Pentru cei care il cauta pe Dumnezeu

Discuții pe teme de metafizică și ezoterism

In cautarea fericirii

Mesajde ady_laur99 » Mar, Sep 01 2009 11:53 am

Bine v-am gasit (regasit prieteni) :angel8

Au trecut mii si mii de ani de civilizatie continua pe aceasta planeta si omul cauta mereu acea fericire care sa-l satisfaca. Formele s-au schimbat, dar esenta a ramas aceeasi.

Pentru omul modern a fi fericit inseamna sa stea langa tine persoana iubita, sa castige echipa favorita, sa ai multi bani, sa ai cel mai scump bentlyei. Dar fericirea adusa de aceste lucruri este trecatoare pentru ca in orice clipa persoana iubita te poate parasi, echipa ta favorita poate pierde, iar masina ta scumpa poate fi lovita.

Deci fericirea ta depinde de exterior nu de tine insuti. Si atunci care este fericirea vesnica si unde poate fi ea gasita?Fericirea eterna si divina este descoperirea Sinelui Interior si trairea in comuniune cu acesta. In momentul cand te redescoperi divin, fiu al universului si al luminii, vei fi cu adevarat fericit pentru ca nu vei mai depinde de altii. Vei atinge Nirvana budistilor care nu este un loc, ci o stare a constiintei celeste. Vei iesi atunci din cercul reincarnarilor, depasind lectia acestei planete si vei merge mai departe spre profunzimile universului fiind Una cu el. Nu aceasta este cea mai mare fericire posibila?

Si atunci voi cei care mai plangeti dupa tot felul de lucruri materiale fiti bucurosi pentru ca sunteti, ridicati-va din noroiul gandirii negative si pasiti ferm pe cararea vietii pentru ca sunteti Fiii Spiritului Creator. Fiti fericiti prin voi insiva in lumina lui Dumnezeu.

Sunt fericit ca esti cu mine, Tata Ceresc si aceasta este cea mai mare fericire. Ajuta-ma sa arat aceasta fericire oamenilor care te cauta in exteriorul lor. Traiesc in spiritul prezentei tale si aceasta este fericirea absoluta.

AUM.

:yahoo
ady_laur99

Mesajde mszavai » Mar, Sep 01 2009 2:59 pm

BUN VENIT, DRAGA ADY!!! NE BUCURAM SA TE AVEM PRINTRE NOI! :hug

Imagine

Fericirea este asemenea unui fluture care atunci cand alergam dupa el intotdeauna ne scapa
printre degete, insa daca te-ai aseza jos linistit, ar puta cobori asupra ta.
~ Nathaniel Howthorne ~

Imagine

Fericirea nu poate fi atinsă, deţinută, câştigată, purtată sau consumată.
Fericirea este experienţa spirituală de a trăi fiecare clipă cu iubire, graţie şi recunoştiinţă.
~ Denis Waitley ~

mszavai
Site Admin

Mesajde Luci » Vin, Sep 04 2009 3:49 pm

Draga Ady,

Cand mintea mediteaza si inima se roaga, suntem Unul cu Tatal Ceresc si cu Mama Pamanteasca, pur si simplu, Suntem.

Cu drag, Lucia :love36
Luci

Mesajde ady_laur99 » Vin, Sep 04 2009 6:33 pm

Draga Lucia, iti multumesc pentru videoclip. :hello3 Am venit din lumina si tot acolo ne vom intoarce. Fie ca sufletul tau sa prinda aripi de lumina. Sa ai pace. :angel8
ady_laur99

Pentru cei care il cauta pe Dumnezeu

Mesajde ady_laur99 » Sâm, Oct 31 2009 12:13 pm

Cu mult timp in urma oamenii aveau aceleasi puteri ca si zeii. Iar acestia din urma erau invidiosi pe oameni. Atunci zeii s-au dus la Dumnezeu si i-au spus:

- Doamne, fa ceva si ascunde-te de oameni pentru ca ei sa nu te cunoasca.
- Si unde vreti sa ma ascund?
- Ascunde-te in centrul pamantului!
- Nu, pentru ca peste mii de ani ma vor gasi acolo.
- Atunci ascunde-te pe fundul oceanului!
- Nu, in timp vor face masinarii si ma vor gasi si acolo!
- Atunci ascunde-te pe o planeta la marginea universului!
- Nu, in timp ma vor gasi si acolo!

Atunci zeii s-au intristat.
- Ma voi ascunde unde multi nu ma vor cauta: ma voi ascunde in fiecare fir de iarba, in fiecare piatra
si mai ales ma voi ascunde in inima lor!

Motto:
"La inceput a fost Vidul
Cu infinite posibilitati
Iar, TU, esti Una dintre Ele!

Prieteni, in aceste vremuri de asa zisa criza reveniti la Voi insiva, reveniti la Lumina din care am venit si in care ne vom intoarce.

Acesta este un apel catre voi, Fii Luminii, la trezirea spirituala. Aceasta criza este de fapt schimbarea acestei civilizatii cu una in care frumusetea, binele si armonia sa domneasca. Tot ce este fals acum in lume este rezultatul indepartarii Omului de Spirit, de Principiul Unic din care toate se trag. Materia a fost incoronata "Rege al lumii", in detrimentul Spiritului Creator care se afla in fiecare lucru, de la cea mai infima celula pana la cel mai stralucitor Univers. Adevarul se afla in fiecare din noi si asteapta sa fie redescoperit.

Nu mai este necesar sa priviti flacara unei lumanari ore in sir, sa fugiti de lume in varful muntelui. In Noi este un Prieten Sublim pe care multi nu-l cunosc. Ascultati vocea Sinelui Vostru Celest si lucrurile bune vor veni de la sine. Trebuie doar sa va cunoasteti pe Voi Insiva si Imparatia cerurilor se v-a deschide. O, ce bucurie va fi atunci!

Preferati simplitatea spirituala, caci ea aduce cele mai mari beneficii. Sa realizam odata pentru totdeauna ca Evolutia este Legea Vietii si stagnarea in traditii nu aduce nimic bun. Prieteni, mergeti mai departe caci mereu va fi ceva de facut. Nu stagnati, caci perfectiunea este continua. Sa mergem pe drumul aratat de Marii Maestri ai omenirii, caci acesti Prieteni Spirituali au venit aici pentru noi, pentru a ne ridica din noroiul propriei noastre gandiri. Cel mai mare Invatator se afla in fiecare din noi, este Lumina Celesta pe care Dumnezeu a pus-o in fiecare Om. Drumul ni s-a aratat, dar fiecare din noi trebuie sa mergem pe acest drum, al revenirii Acasa, la noi insine de fapt.

Prieteni ai Luminii va urez Pace si Iubire cat mai multa.

Tata Ceresc, iti multumesc ca m-ai ajutat sa scriu aceste randuri catre toti Fii lui Dumnezeu, si slavesc Numele Tau in Eternitatea Vietii!

AUM! :love36

"Dumnezeu este in toti oamenii Dar nu toti oamenii se afla in Dumnezeu Acesta este motivul suferintei lor" - Ramakrishna

Privesc in jurul meu si observ foarte multi oameni nefericiti. Nefericiti pentru ca incearca sa fie altcineva sau altceva. Incearca sa fie un anumit cantaret, actor sau om de afaceri. Se imbraca ca ei, se poarta ca ei, sunt idolii lor. Oricat ar incerca nu reusesc sa fie altcineva. Din aceasta cauza sunt tristi, se considera oameni inferiori.

Prieteni de ce nu incercam sa fim noi insine? Pentru ca fiecare dintre noi este un fiu al luminii. Fiecare dintre noi este o divinitate, un christ celest. Haideti sa fim noi nu altcineva. Idolii vor dispare si vom regasi frumusetea vietii. Ne vom regasi in sanul Tatalui Ceresc.

Tot astfel vom gasi raspunsul la intrebarea fundamentala: Care este rostul vietii? De mii de ani religii, filozofii incearca sa dea un raspuns. Astfel afli ca rostul vietii este de a fi tu insuti. Este de a fi una cu Sinele. Rugaciunea Noului Mileniu spune: "Pentru ca Sinele sa se realizeze Fiinta Mea suprema si Devenirea Mea". Dupa calatoria vietii cu barca milioanelor de ani vom regasi drumul spre Acasa.

Tata, ma pregatesc sa inchei aceste randuri scrise catre Fii Luminii. Stiu ca ma ajuti in tot ceea ce fac si binecuvintez Numele Tau in eternitatea vietii!

Pace si Iubire prieteni! Oriunde va aflati.

Dumnezeu este... Aici si Acum!

Aceste randuri sunt pentru acei oameni care il cauta pe Dumnezeu
Pentru acele suflete cu aripi care vor sa zboare spre inaltimi
Pentru cei care nu mai vor sa fie simpli pioni
Pe tabla de sah a vietii.
De mii de ani religiile si miscarile spirituale ne invata
Sa plecam in cautarea lui Dumnezeu.
Multi au plecat in cautarea Lui
Foarte putini l-au gasit.
Personal cred ca aceasta idee de cautare a lui Dumnezeu este gresita
Si mai mult il indeparteaza de El.
Din start ideea de cautare a ceva implica o separare
Ca sa-l gasim pe Dumnezeu trebuie sa plecam, dar unde il vom gasi?
Il vom gasi in Antarctica? Il vom gasi in alta galaxie?
Dumnezeu nu este un batranel cu barba care te pedepseste cand calci pe bec
Aceasta imagine a fost introdusa in vechime pentru a mentine cat de cat
O minima spiritualitate.
Si atunci...?
Vreti sa-l gasiti pe Dumnezeu?
Dati-va jos bagajul din spate, nu trebuie sa plecati nicaieri.
Iesiti afara si priviti in jurul vostru
Priviti si ascultati, nimic altceva
Priviti minunatul rasarit de soare, ascultati vantul miscand frunzele copacilor
Ascultati zgomotul produs de picaturile de ploaie
Bucurati-va de iubirea inimii voastre
Iata l-ati gasit pe Dumnezeu, fara asane lungi
Fara plecari in pustietati, fara canoane.
Dumnezeu este tot ce vedeti si nu vedeti
El traieste in fiecare din noi si in orice lucru care exista
Lasati-i pe cei care se cred mari maestri sau initiati
Cu ritualurile lor grele si intortocheate
Care mai mult il ascund pe Dumnezeu.
Dumnezeu este simplitate si normalitate
Trebuie doar sa constientizati ca Dumnezeu este cu voi in orice clipa
Si sa multumiti pentru asta
Bucurati-va ca l-ati gasit fara sa-l cautati!
Iti multumesc, Tata Ceresc, ca m-ai ajutat sa scriu aceste randuri
Catre cei care te cauta neincetat
Fie ca ei sa te recunoasca in tot ceea ce exista!

Cunoaste-te pe tine

Am citit undeva o frumoasa pilda. Iat-o:

Exista odata un sadhu care traia intr-o coliba expusa tuturor intemperiilor. Cum nu exista nimic care sa poata fi furat, usile erau inutile. Intr-o zi trecura pe acolo niste soldati sa ceara apa. Unul din ei se mira ca nu exista nici o imagine pioasa in locuinta omului sfant. Coliba este foarte mica, explica inteleptul, credeti ca este loc pentru doi? Soldatii se distrara copios. A doua zi revenira cu un cadou, statuia unui zeu. Nu am nevoie, zise inteleptul, Dumnezeu traieste singur aici de foarte mult timp. Eu am disparut, deoarece aceasta locuinta, spuse sfantul aratand spre inima sa, este prea mica pentru doi.

Divinul este invizibil, el nu are limita. Constiinta nu are forma. Dumnezeu nu trebuie adorat, el trebuie trait. Iata o frumoasa istorisire a spiritualitatii orientale, insa vom gasi acelasi mesaj si in occident.

In Grecia Antica era un templu vestit, Templul din Delphi, unde a predat si marele Pitagora. La intrarea in templu era scris mare: "Cunoastete pe tine insuti si vei cunoaste universul si zeii."

Iata acelasi mesaj il gasim peste tot. Indiferent de religia noastra, indiferent de miscarea spirituala careia ii apartinem, trebuie sa intelegem ca adevarul ultim il vom gasi doar in noi insine. Va veni o zi pentru fiecare dintre noi, cand vom lasa toate atributele laoparte si va trebui sa ne aruncam in oceanul cunoasterii de sine. Va intrebui sa ne intelegem si sa ne cunoastem, asa cum suntem. Va trebui sa aprindem torta cunoasterii si sa intram in cele mai intunecate incaperi ale sufletului nostru. Nu va fi usor, dar astfel vom lumina sinele nostru de toate iluziile. Atunci va dispare si marele eu care il credeam ca suntem noi. Va ramane doar sinele nostru adevarat. Insa pe acest drum putem merge doar singuri. Religiile, miscarile spirituale, maestrii ne pot arata doar drumul, noi singuri va trebui sa mergem pe el. Kabir canta odata: "Drumul iubirii este atat de stramt, incat nu putem merge pe el unul langa altul." Adevarul il vom gasi doar in noi. Acesta este drumul deschis pentru noi, in momentul cand am pasit prima oara in acest plan dimensional. Si ce drum minunat!

De mult timp sunt atras de spiritualitate, de a afla cine suntem, ce e cu noi. M-am apucat sa citesc mult de spiritualitate, tot ce gaseam. Tot citeam si citeam si acumulam informatii. Credeam astfel ca stiu multe, ca sunt mai elevat. E o greseala pe care o fac multi oameni. Am realizat ca de fapt nu stiu mare lucru. Poti sa citesti un milion de carti, nu te misti nici un centimetru. Poti sa citesti toate cartile sfinte din lume, ramai la fel. Pana nu aplici ce citesti, pana nu verifici, e doar teorie.

Adevarul nu se gaseste in farfurii zburatoare, nu se gaseste in carti. Adevarul nu ti-l poate da cineva. Adevarul il gasesti in tine insuti, sau nu-l gasesti deloc. Sunt curente spirituale care sustin sus si tare ca ne pot oferi adevarul. Oare? Va mint, va amagesc, va iau banii. Singurul lucru care il pot face este sa ne arate drumul, dar pe acest drum trebuie sa mergem singuri.

Realizand ca acumularea de informatii e doar teorie, m-am aplecat asupra mea insumi si m-am intrebat oare cine sunt eu? M-am privit asa cum sunt, dincolo de mastile sociale cu care iesim in lume. Sa te contempli asa cum esti, cu bunele si relele tale, e un moment care nu se poate exprima in cuvinte. Dincolo de carti, initieri, teorie, te vezi pe tine asa cum esti. Am vrut sa devin un om spiritual, bun etc. Multi dintre noi vrem sa devenim spirituali, sfinti, usi de biserica, etc. Am realizat ca acestea sunt doar atribute. Acum nu-mi doresc sa devin un atribut, imi doresc sa devin Om. A fi Om inseamna toate aceste lucruri si inca mult mai multe. Sa devii Om – aceasta e calea.

Iubesc toate religiile si miscarile spirituale autentice, dar nu sunt adeptul nici uneia dintre ele. Sunt liber acum de orice dogme, constrangeri spirituale. M-am intrebat mult timp oare cine sunt eu? Acum pot spune ca eu sunt... o posibilitate a acestui univers. Fiecare dintre noi suntem posibilitati prin care universul se cunoaste pe sine. Am fost destul manipulati, pioni pe tabla de sah a vietii. Sa renuntam la statutul de pioni si sa devenim regii propriilor noastre vieti. Sa devenim liberi, prieteni!

Sa nu luati de bun ce am scris aici, sau ce zic altii. Descoperiti propriul vostru adevar, descoperiti cine suntei voi. Sondati, verificati in voi insiva. Fiti originali. Sunt sase miliarde de fiinte pe planeta, ar trebui sa fie sase miliarde de moduri de a te cunoaste, pentru ca fiecare suntem unici. Am scris aici cateva randuri despre mine, cine sunt, etc. Poate va ajuta pe cei care se cauta pe ei insusi. Sa nu repete anumite greseli. Sa aveti lumina oriunde va veti afla!

O posibilitate

AUM :love36
ady_laur99

Mesajde ileanaradu » Sâm, Noi 07 2009 10:38 pm

:love36 Multumesc din suflet pentru acest mesaj incurajator, chiar aveam nevoie! :love36 :love36 :love36

Va iubesc din tot sufletul meu. :love36
ileanaradu

Mesajde Luci » Vin, Ian 22 2010 5:38 pm

Fain. Pe la noi este o vorba: "A fi domn e o-ntamplare, a fi Om, e lucru mare!"

Da, Omul ii musai sa (re)devina ceea ce-a fost candva... si mai mult decat atat, vorba aia. Ori aceasta nu are cum sa intample decat traind dincolo de cliseele sociale si verbale si fiind deschisi si sinceri cu noi insine si... fara compromisuri, biensure.

Cu drag,
Lucia :curcubeu:
Luci

Înapoi la Metafizică și ezoterism