Amintiri dragi si ganduri inchinate Doamnei Desanka Nicolai

Discuții pe teme de metafizică și ezoterism

Amintiri dragi si ganduri inchinate Doamnei Desanka Nicolai

Mesajde lotusulalb2 » Mar, Sep 02 2008 9:59 pm

Imagine

Scriu aceste randuri in semn de omagiu adus Doamnei Desanka Nicolai, Doamnei mele si a intregii lumi...

Vindecatorul intuitiv

"Vindecatorul intuitiv nu
se supune nici unei instruiri,
nu se supune vointei altora,
adevaratul vindecator nu are
nevoie de ajutor, nu are
nevoie de instruire, el
raspunde doar
chemarii lui Dumnezeu."

Desanka Nicolai
"Calatorii in eternitate"

Eu ii iubesc

"Eu ii iubesc pe toti cei
care il iubesc pe Dumnezeu,
pe toti cei care il iubesc
pe Isus, nu ma intereseaza
religia lor, ci credinta,
iubirea lor pentru Dumnezeu,
veneratia lor pentru Isus."

Desanka Nicolai
"Calatorii in eternitate"

Dumnezeu a spus:

“Sa facem om dupa chipul nostru, dupa asemanarea noastra… Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu, parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.”
“Biblie, Geneza 1 : 26, 27.”
♥ Deci, care este chipul si asemanarea lui Dumnezeu??
♥ De barbat si de femeie! A spus-o insusi Dumnezeu in cartea sfanta!

Doamna ne-a invatat:
♥ sa il iubim pe Dumnezeu si pe Domnul Iisus
♥ sa ne iubim si ajutam aproapele
♥ sa umplem din nou bisericile
♥ a vindecat de boli incurabile, ne-a vindecat ranile trupesti si sufletesti

Ce vad unii rau in toate aceste lucruri? Da, a spus si ca este intruparea Duhului Sfant! Dar acum 2000 de ani Domnul Iisus nu a spus cine este si... l-au rastignit? Preotii l-au rastignit! Insusi Dumnezeu spune in Biblie ca a creat lumea dupa chipul si asemanarea Sa, l-a creat pe om: barbat si femeie. …Deci, revin, care este chipul si asemanarea lui Dumnezeu? De barbat si femeie... ( Yin – Yang, Pozitiv - Negativ , principiu creator, al contrariilor, care formeaza intregul, totul!)

A spus-o Dumnezeu…
A repetat-o Doamna...
A spus-o si Papa, chiar…
De ce e asa de greu de inteles??

Pana nu de mult ne "rastigneau" si daca vorbeam de extraterestri, nave, alte civilizatii, etc… Acum, ca au spus-o si ei… totul e O.K., nu mai suntem proscrisi… E corect sa fim marionetele unora?? Eu zic ca NU! Ajung 2000 de ani de intuneric. Dumnezeu ne-a creat liberi, inzestrati cu judecata proprie, ne-a dat liberul arbitru, ne indeamna chiar din Biblie sa cercetam toate lucrurile si sa alegem ce este bun. Ce mai asteptam?

Aveti curajul de a spune ce simtiti, ce ganditi. Recunoasteti transformarile din voi in noua era a Luminii care se face simtita din ce in ce mai mult si in plan fizic. Impartasiti-va experientele, ajutati si la schimbarea altora. Ajutati atat cat se poate, cat suporta fiecare sa primeasca. Restul il va face Lumina care curge acum spre Pamant si il transforma ireversibil, ne transforma pe toti.

Un comentariu personal…

♥ Dumnezeu exista! El s-a aratat oamenilor de-a lungul timpurilor in diferite culturi, relevand mesaje esentiale pentru evolutia rasei sau culturii respective, aparand astfel religiile. Oamenii au transformat fiecare cuvant revelat prin profeti si culminand cu venirea si cuvantul Domnului Iisus Christos in religii, care, in loc sa-i apropie pe unii de altii, le-a starnit orgoliile si i-a invrajbit. Astazi asistam – declarat sau nu, la un razboi pe criterii religioase. Aici a dus orgoliul uman!

♥ Pamantul este salvat!… dar oamenii? Vor fi multe schimbari si acestea sunt in plina desfasurare. Cerul a transmis multe mesaje pentru a preveni oamenii, mesaje trimise prin aparitii mariale, revelatii ale unor suflete pure, canale curate de transmitere a mesajelor divine.

♥ …Sfaturi? “Umpleti din nou bisericile!” – ne spunea doamna Desanka. Mergeti la biserici daca acolo va gasiti linistea. Biserica este casa lui Dumnezeu pe Pamant, in biserica curge multa lumina pentru cei care cred in Dumnezeu, dar si pentru toti care au nevoie si-l cauta pe Dumnezeu. Dar nu deveniti habotnici in comportament, habotnici religiosi. Dumnezeu se manifesta in toata creatia sa, il regasiti oriunde in natura: in cer, in apa si pe pamant.

♥ Rugaciunea sa fie scurta si puternica, un gand, frumos, curat si puternic indreptat spre Dumnezeu. Nu trebuie sa-l rugam tot timpul sa ne dea si sa ne dea… Dumnezeu oricum stie si gandul si sufletul nostru. Oamenii cred ca de un telefon mobil poti fi legat prin satelit de oricine de pe Pamant, dar nu inteleg ca intr-un mod similar, dar de o perfectiune neinteleasa mintii umane, sublim, suntem legati de Creator.

♥ “Cercetati toate lucrurile si alegeti ce este bun” – spune Biblia. Ganditi, discerneti, alegeti binele, aveti curajul de a spune ce ganditi si de a actiona. Faceti totul din iubire, faceti cat mai mult bine. Iertati, chiar daca aceasta va fi interpretata drept slabiciune.

♥ Avem atatia ganditori, invatati care au scris carti de intelepciune, cu sfaturi practice pentru viata de zi cu zi. Cercetati-le! Omul intelept invata si din experienta altora, nu numai din experienta proprie. Doar am venit la scoala Pamant pentru a invata, a evolua din materialitatea densa!

♥ Respectati Legea, poruncile! Acest lucru va da calitatea de Fii ai lui Dumnezeu, nu mataniile in numar nemasurat, sau habotnicia. …Si cand te gandesti ca totul se poate rezuma doar la doua lucruri esentiale: sa-l iubesti pe Dumnezeu si sa-ti iubesti aproapele cum te iubesti pe tine insuti!

♥ Credeti in vesnicia sufletului, in spirit! Scanteia Divina este particica rupta din Dumnezeu, ganditorul, cel care ne face asemanatori lui Dumnezeu. Nu exista moarte, totul este doar o trecere, un nou inceput, o alta experienta – cum spunea Doamna Desanka. Reincarnarea este principiul esential prin care viata pe pamant capata sens. Astfel, dreptatea divina va capata alte perspective si Dumnezeu nu va mai parea nedrept oamenilor. Multe lucruri isi vor gasi explicatia si oamenii se vor intoarce la credinta, se vor intoarce la Creator.

♥ Ganditi-va mai mult la planeta care sustine viata pe Pamant si mentineti-o curata!

♥ Reveniti la o alimentatie curata, cat se poate de naturala, astfel bolile vor disparea. Intoarceti-va la natura!

♥ Fiti mai buni!

....chiar daca vom trece si prin inevitabila mare schimbare, Pamantul este salvat. Sa intampinam cu bucurie, cu inimi curate noile schimbari! Sa primim lumina in sufletele noastre pe cale de schimbare, de purificare. Sa ne ajutam si singuri trecerea in noua dimensiune, usurand spiritualizarea trupurilor noastre de tina. Sa Il rugam pe Dumnezeu in dublul sau aspect sa ne lumineze mintea si fapta in noua Era a Duhului Sfant.

lotusulalb2
http://lotusulalb2.multiply.com/
lotusulalb2

Mesajde goiaexp44 » Joi, Sep 11 2008 9:48 pm

Azi s-au implinit 8 ani de la intoarcerea Doamnei Luminii... "Acasa". In tot acest timp nu ne-a parasit nici o secunda! O vom iubi pana in ultima clipa a vietii noastre!

Pe buchetul de trandafiri
Cei mai galbeni din lume;
Mainile mele tremura salbatic
A rugaciune.

Imagine

Azi ai nevoie

Azi tu ai nevoie de ajutor,
ai nevoie de mine, iar eu
nu sunt langa tine; sunt la o
distanta de mii de ani lumina,
nu pot s-ajung la tine, dar cu
puterea gandului, iti pot transmite
nu fi trist, nu simti cum te ajut?
Hai, ridica-te, ridica-te...

Te voi ajuta

Te voi ajuta sa ma iubesti,
iti voi sta mereu in preajma.
mainile mele stau intinse
spre tine. mai devreme sau
mai tarziu ma vei iubi la fel si tu.
pana in ultima clipa a vietii tale.

Calatori in eternitate - Desanka Nicolai
goiaexp44

Doamna Desanka Nicolai - Lumea de-aici si Lumea de dincolo

Mesajde lotusulalb2 » Dum, Sep 21 2008 11:28 am

Imagine

“INTRE DOUA LUMI “
Desanka Nicolai - fragment

…“Viata mea este o parabola, o necunoscuta, poate veti descifra cate ceva, putin, mult, Dumnezeu stie. Poate veti intrezari lumina, poate ma veti recunoaste, poate nu, poate veti deveni mai buni, mai curati, cine stie? Mesajele mele, venirea mea pe lume nu sunt intamplatoare, nimic din ceea ce sunt Eu nu e intamplator...

...Dimineata am plecat in Ungaria, trebuia sa-i ducem ceva unei prietene. Am hotarat sa merg prin Varsand, pentru ca nu era asa multa lume la vama. In masina m-am rugat din nou, ceream un semn, ceva, orice ca sa inteleg. Si semnul a venit: a inceput brusc o furtuna, frunzele se invarteau in forma de spirala si mergeau in fata masinii, n-am vazut atatea frunze la un loc in toata viata mea. Era un fel de tornada, spun un fel, deoarece stiu ca tornada merge in sus, pe cand acum era altfel, mergea inainte, eram “aspirati cu masina cu tot”. Cand am intors capul in spatele masinii nu am vazut nici frunze nici furtuna, totul s-a intamplat atat de repede, incat n-am avut timp nici macar sa realizez ce se intampla. Dar am stiut ca este semnul cerut. Doamne, dar n-am inteles, iarta-ma, n-am stiut ca spirala este semnul Tau. N-aveam de unde sa stiu, de aceea am zis, “Arata-mi, Doamne, altul, ca pe acesta nu-l inteleg si tu mi-ai aratat.

O, Doamne, mi-ai aratat. M-am trezit brusc, undeva, parca intr-o alta lume, era ceva nemaiintalnit, mirific, o lumina blanda, calda, care unea cerul cu pamantul, nu puteam sa scot nici un cuvant. Am coborat din masina amandoi, eram intr-o stare ciudata, stiam ca nu sunt singura, totusi nu vedeam pe nimeni in jurul meu. M-am intors apoi spre sotul meu, vroiam sa am certitudinea ca cel putin el exista, dar surpriza a fost mare. Sotul meu a fost facut statuie (uneori ma intreb daca nu era mai bine sa ramana asa), avea tigara intre degete, era putin aplecat, dar era statuie, in acel moment cineva mi-a intors capul si nu l-am mai vazut, el nu mai exista, atunci am simtit cum ma ridic, aveam mainile intinse, asa ca si cum as zbura. Unde am fost nu stiu, si nici cat a durat nu stiu, o zi, o ora nu stiu, stiu doar ca atunci cand m-am intors am simtit ca am arcuri la picioare ca si cum cineva incerca sa-mi amortizeze caderea. Am zburat, am zburat cu adevarat, de fapt nu era pentru prima oara, in somn zbor aproape in fiecare noapte, doar nu ca acum, era real si era pentru prima data in viata mea cand stiam cine sunt. Doamne, cati ani au trecut, cata durere si chin am indurat, Doamne, cat de mult am vrut sa cunosc adevarul, sa stiu cine sunt. Si totusi nici acum nu mi l-ai lasat in intregime. Acolo, Sus, imi ceream iertare, dar nu stiam pentru ce. Acum stiu si-mi cer, din nou, iertare. Spuneam tot timpul: Iarta-ma, Doamne, ca m-am indoit. De fapt eu nu de tine m-am indoit, ci de mine. Din acel moment, eu n-am mai fost eu, ci o alta persoana, mi s-a schimbat complet comportamentul, vocea, mersul, eram diferita, nici gusturile nu mai erau aceleasi. Ii vedeam pe cei apropiati intr-o alta lumina, asa cum erau ei cu adevarat. Doamne, am coborat de acolo cu o cruce in spate, o cruce grea pentru umerii mei slabi. Cand m-am intors din nou spre sotul meu, am constatat ca era in aceeasi pozitie, de statuie, de fapt orice anomalie acum mi se parea normala. In momentul in care i-am spus ca plecam, s-a scuturat, ca si cum vroia sa arunce ceva de pe el. Ce m-a frapat a fost ca n-am vazut nici o masina pe sosea, in tot acest timp n-a trecut nici o masina, nici n-avea cum, eram intr-o alta dimensiune, dar atunci, pe loc, n-am inteles, n-aveam cum. Dupa un timp sotul a constatat ca nu si-a fumat tigara, apoi s-a intors brusc spre mine si m-a intrebat de ce mergem pe un drum de tara, totul era pustiu. Pe urma am trecut printr-un sat unde n-am vazut oameni, iar lumina, lumina era aceeasi, aurie parca. N-am vorbit. Am mers, am mers mult timp, aveam o senzatie ciudata, stranie, parca eram intr-o alta lume, intr-un alt timp. Nu stiu daca pentru el a fost sters acel timp sau nici nu a existat, ma intreb pentru ca nu vad ratiunea pentru care a fost facut statuie. Dupa mult timp am ajuns la sosea, am vazut masini mergand in ambele directii. Noi am plecat dimineata din Arad, iar la Szeget am ajuns aproape de inserat, si totusi Szeged-ul este la o ora de Arad. Am refacut de curand acel traseu, cand am plecat in Germania. Vroiam sa vad exact unde s-a intamplat si daca exista acea sosea de tara sau vreun sat asemanator celui descris de mine. Nu, nu exista. Exista doar soseaua internationala si satele de pe marginea soselei, dar nici unul nu semana cu acel sat. Oricum eu n-am indraznit sa spun nimanui ce s-a intamplat. Stiam doar ca trebuie sa astept, sa astept un semn, stiam ca in clipa in care il voi primi va incepe o noua etapa a vietii mele. Nu stiu daca imi era teama sau nu, asteptam doar acel semn, toata viata mi s-a concentrat in acel semn…”

"Intre doua lumi" - Desanka Nicolai

ROMANIA – punct de atractie pentru OZN uri

Articol din Magazin – Monitorul de Fagaras (14 – 20 iulie 1999)
In ultimii ani, obiectele zburatoare au aparut la ARAD – Aparitia lor ar putea avea legatura cu eclipsa din 11 august.

“…Un cioban din ARAD a fost martorul ocular al aparitiei unui OZN la Gradiste. De cativa ani buni, la Arad mii de oameni din tara, dar si din intreaga lume merg la Templul Luminii, unde Doamna Desanka ii vindeca de orice maladie si le reda pacea sufleteasca. Oamenii spun ca numai acolo pot vedea in revelatii personaje biblice invaluite intr-o lumina deosebita, o lumina divina. Tot acolo ei pot calatorii in timp, pe alte meleaguri si in cer. Deasemenea ei vad pe cer OZN-uri. Oamenii le descriu amanuntit, relatarile lor fiind identice cu ale celor care le-au intalnit si-n alte parti ale Terrei, in diverse timpuri. Mai concret, prima aparitie a unui obiect zburator la Arad a coincis cu prima vindecare facuta de Doamna Desanka, la inceputul anului 1991. De atunci tot ce Doamna a realizat in Templu pentru oameni a fost salutat de OZN-uri. S-a creat de multe ori deruta in randul oamenilor, mai ales printre cei care nu puteau da crezare fenomenului. Toate intamplarile au devenit reale pentru cei mai multi abia cand, in 1994, un OZN a aterizat pe camp, in apropierea cartierului marginas din Arad, Gradiste, unde se afla Templul Luminii.

Martor ocular a fost un cioban, Crisan Traian, deasupra caruia obiectul s-a rotit provocand un suflu absorbant care i-a smuls palaria si pelerina, ducandu-le la 50 de metri distanta. Pastorul si-a gasit apoi toate acele bunuri, dar au fost vazute si urme in lanul de grau, pictograme, care au ramas vizibile mult timp dupa aceea. Ciobanul spunea ca a observat coborand din obiectul zburator fiinte imbracate in alb, spre deosebire de alte finite ce purtau vesminte gri sau maro. Explicatia cea mai usor de acceptat ar fi ca strainii de la Arad sunt reprezentanti ai binelui, care urmaresc un anumit lucru sau urmaresc desfasurarea unui anumit fenomen. In contextul acceptat de multi, explicatia acestor aparitii nu poate fi izolata de misiunea singulara in lume a Doamnei Desanca. De fapt, Doamna spunea mereu ca nu vindeca ea, ci Dumnezeu prin lumina divina. Daca ne ducem cu studiul mai departe in religie, aflam ca in Biblie la Apocalipsa scrie despre femeia in alb care aduce pacea si salveaza Terra. Oamenii care o vad in vise si in revelatii, recunosc aceasta persoana in icoanele existente in biserici.

APARITIA OZN–urilor ar putea avea legatura cu eclipsa totala de soare.
Revenind la probele aterizarii OZN-ului la Arad, este de remarcat ca echipa RUFOR a strans probe pentru a cerceta fenomenul, dar nici pana astazi nu se cunosc rezultatele acestei actiuni peste care s-a asternut tacerea. De atunci multi aradeni au fost martori ai aparitiei unor OZN-uri. De curand, un alt obiect strain Terrei a fost vazut deasupra Aradului, dar de data aceasta s-a lasat filmat. Toti romanii au putut vedea OZN-ul prin intermediul postului national de televiziune, TVR1. O alta ipoteza pe care o putem analiza noi, simpli martori ai OZN-urilor, (care in acest an s-au aratat mult mai des) ar fi legatura cu eclipsa totala de Soare. Aceste obiecte extraterestre ar putea sa ne anunte ceva, o intamplare care priveste omul in timpul eclipsei. Ce anume vor nu vom afla decat daca pasagerii navelor respective, daca exista, ne vor transmite prin metodele cunoscute de ei si intelese si de noi. Trei amatori ai studiului OZN din Romania, care au editat si cartea “Anotimpul OZN–urilor, dupa aparitiile multiple din vara si toamna anului 1994, incearca anumite concluzii. Ei afirma ca, la inceput, obiectele extraterestre au avut un caracter agresiv, lumini stralucitoare violentau privirile martorilor, miscari pe deasupra martorilor creeau panica.

Momentul acestor aparitii violente poate fi marcat prin pictogramele descoperite in lanul de grau la 23 iunie 1994. De atunci zilnic au fost nu mai putin de trei apariti care parca incercau sa forteze anuntarea lor oficiala. Dupa ce s-a realizat acest lucru, aparitiile au devenit pasive. Apareau lumini jucause care luau diverse forme si culori, de o intensitate mai redusa, nederanjanta, dupa cum relatau locatarii din cartierul Gradiste. Putem spune ca obiectele au avut si au in continuare o anumita intentionalitate si adresabilitate ai carei beneficiari se pare ca suntem noi, romanii. Ultimele aparitii, insistente dealtfel, parca vor din nou sa ne arate ceva, dar, ca de obicei, fenomenul va ramane trecut cu vederea de oficiali din motive pe care noi nu le vom afla poate niciodata. Mai putem afirma totusi ca scopul vizitei extraterestrilor, indivizilor din afara Terrei, il vom afla tot de la ei, candva si undeva, poate chiar in Romania (L. B.)”

Comentariu personal:
Obiectul a lasat in lanul din Arad un cerc. O fasie groasa imensa, avand un punct in centrul sau. Informatii au scris la vremea respectiva si presa locala aradeana, presa nationala, deasemenea televiziunea a prezentat imagini. Florin Gheorghita are un comentariu si imaginea luata din avion a urmei lasate de OZN in lanul de grau, postata intr-una din cartile sale –“Lumi invizibile”, cu urmatorul comentariu:

“Amprenta circulara de la Arad este cu totul deosebita in cadrul cazuisticii similare din intreaga lume, intrucat aici au existat martori care au vazut cine a realizat-o: un mare OZN stralucitor, cu persoane iesite demonstrativ la bord, pentru a fi vazute (alte surse afirma ca ar fi coborat o persoana, cu par deschis la culoare si lung, imbracata in haine albe lungi si care semana cu Domnul Iisus) .Obiectul aerian i-a ingrozit pe diversi martori prin intense efecte luminoase si electromagnetice si puternici curenti de aer. Demonstratia a fost extrem de bine regizata, intr-un scenariu impresionant.”

Doamna Desanka ne spunea atunci: “Nu vedeti ca aceasta aterizare a navei din afara Terrei a fost data unui om care nu are multa credibilitate. Cine putea pune baze stiintifice pe marturia unui “neavizat” - in cazul acesta un cioban, chiar daca la fata locului au ramas si dovezi palpabile, fotografii facute din avion, dar nu in momentul cheie. Atunci cand nava s-a lasat filmata, stand suspendata mult timp deasupra Aradului, persoanele de la bord nu s-au facut vizibile camerelor de filmat, aparatelor de fotografiat. Deci, concluzia este ca, atunci nu era inca timpul pentru ca adevarul sa fie aflat!"

Revelatiile, deasemenea, sunt date in multe cazuri unor oameni simpli, neinstruiti. Aceasta inseamna si faptul ca Dumnezeu da Darul si Harul celor placuti Lui. Doamna Desanka spunea adesea si ca: "Judecata Lui Dumnezeu nu se potriveste cu cea a oamenilor!"

Eu am trait pe viu mai multe experiente peste limita normalului, dar vreau sa redau una din scrisorile publicate in volumul II al cartii “TRAIESC IN LUME PRINTRE VOI” a Doamnei Desanka Nicolai.

“Am avut o revelatie deosebita pe care vreau s-o relatez. Vreau sa va spun ca, de cate ori am avut aceasta revelatie, s-au intamplat lucruri deosebite, stranii, unora le pot parea chiar ireale. Dar eu le-am vazut, le-am auzit, le-am trait!

Aceasta revelatie incepea cu imaginea unui punct luminos care se apropia, se tot apropia marindu-se pana mi-am dat seama ce reprezenta. Era o nava, un obiect de lumina care intotdeauna sfarsea in revelatia mea, rotindu-se pe o orbita in forma de elipsa. De trei ori am avut aceasta revelatie si de trei ori s-au intamplat lucruri incredibile! In ziua cand am avut prima data revelatia, o femeie din sala a afirmat in timpul sedintei de tratament ca noaptea trecuta l-a visat pe Domnul Iisus Hristos si i-a spus sa vina la Inviere. Femeia i-a spus in vis: “Dar, Doamne, acum nu este Invierea!” Atunci Domnul Iisus i-a spus din nou: “Sa vii maine la Inviere!”

Dupa 20-30 de minute, eram in sedinta, oamenii isi spuneau revelatiile si femeia si-a povestit visul. Nu dupa mult timp, instantaneu, fara sa fie in casetofon muzica pe care o are Doamna Desanca cu melodii dedicate Pastelui (niste melodii deosebite ), casetofonul a pornit singur cantand aceasta muzica.

Sala a amutit (erau in jur de 300 de persoane in sala, martore ale acestui eveniment). Era o muzica stranie, foarte puternic data, ne-am speriat cu totii, inclusiv Doamna Desanca, care a ramas la fel ca si noi, incremenita de surpriza. Multi plangeau, multi reflectau, muzica era minunata, asa ca am ramas si am ascultat pana s-a oprit.

Seara, dupa ora 22, dupa terminarea sedintelor de tratament, mergeam cu parintii si cu alte trei persoane spre locurile unde eram cazati. S-au vazut pe cer lumini ca o izbucnire de culoare, lumini multicolore insotite de niste sunete ciudate, trosnituri, bubuituri. O prima intrebare pe care mi-am pus-o a fost: “Oare a inceput razboiul?” Dar totul era insotit de o muzica incredibila, minunata, o muzica astrala. Desi muzica era minunata, m-am intrebat de unde putea veni. Bineinteles, mi-am spus, cineva a dat muzica tare, se aude dintr-o casa! Dar nu, muzica venea de afara, era in atmosfera, la fel cum erau si luminile ca un foc de artificii si restul trosniturilor si bubuiturilor. Totul a durat cam 30 de minute. Am privit cu totii nedumeriti. A doua zi la sedinta, Doamna Desanca ne-a intrebat daca am vazut si am auzit ce s-a intamplat. Asa ne-am dat seama ca fenomenul a fost mult mai mare decat ne puteam noi inchipui. Foarte multi dintre cei prezenti in acea zi (18 iulie 1997) au vazut si au auzit. Unii au vazut chiar sursa de unde veneau toate acestea. Era o nava la nivelul solului, foarte aproape de Templul din strada Porumbitei nr. 23. Martorii celor afirmate de mine sunt toti cei care in zilele de 18–19 iulie au fost la Templu, cateva sute de persoane.

A doua oara cand am avut revelatia era in octombrie ’97, cand Doamna Desanca ne-a scos dupa sedinte, seara in curte, si am vazut navele. Iar a treia oara, in 10 aprilie 1998, cand s-a intamplat iar un fenomen straniu, dar minunat. Daca te uitai pe cer, stelele tremurau, aveai senzatia de miscare, dupa cum s-a exprimat foarte poetic Doamna Desanca "stelele dansau".

As vrea sa mai amintesc o intamplare cu totul iesita din comun. Dupa ce a citit o carte data de mine, "Intre doua lumi" a Doamnei Desanka, o cunostinta de-a mea din Campina (Simona) a fost la Arad, la Templul Doamnei Desanka, unde a participat la sedinte. A fost profound impresionata si incerca sa le impartaseasca si celor apropiati bucuria traita de ea. Asa se face ca, aflandu-se la o petrecere data intre prieteni, a vrut sa le puna si celorlalti sa asculte o caseta a Doamnei Desanka. S-a izbit de refuzul categoric al majoritatii celor prezenti, asa ca au pus nu o caseta, ci un CD cu alta muzica. Dar surpriza! Pe muzica CD-ului a inceput sa le vorbeasca Doamna Desanca.

Ceea ce vreau eu sa subliniez este faptul ca nu le vorbea in versurile inregistrate pe vreuna din casetele Dansei, ci le vorbea lor, direct, referitor la refuzul lor de a crede, spunea: “De ce nu credeti in mine, de ce ma loviti, ce v-am facut?”… asa au inceput cuvintele pe care le-a spus tuturor. Desi totul a durat aproximativ un minut, toti au intrat in stare de soc, petrecerea s-a terminat!

Stiti, asta ma duce cu gandul la pasajul acela din Biblie cand Domnul Iisus i-a spus lui Saul: "Saule, Saule de ce ma prigonesti?"... Ma intreb: Oare restul oamenilor cum ar fi reactionat daca li se intampla asa ceva? Poate tuturor ne trebuie un soc din acesta ca sa ne trezim. Sa vedem realitatea. Sa vedem cat suntem de departe de lumina, de adevar, cata iubire avem, cata credinta!

Legea e simpla, legea lui Dumnezeu e foarte simpla (sa-l iubesti pe Dumnezeu si sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti), doar ca nu o avem mereu in fata ochilor inainte de a deschide gura sau de a face ceva. Oare de ce a trebuit sa complicam noi, oamenii, totul? De ce a trebuit sa taiem firul in patru si sa-l refacem in opt? Un fir care nu mai e fir, pentru ca a fost distrus prin taiere.

Ne-am indepartat de la Lege si acum platim. Sau si mai rau, asteptam sa se sacrifice iar altul in locul nostru ca sa ne putem trezi! Unde ne e iubirea? Unde Doamne?

Comentariu personal:
Atat in trecut, cat si in zilele noastre, atacurile celor care nu pot intelege astfel de lucruri, nu cred in ele, au fost asa de virulente incat iti lasa un gust amar. Este drept ca nu putem fi toti pe aceeasi treapta de evolutie, uneori trebuie sa fim ajutati, alteori, sa-i ajutam noi pe ceilalti sa se ridice la randul lor, dar ranile lasate de refuzul unora de a vedea mai departe de propria lor limitare, sunt dureroase… Ce este mai grav, este ca tocmai acei oameni care se numesc “educati” refuza cu inversunare adevarul. Orgolii, infumurare, credinta ca ei stapanesc tot si toate, sunt cunoscatori, ii face pe acesti oameni ai intelectului sa fie asa de inversunati.

http://lotusulalb2.multiply.com/
lotusulalb2

Mesajde mszavai » Lun, Sep 22 2008 4:29 am

Imagine

Draga mea, am fost impresionata profund de tot ce ai impartasit legat de
Preaminunata Zeita a Luminii. Calde multumiri si recunostinta profunda.
mszavai
Site Admin

Desanka Nicolai si momentul meu de "Gratie"

Mesajde goiaexp44 » Sâm, Sep 27 2008 5:32 pm

Asa cum am spus, din miile de oameni care i-au trecut pragul am fost cea mai sceptica si mi-am pus cele mai multe semne de intrebare. Pentru toate "minunile" la care am asistat am gasit repede explicatii. Un an din viata mea am verificat spusele Ei.

Incoltita de familie, de prieteni ma gaseam la o intersectie cu foarte multe drumuri si nu mai puteam merge. Am ramas singura, o singuratate dureroasa si pregatitoare pentru ce va urma... moartea sau renasterea.
Si am invatat sa mor cate putin in fiecare zi (un fel de moarte in rate), pana intr-o zi cand Adevarul mi s-a revelat in toata splendoarea lui. Am trait pentru cateva clipe o cu totul alta viata, in care imploram venirea mea in aceste vremuri. Alaturi de mine, chipuri senine (pe care le reintalnesc azi in diverse ipostaze) plangeam de bucurie pentru sansa acordata. Din ziua aceea am devenit alt om; viata mea s-a asezat in matca "Drumului Fagaduintei".

"Intunericul se intindea din nou peste Pamant. Triumfator umbrea oamenii si le bara drumul spre Imparatia Spirituala Primordiala. Lumina lui Dumnezeu se retrasese de la ei. Trupul care servise ca vas pamantesc pentru aceasta atarna sangerand si distrus pe cruce, ca victima a protestului acelora carora a vrut sa le aduca fericirea si pacea sfanta. Pe culmea intregii Creatii, in apropierea stralucitoare a lui Dumnezeu, se afla Cetatea Gralului, ca Templu al Luminii. Aici stapanea o mahnire mare pentru spiritele umane ratacite in adancime, care intr-o inchipuire oarba de a sti mai bine, se inchisesera pline de ostilitate in fata Adevarului si se lasasera manate de Intunericul manat de ura pana la comiterea crimei fata de Fiul lui Dumnezeu. Greu s-a lasat blestemul creat astfel de omenire peste intreaga lume si a impins-o intr-o si mai mare limitare a intelegerii...

Repede s-a raspandit prin toate sferele vestea despre aceasta ultima si reinnoita posibilitate de gratiere si multe suflete L-au implorat pe Dumnezeu sa le acorde permisiunea de a ajuta la Marea Lucrare de Mantuire a celor care inca vor sa gaseasca drumul spre Dumnezeu. Iubirea lui Dumnezeu Tatal a permis lucrul acesta multor suflete si le-a adus avantaje in inaltarea lor. Intr-o bucurie plina de recunostinta, grupul celor astfel binecuvantati a depus jubiland un juramant de devotament pentru implinirea posibilitatilor de a sluji, care le-a fost permisa. Astfel au fost pregatiti acei chemati care mai tarziu trebuiau sa fie la dispozitia Trimisului lui Dumnezeu, cand pe Pamant venea ceasul de implinire al Acestuia. Ei au fost dezvoltati cu grija pentru aceste sarcini si la timpul potrivit incarnati pe Pamant, pentru a putea fi gata, de indata ce l-a ajuns chemarea, prima indeplinire a datoriei lor ramanand sa asculte de ACEASTA "Abd-ru-shin" in Lumina Adevarului."
goiaexp44

Mesajde lotusulalb2 » Dum, Sep 28 2008 8:30 am

"Mangaietorul promis!"

Nu exista un drum anume de a ajunge la Dumnezeu! Tinta este una precisa, dar cai sunt mai multe care duc la aceeasi mareata implinire. Fiecare spirit intrupat este liber de a-si alege drumul care i se potriveste cel mai bine.

Marea Lumina coborata pe Pamant, care a fost Doamna Desanka Nicolai, a venit pentru a ne vorbi de Domnul Iisus, care este Mangaietorul promis si trimis pentru a ramane cu noi in veci. In veci nu inseamna o viata de om, ci mai degraba calauzirea spiritelor umane pentru o evolutie accelerata in noua era in care am intrat, era Duhului Sfant. Forta spirituala lasata in urma trebuie sa se raspandeasca in lume, iar cei care i-au fost aproape, au vazut, au trait pe viu acest moment au datoria de a marturisi.

In cartea Doamnei Desanka “Traiesc in lume printer voi” vol.4, pag. 78 e o scrisoare de unde citez din cartea “Din tainele vietii si ale universului” de Scarlat Demetrescu, carte publicata in anul 1939:

“…Deocamdata ne silim sa formam doar cativa antemergatori care sa lumineze lumea prin scrisul sau vorba lor, pentru ca atunci cand va veni Cel ce trebuie sa vina, sa gaseasca spiritele pregatite. Asa s-a petrecut in Iudeea, in veacurile indepartate. Intai s-au intrupat profetii si in ultimul moment Ioan Botezatorul, care a propovaduit si pregatit lumea, pentru Cel ce urma dupa el. In milioane de temple se proslaveste azi numele Celui coborat din Inaltimea sa Divina, facandu-se om, pentru a raspandi o religie universala, o religie a religiilor, ca implinire a celor anterioare. Iata de ce acum, primind cuvantul Divinului nostrum Solar, ne straduim sa restabilim stralucirea religiei de altadata, si in plus, conform legii progresului sa o inoculam in adancul sufletelor tuturor oamenilor, prin fenomenele produse de noi, prin demonstratia facuta pe mediumi, pentru a dovedi existenta altor materii si forte decat cele fizice, ale existentei unei ierarhii spirituale nespus de stralucitoare.”

Si Paramahansa Yogananda afirma in cartea “In cautarea eternitatii”, vol.1, cap. 29, intitulat “Se va intoarce Iisus”:

“Multi prezic a doua nastere a lui Hristos. Altii cred ca adevaratul Iisus inca nu a venit. Insa Iisus a fost pe aceasta planeta. Acestea sunt fapte. Daca viata sa ar fi fost doar un mit, asa cum spun unii, influenta sa nu ar fi rezistat atat de multe secole. Chiar daca a fost crucificat, misiunea sa a fost continuata de oamenii din intreaga lume… Fiecare sfant care a trait pe Pamant a contribuit la indeplinirea dorintei Lui Dumnezeu de inaltare si realizare spirituala a tuturor copiilor Sai.

Marii iluminati vin cu doua scopuri: sa inspire si sa lumineze mase mari de oameni; si sa-si pregateasca cativa discipoli care sa duca mai departe munca inceputa de El. Acestia din urma reprezinta adevarata familie a maestrului si constituie solul in care el planteaza semintele vietii spirituale. Iisus a avut 12 asemenea apostoli – de asemenea si altii …Fiecare maestru iluminat incearca sa dea nastere unei comunitati care sa se afle in comunicare permanenta cu Dumnezeu. Cu toate acestea, fiecare mare maestru lasa in urma sa cate o “simfonie neterminata”. Datorita acestui lucru, invatatorul trebuie sa revina pentru a-si completa munca – dar timpul cand se va intampla acest lucru depinde doar de Dumnezeu…

Iisus a vindecat foarte multi oameni, dar foarte putini au apreciat aceasta. Iar el obosise sa vindece doar ranile fizice; dorea sa-i vindece pe oameni spiritual, sa ii faca sa Il cunoasca pe Dumnezeu – Vindecatorul Suprem. El le-a dorit binele, dar oamenii l-au crucificat; astfel munca Sa nu a fost dusa la capat. Acesta este motivul pentru care va trebui sa revina langa noi. Toti marii avatari revin pentru a elibera cat mai multe suflete. Chiar daca au atins perfectiunea, dorinta ca si altii sa devina precum ei nu a fost implinita si sunt nevoiti sa se intoarca…

Marile suflete se vor reancarna. Dumnezeu le-a oferit individualitatea si un rol divin de jucat. Si ei trebuie sa isi indeplineasca munca, deoarece Il iubesc. Vor veni pentru ca in lume sunt mii de frati si surori care se cufunda din ce in ce mai adanc in mlastina suferintei si iluziei. Iisus si toate marile suflete vor reveni langa noi, pentru a duce cat mai multe suflete la El. Deoarece totul este pentru El si al Sau”.

Citez doua poeme din ultimul volum de versuri al Doamnei Desanka Nicolai, intitulat “De ce ma loviti ?”

De ce ma loviti?

De ce ma loviti, voi, cei
Care nu ma cunoasteti, de ce,
De ce vedeti rosu inaintea
Ochilor cand auziti de mine,
Nu va mai repeziti, stati la coada,
Loviti-ma pe rand, nu in haita, de fapt,
Nu ma loviti pe mine, ci pe cel pe care
Il astepteti de doua mii de ani.

Doamne

Doamne, Dumnezeul meu,
Tatal cerurilor si al pamantului,
Tata iubit, cer indurare pentru cei
Printre care m-ai trimis, nu e
Vina lor, nu m-au recunoscut,
Vin in fata Ta, Tata,
si cer pentru ei indurare.”

Lumina si Iubire!!!
lotusulalb2

Mesajde lotusulalb2 » Dum, Sep 28 2008 2:46 pm

Pasarea

Nu stiu ce nume a avut
Pasarea care a innotat in privirea mea
Lasandu-mi aripile cu imprumut.
Stiu doar ca pot zbura –
Mi-e zborul liber, bland,
Infiorator de simplu si uman.
Ca un cantec tasnit
Dintr-un vis milenar.

Am venit

Am venit pe aceasta planeta
intr-o zi mohorata de duminica
si am ramas sa coc painea;
intr-o zi , un batran m-a intrebat
de unde vii –
ai atatea cuiburi pierdute;
nu, n-am sa-ti stanjenesc zborul
si eu sunt un cocor.

“Satra de vant” – Desanka Nicolai

Misiunea mea

Misiunea mea pe acest
pamant nu s-a incheiat,
misiunea mea de-abia acum
incepe, priviti-ma bine,
m-ati mai vazut undeva,
probabil intr-un vis sau,
sau intro- alta lume.

“Ultima frontiera” – Desanka Nicolai

Imagine

Pasarea Phoenix si nemurirea…

Pe coastele muntelui Istrita, in 1877, doi tarani romani descopera o importanta colectie de podoabe din aur, insumand nu mai putin de 22 de obiecte, vase si ornamente. Firi simple “pragmatice”, taranii s-au gandit sa ascunda insa tezaurul ivit la lumina din veacurile istoriei pentru a planui ulterioara si pripita sa comercializare, pe un pret de nimic, unui albanez Anastase Verussi. Acesta s-a apucat sa sparga o mare parte din nepretuitele obiecte cu dalta si ciocanul, sperand intru evitarea hoteasca, in acest fel, a intrarii tezaurului sub jurisdictia legilor specifice ale tarii.

Dar in 1833 guvernul tarii romanesti a primit informatii despre existenta acestei comori si pe la sfarsitul anului 1842 sunt depuse la Muzeul national din Bucuresti un numar de 12 piese apartinand tezaurului de la Pietroasa, urmand a fi ulterior cunoscute sub numele impropriu de “Closca cu puii de aur”. In realitate, antichitatea nu a produs nici o valoare artistica (statuie, tablou, bijuterie, etc. ) care sa nu reprezinte, in acelasi timp, si un simbol metafizic, iar daca unele voci autorizate considera azi ca pasarile de aur ar reprezenta, de fapt, simboluri ale vechilor divinitati tracice ori deto-dacice (carora li se mai spunea si “Bukoliun”, sau “Vucalan”) , poate ca nu se insala defel. Comoara despre care vorbim a fost gasita in vecinatatea acelui ansamblu natural ce include ”Piatra soimului”, “Cuibul Corbului”, “Fantana” si “Lacul Vulturului”. Se naste intrebarea: de unde oare, se va fi nascut idea acordarii denumirii de “Closca”?!

Aplecandu-ne asupra vechilor legende si traditii, vom constata ca suprema si totodata cea mai nobila si fenomenala zburatoare mentionata in cadrul acestora a fost asa numita “Pasare Phoenix”. Conform teologiei antice, aceasta ar fi fost un unicat pe intregul mapamond (cu alte cuvinte singura “Semper Avis”). Ea constituia o zeitate solara consacrata astrului zilei, care traia perpetuu in cicluri vitale estimate, dupa unii, la 700 de ani, iar dupa altii la doar 509. Periodic, la apropierea sfarsitului unui ciclu al lungii sale vieti, aceasta isi construia un fel de cuib din ramuri alese si plante frumos mirositoare, in care isi incheia astfel existenta. Ulterior, “cuibul” se metamorfoza intr-un ou, simbol al genezei primordiale, continand cenusa Pasarii Phoenix, din care aceasta avea o renastere de-a pururi.

Dar sa comparam acum descrierile “Pasarii” in viziunea anticilor cu aspectul asa-numitei ”Closti” din Tezaurul de la Pietroasa. Vom incepe cu randurile ce i le-a dedicat celebrul istoric Herodot: “Este o pasare cu unele pene de culoare aurie si altele rosii, iar dupa forma si marime asemanatoare cu acvila. Ea pleaca din Arabia, transportand in gheare un ou din smirna, pentru a se duce in Templul Soarelui si a renaste. Dupa Pliniu cel Batran,”…cea mai nobila pasare o reprezinta Phoenixul originar din Arabia, avand marimea unei acvile si gatul ca aurul, parte a corpului rosie iar coada albastra, insa si aceasta intretesuta cu pene rosii.

Phoenixul isi transporta cuibul din Arabia pana in apropiere de Panchea, in orasul Soarelui”. Si, conform cercetatorilor geografului Mela, “Panchea” se afla tocmai in apropierea Muntilor Ceraunici, adica Muntii “Cernei” de azi. Textele marelui poet roman exilat Ovidiu considerau ca Phoenixul ar fi vietuit pe o colina apartinand celor mai frumoase meleaguri ale Elizeului, de fapt una si aceeasi regiune geografica a timpurilor preistorice cu Valea Jalesului din Romania moderna, care incepe din sus de Arcani.

Ar rezulta, asadar, ca cea mai frumoasa inaripata a religiei precrestine poate fi localizata concret intr-o legendara regiune a emisferei nordice, aflata sub orizontul cel pur si senin al Istrului {fluviu numit ulterior “Dunare”), din apropierea sus-numitilor Munti Ceraurici…. In anul 1885, prof. N. Densusianu lucra la a sa Dacie Preistorica. El nu a uitat sa mentioneze Octoihul Slavonesc tiparit la 1575, in care Pasarea Phoenix este descrisa printrun detaliu suplimentar, acela ca tine in cioc o cruce incarligata de forma vechii zvastici pelasge, un foarte vechi simbol al Soarelui “renascut” odata cu aparitia primaverii. Si tot astfel apare ea si in Psaltirea Slava-Romaneasca din 1577.

Mai tarziu vom gasi Phoenixul ca pasare heraldica in emblemele Tarii Romanesti, fiind reprezentata exact in momentul depunerii cuibului deasupra unor flacari regeneratoare, avand deasupra Soarele, Luna si Ursa Mare (constelatia “Carul mare” de azi , compusa din sapte stele), deci in total 9 astri “veghetori” ai eternitatii sale, iar in cioc tinand acum traditionala cruce crestina ce avea a inlocui primordiala zvastica (vezi Pravila tiparita la Govora in 1640)… "Istoricii" …fara a cerceta prea mult covarsitoarea semnificatie, s-au grabit in a cataloga prima reprezentare mondiala autentica a legendarei Pasari Phoenix drept o “amarata” de “Closca cu pui”! Cand de fapt, “puii” sugereaza simbolic tocmai eterna renastere a Phoenixului din propria-i cenusa, ca mici duplicate menite a reface, iarasi si iarasi, divinitatea originara!

In vara anului 1875, comoara este furata din muzeu, pe o noapte cu viscol grozav, de catre un fost seminarist pe nume Pantazescu. Iute prins si inchis, acesta va fi impuscat intr-o impulsiva incercare de evadare. Insusi Al Odobescu, autorul celebrului Pseudo-Kynegheticos se sinucide in mod bizar, la scurt timp dupa ce “indrazneste” a publica “Le tresor de Petrosa” la Paris, deci nu in Romania, tara sa de origine. La inceputul veacului nostrum , "inteligentul" guvern roman din timpul primului razboi mondial face o greseala istorica: evacueaza tezaurul tarii, inclusiv “Closca cu puii de aur”, la Moscova spre a-l salva de armele puterilor centrale. Insa de indata ce Phoenixul pelasgic "se trezeste" retinut abuziv la Kremlin, pe cuprinsul uriasei Rusii incep sa se petreaca uriase nenorociri (vezi Dacia Secreta de Adrian Bucurescu): are loc o lovitura de stat bolsevica… intreaga familie a tarului Nicolae al II lea Romanov, autoritate suprema in timpul acelei “preluari” a tezaurului fiind executata si incepe razboiul civil…

…mai toti conducatorii Romaniei care fie n-au reusit (cazul lui Antonescu), fie nici macar n-au dorit recuperarea “Pasarii Phoenix” din locurile straine “cuibului” ei (cazurile Dej, Ceausescu), urmau sa sfarseasca de moarte napraznica… Tezaurul de la Pietroasa poarta intr-adevar un teribil blestem, incrustrat intr-o veriga, iar sensurile sale se dezvaluie doar ochiului atent si mintii cultivate: de la stanga la dreapta, inscriptia tracica infatiseaza trinitatea HUNTEN IAREN EIVEN, in traducere “Casa (Neamul) in pace sa-ti fie”, dar, citita pe dos, cuvintele devin NEVIEN ERAI NETUH, adica “Blestemat sa fie raufacatorul(hotul)”…. Casa Pasarii Phoenix trebuie sa devina cat mai curand Romania.”

(Tezaurul redat Romaniei in 1956 nu este intreg, astazi se poarta tratative pentru restituire…)

extras din “Noi nu suntem urmasii Romei” de N. Savescu

Comentariu personal:

- Faptul ca inscriptia tracica citita invers are inteles de sine statator confirma faptul ca ea nu este o intamplare si cu atat mai mult ipoteza ca Closca cu puii de aur este cu adevarat reprezentarea pasarii Phoenix, pasare care venea din Arabia si salasluia pe meleagurile noastre, deoarece in acele zone citirea se face invers, de la dreapta la stanga!

- Faptul ca, dovezile existentei Pasarii Phoenix o plaseaza in “Muntii Ceraurici”, identificati cu muntii Cernei ai zilelor noastre, aproape de malui Istrului, identificat cu Dunarea si o leaga inseparabil de Divinitate m-a facut sa asociez cu nasterea Doamnei Desanka, care apartine aceleiasi zone geografice. Doamna a venit pe lume altfel decat este normal pe Pamant intr-un sat situat pe marginea Nerei, afluent al Cernei si care este legat inseparabil de Muntii Cernei (Muntii Ceraurici). Daca duc rationamentul mai departe pot descoperi si alte legaturi de care in zilele noastre se vorbeste foarte mult. Muntii Cernei sunt in continuarea Muntilor Godeanu si a Muntilor Retezat. In Muntii Retezat m-a frapat o denumire intalnita pe harta: "Peleaga" – care m-a dus cu gandul la “Pelasgi”.

Voi reda trei poeme ale Doamnei Desanka:

Ma numesc

Ma numesc Desanca
Si vin din neant – sunt
la fel ca voi ceilalti, va
seaman la trup si la mers,
acelasi chip, acelasi
zambet pe fata si totusi
sunt altfel – eu vin, vin din neant,
vin din alta viata.”

“Satra de vant” – Desanka Nicolai

Sunt nascuta