Prana exista cu adevarat!

Discuții pe teme de metafizică și ezoterism

Prana exista cu adevarat!

Mesajde DARA » Dum, Aug 22 2010 7:22 am

Imagine

Prana exista, ea are forma unor sfere de culoare alba-sidefie stralucitoare (mai sunt si sub alte forme geometrice si culori diverse), diafane, asezate unele langa altele sub forma de ciorchini (la fel ca strugurii). Aceste particule curg fara incetare pe Terra, in orasele sau locurile poluate fiind foarte mici (chiar cat un bob de mustar), iar in zonele de munte, paduri, ape ele pot atinge marimea unei mingi de volei.

Este minunat acest joc de energii ce ne impresoara si in care ne scaldam. De aceea si cand meditam este mai eficienta incarcarea noastra daca tinem podul palmelor orientate in sus, stiut fiind ca mainile (palmele mai ales) sunt "electrozii" nostri. Apoi de ce ne simtim atat de bine la munte, la mare, ori in zone unde "sefa" este natura?! Daca va straduiti putin si faceti zilnic antrenamente cu ochii (sunt anumite tehnici simple), puteti foarte usor sa vizualizati aure, energii, prana si tot felul de particule ce circula in spatiul apropiat noua.

Va imbratisez cu toata iubirea mea! :soare: :curcubeu:
DARA
DARA

Mesajde Toma » Mie, Ian 26 2011 7:39 am

Eu cred ca prana este hrana cereasca despre care vorbeste Iisus. Care este natura pranei?
Toma

Mesajde mszavai » Mie, Ian 26 2011 11:56 am

iulian69 scrie:
Va salut pe toti! Este prima mea postare pe acest forum si as vrea sa lansez o intrebare, poate cunoasteti subiectul: am cunoscut o persoana care sustine ca in urma unei revelatii se hraneste numai cu prana, dupa ce in prealabil a folosit un biorezonator, creat spune el de Divinitate, folosind la inceput ceva produse tip Ganoderma. Sunt mai multe de relatat, dar intrebarea este daca stiti ceva despre aceasta?

mszavai
Site Admin

Mesajde Luci » Mie, Feb 23 2011 11:11 pm

Servus! :love21

De un real ajutor pentru mine a fost (si) citirea cartii "TAIJIQUAN - Sanatate si Tinerete... sau Iubire in pasi de dans" a dragei noastre Anna Petran (mai scrisesem despre ea), carte aparuta la Cristal Life Romania in 2006 (imi mai cumparasem de la ei cateva carti, evident doar ceea ce este in rezonanta cu sufletul si inima mea). Acest suflet drag mi-a adus atat de multe clarificari, asa ca am sa scriu exact asa cum a scris ea in carte (daca este de folos cuiva, intru intelegere, m-as bucura):

"Corpul nostru fizic este animat de un corp energetic care ii da viata si il hraneste. Acest corp energetic cuprinde numeroase canale prin care circula energia qi. Aceste canale energetice numite meridiane fac legatura corpului nostru cu universul, dupa cum afirma o scriere veche: "o suta de mii de rauri se scurg in mare ". Curgerea armonioasa a energiei defineste starea de sanatate, iar stagnarea energiei determina aparitia deficientelor. Cauza acestora insa nu se afla la nivel energetic, ci la nivelul celei care orienteaza energia: intentia. Disfunctia de la nivelul fizic este materializarea anomaliei de la nivelul energetic, ambele fiind doar efecte. Atitudinea noastra fata de viata si modul in care gandim constituie cauza profunda a bolilor."

"Trupul este templul vietii. Energia este forta vietii. Spiritul este guvernatorul vietii. Cand spiritul preia comanda, trupul il urmeaza in mod natural si aceasta suita este benefica pentru toate cele trei. Daca insa trupul este cel care conduce, Spiritul i se opune, fapt care dauneaza celor Trei Comori. " - Wen Zi

Cu drag,
Lucia
:curcubeu:
Luci

Mesajde DARA » Vin, Mar 04 2011 11:56 am

Draga Iulian,

Ne cunoastem prea putin si de aceea avem dubii in legatura cu puterea noastra interioara. Apoi fiecare poate sa isi faca propriile programe. Totul este atat de simplu, caci avem atatea minunatii in jurul nostru, in semenii nostri, in natura, in tot ceea ce ne inconjoara. Putem lua toate aceste aspecte si sa le amplificam in noi, cu iubirea noastra, apoi prin tehnici specifice de meditatii, in care ascultam o muzica ce ne face sa vibram (ce rezoneaza cu noi - spre exemplu eu cand eram copiluta nu puteam adormi decat daca imi puneau parintii sub perina radioul fixat pe un post de muzica, apoi la facultate nu puteam invata in sesiune fara muzica... si astazi tot asa sunt, indiferent ce fac imi place tare mult sa ascult muzica si realizez tot ce imi propun mult mai repede si de calitate - este un mod de activare celulara...) vizualizam o imagine superba, cantam, dansam, pictam, sculptam, scriem, ori facem orice altceva ce simtim ca ne umple de bucurie si satisfactie - apoi le redam universului. Toate acestea formeaza o holograma. De aici fiecare preia cea ce rezoneaza cu el la momentul respectiv, sau ce doreste sa mai dezvolte in el, etc. :love36

Oamenilor le place in general sa se sprijine pe obiecte "palpabile" pentru intarirea increderii de sine. Astfel ca dau bani multi pe tot felul de aparate cum sunt si cele radionice, pe orgonite, cristale, magneti, etc., pentru a-i ajuta sa se energizeze, sa se vindece, sa inhaleze prana (energia vitala) - sigur ca este foarte bine sa existe si astfel de instrumente (si eu folosesc :yahoo ) in jurul nostru, care sa purifice mediul in care stam, sa ne energizeze, alaturi de o alimentatie sanatoasa, miscare fizica in natura, etc.

Cred ca se apropie vremea in care va trebui sa ne descurcam tot mai mult cu respiratia pranica si dupa cum vezi se insista pe aceasta (as zice chiar fortat) prin Codex Alimentarius, vaccinari, falimentul sistemului sanitar, etc. Probabil ai auzit ca exista in lume mai bine de 10.000 de oameni care se hranesc doar cu energia pranica, asa cum face si Jasmuheen.

Uite ce frumos explica ea despre acest fenomen:

DARA

Înapoi la Metafizică și ezoterism