Interpretarea viselor: Copacul cu trei trunchiuri

Discuţii legate de comunicarea cu Sufletul

Interpretarea viselor: Copacul cu trei trunchiuri

Mesajde Ani » Lun, Aug 08 2005 7:23 pm

A aparut in visul meu dupa plecarea la Domnul a lui Andrei, copilul meu. Eram undeva la munte, o casa veche de munte cu pridvor lung. Copacul domnea in mijlocul curtii si de el era legata o sarma lunga al carui capat mergea pana in pridvorul casei. Pe sarma erau o multime de banane. La un moment dat a aparut de niciunde un barbat inalt imbracat in alb, in varsta care ne-a spus ca putem lua toate bananele. In clipa aceea am observat ca pe ramurile copacului erau frunze noi cu toate tipurile de plante medicinale, chiar si cele care nu cresc in copaci: frunze de menta... M-am mirat si ma intrebam de ce e asa? Omul acela a zambit si a disparut. Eram cu Andrei in brate pregatita parca sa-l las acolo cu durere in suflet dar zambetul cald si frumusetea sufletului acelui om m-a mai linistit. Andrei mi-a spus sa nu iau ultimile doua banane si asa am facut. Si-a ridicat capsorul drag de pe umarul meu si a spus: "Mami nu, alea doua, nu!" M-am trezit a doua zi si am plecat la cumparaturi. Am luat patru banane si imediat i-am intins una vanzatoarei care era insarcinata. Parca altcineva imi conducea mana. Alta am dat-o unui om care are un baiat bolnav. Intorcandu-ma acasa, am citit ca frunze noi inseamna nastere, viata noua. A fost doar un vis?
Ani

Mesajde stresslogic » Mie, Feb 08 2006 5:03 am

Ani, un vis intradevar interesant, ai aflat semnificatia lui?
A trecut ceva timp de cand ai visat, ai aflat ce te-ndemna visul?
Ai mai visat?
stresslogic

Mesajde Ani » Mie, Feb 08 2006 7:23 am

Visul cred eu, ma anunta unde va "locui" baiatul meu si cine il va ingriji mai departe. Celelalte si anume: copacul, frunzele noi, bananele care erau fructele preferate ale baiatului erau legate strans de prezent. Erau indemnuri pentru mine de a darui acele doua banane cuiva care urma sa daruiasca o viata noua pamantului si unui al doilea copil. Andrei iubea mult copii, ii placea sa-i auda in preajma lui, sa-i urmareasca cum se joaca. El stia ca nu poate face asta si comunica doar cu ei prin sunete.

Mai multe sensuri nu am gasit visului.

Multumesc, Cristina.
Lumina in suflet iti doresc!
Ani

Mesajde stresslogic » Joi, Feb 09 2006 3:31 am

Draga Ani,

Si in sufletul tau sa intre Linistea si Fericirea!!!

Nu ai de ce sa-mi multumesti, nu am facut nimic decat am fost curioasa, visul tau este intr-adevar un vis de interpretare, sunt simboluri multe, ai luat legatura cu inconstientul prin intermediul simbolurilor...

Din cate am citit eu, fara a avea pretentia unei analize stiintifice, cred ca sunt anumite trairi ale tale, comunicari cu lumea de dincolo, care nu pot intra in constientul tau deodata, informatia nu este in forma bruta livrata, ci transpare in simboluri. Este interesant ca simbolurile, sunt oarecum diferite de la om la om, mesajele sunt specifice pentru cel ce visesaza, deci sigur ca numai tu poti sa-ti interpretezi cel mai bine visul!!!

Ai mai visat cu baietelul tau? Daca crezi ca sunt prea curioasa nu trebuie sa-mi raspunzi, inteleg! Am simtit ca suntem apropiate intr-un fel, desi eu nu am trait o experienta atat de dureroasa ca tine.
stresslogic

Mesajde Ani » Mie, Mar 22 2006 7:36 pm

Am avut multe visuri cu el si numai in zile divizibile cu trei in raport cu data plecarii lui la Domnul. Voi mai relata. Au fost toate cat se poate de apropiate de realitate.

Unul din ele l-as putea numi Intalnirea:

Eram intr-un salon de ATI asemanator celui in care a murit Andrei. Pe un pat in sezut cu picioarele atarnand era el imbracat in alb, foarte vesel si dornic sa vorbim. In viata de aici el nu a putut vorbi normal. Comunicam doar prin mimica fetei, a trupului si prin vocalize specifice fiecarei necesitati a lui ca omulet. In vis insa el vorbea absolut normal.

M-a strigat cand am intrat in salon si m-am dus spre el sa-l imbratisez. Plangeam si el atunci mi-a spus sa nu o mai fac ca acum suntem impreuna si il doare sa fiu trista. Am facut tot ceea ce faceam noi in momentele de tandrete: i-am sarutat zambetul, l-am managaiat pe parul lui matasos si l-am tinut in brate. La un moment dat mi-a spus foarte serios: Mami, tu nu mai plange. Uite! Eu sunt sanatos, acum pot sa ma misc, sunt vesel, dar tu stii ce trebuie sa faci. Cand a spus asta s-a uitat spre un colt al salonului in care era un pat pe care era Teo, fiul meu cel mic. Inca traia atunci. M-am trezit si m-am simtit mult mai sigura pe mine. Cateva zile nu am mai putut plange deloc. Chiar ma simteam mai senina.
Ani

Înapoi la Comunicarea cu Sufletul