea ti-a fost aratata, e alegerea ta daca vrei sa continui sau sa urmezi alt drum.

Un an nou fericit :cerc:
Haris

MULTUMESC

Mesajde betty » Sâm, Dec 30 2006 3:02 pm

Multumesc cu iubire pentru raspuns. E o cale pe care sper sa am puterea si taria sa o urmez. Stiu ca CINEVA ACOLO SUS ma iubeste, desi poate uneori nu o merit. As putea-o compara cu iubirea de mama... PURA SI NECONDITIONATA. Si cine stie. Poate ce s-a intamplat atunci a fost o proba si doar viitorul imi va demonstra daca am trecut-o sau nu.

UN AN NOU FERICIT LA TOATA LUMEA! LUMINA SI PACE IN SUFLET!
:love36
betty

Mesajde goiaexp44 » Lun, Dec 31 2007 2:57 pm

Si eu cred ca Haris are dreptate. In plus nu spera. FI CONVINSA!
Povestea cu meritatul las-o in sarcina altora :angel8 si Acolo sus si aici jos CINEVA TE IUBESTE!

Aminteste-ti aceasta pilda: Un batran indian Cherokee statea impreuna cu nepotul sau si-l invata: "In viata fiecarui om de pe pamantul asta se da o lupta formidabila - o lupta intre doi lupi. Unul rau: el intruchipeaza frica, mania, invidia, lacomia, autocompatimirea, aroganta, viclenia, resentimentele. Celalalt e unul bun: el aduce bucuria, linistea, smerenia, increderea, darnicia, adevarul, blandetea si mila." Copilul priveste intrebator spre bunicul lui: "Si care dintre ei va invinge?" Batranul il priveste in ochi. "Cel pe care il vei hrani!"

CU IUBIRE INFINITA! (de sus, de jos... ce conteaza...)
goiaexp44

Mesajde betty » Joi, Ian 03 2008 8:45 pm

O pilda deosebita cea cu lupii... plina de adevar si te pune pe ganduri. MULTUMESC.

Imi revine in minte o alta pilda auzita acum cateva saptamani. Intr-un satuc de munte un om, neavand alta sursa de venit, s-a gandit sa deschida un birt. Multi au inceput sa il frecventeze, mai ales noaptea deranjand restul satenilor. Acestia s-au adunat in biserica satului cerand ajutor preotului. Acesta i-a chemat sa se roage o noapte intreaga ca deranjul sa inceteze. S-au rugat, iar peste cateva zile, in timpul unei furtuni a luat foc birtul, arzand pana in temelii. Birtasul a dat in judecata pe enoriasi acuzandu-i ca din cauza lor a luat foc birtul. Acestia au angajat un avocat pe motiv ca nu a fost vina lor. Judectorul ascultand ambele parti a facut o singura remarca: Imi pare rau sa constat ca enoriasii au avut mai putina incredere in forta rugaciunii lor decat cel care a suferit paguba.

Ma intreb daca nu patim si noi de multe ori asa. Cred ca da, desi rugaciunea, gandurile, cuvintele au o forta fantastica.

UN AN NOU FERICIT TUTUROR! SANATATE, INCREDERE SI LUMINA! :curcubeu:
betty

Mesajde goiaexp44 » Lun, Ian 07 2008 8:43 am

Frumoasa pilda. Uneori mai facem si noi asa, dar as vrea sa cred ca... din ce in ce mai rar! Referitor la "forta" cuvintelor. Eu cred ca este cea pe care noi vrem sa o dam!

Te pup :hello3
goiaexp44

Mesajde harmony » Lun, Ian 02 2012 12:21 am

Nu am visat, insa nu stiu unde sa incadrez cele ce voi povesti.

Eram sub influenta unei carti pe care tocmai o terminasem, despre suflete si calatoria lor dupa moarte. Profund impresionata de carte, cu aprobari si nedumeriri, am adormit. Cand m-am trezit dimineata, dandu-ma jos din pat am avut un sentiment foarte ciudat: am simtit ca in interiorul meu este o miscare inefabila; ceva de o consistenta aerata, mai usoara ca o matase se plimba alene, ca o boare prin mine. Unduia, aluneca si simteam, prezenta, cum "colinda" tot trupul; la piept, apoi inspre cap, apoi usor in restul trupului. La un moment dat am simtit si vazut, chiar, conturul unei maini aerate cum se desprinde de trup si aluneca afara, miscandu-se usor. Totul a durat foarte putin, cateva secunde. Mie mi s-au parut eterne, caci e ciudat sa simti o alta prezenta in interiorul tau...

Eu am avut sentimentul ca este sufletul meu, constientizat la ceas... alfa. Prietenii mi-au spus ca poate fi o entitate care tocmai ma "traversa". Sau sa fi fost dublul eteric?

Poate ca cineva dintre voi imi da o mana de ajutor? A fost un sentiment placut dar nelamurit, inca.
harmony

Înapoi la Comunicarea cu Sufletul