Ce reprezinta acest semn?

Discuții pe teme de metafizică și ezoterism

Ce reprezinta acest semn?

Mesajde mszavai » Vin, Iun 06 2008 8:13 am

Imagine

Am si eu o intrebare. :help Stie cineva ce reprezinta semnul acela pe care il face Maria cu mana in poza de mai sus? Este intalnit in atatea icoane (ca si cea de mai jos)... si este semnul pe care eu il fac intuitiv in timpul meditatiilor. De fapt chiar asa imi incep meditatiile, tinandu-mi mainile in acea pozitie. Il percep ca pe o energie de aliniere a corpurilor subtile, de ancorare, de centrare a intregii mele fiinte.

Este energia pe care o simt continuu in jurul meu si mai nou fie ca ma uit la televizor, fie ca merg prin casa, simtind energia fac semnul acesta cu mainile.
Poate stie cineva mai multe si ma "lumineaza" si pe mine :lyric...

Imagine
mszavai
Site Admin

heh

Mesajde Tudor » Vin, Iun 06 2008 10:42 pm

Cand pui mana pe inima si cealalta o intanzi cu palma inspre ceva/cineva asta inseamna ca echilibrezi energia daruintei cu cea a primirii. Cand pui mana pe inima inseamna ca primesti (de obicei e mana stanga)... si cea dreapta intinsa spre o persoana inseamna ca dai energia din sufletul tau.

Se creeaza un flux de echilibrare a fiintei. :love36
Tudor

Mesajde mszavai » Vin, Iun 06 2008 11:39 pm

:pisicuta2: Multumesc, draga Tudor! Interesant e ca la mine ambele maini sunt in pozitia asta, la distanta egala fata de corp, perfect simetrice. De aici si sentimentul de aliniere si centrare. Dar, ma intreb eu, oare de ce degetele stau exact in acea pozitie? :think Cu cele trei indreptate in sus, iar cele doua indoite. Am citit ca cele trei ar reprezenta trinitatea. Oricum, foarte foarte interesant tot ce ni se intampla in perioada asta...
mszavai
Site Admin

Mesajde Tudor » Dum, Iun 08 2008 3:13 pm

Cand iti intinzi mana in fata la maxim si stai cu degetele spre tavan, degetul inelar si cel mic de la ambele miini sunt ''trase'' in jos din cauza ca muschii de la mana stanga (partea stanga a miinii) - respectiv miinii drepte - sunt intainsi. Acele 2 degete sunt supuse stresului muscular daca mana e intinsa de tot si astfel se lasa asa in jos in pozitia aceea.

Asta ar fi una din explicatii.

Dar da, daca iei dpdv metafizic, vezi si in poza cu Iisus ca mana lui stanga e inspre inima (a primi) si mana lui dreapta o intinde cu palma spre noi (a ne darui) so yeah heh.

:hello3
Tudor

Mesajde mszavai » Lun, Iun 09 2008 7:43 am

:scratch hm... trebuie sa fie mai mult decat atat. Mainile nu le tin niciodata intinse la maxim in fata. Privind din fata ele depasesc usor linia umerilor, iar privind din lateral sunt cam la aceeasi distanta ca si in icoana. Asta cand nu sunt asezate simetric chiar in dreptul inimii de centru (in pozitia aceasta mainile stau cu palmele fata in fata, ca si cand inconjoara inima).

Referitor la ce ai spus tu cu musculatura, ca sa testez am facut semnul tinand mainile fie paralele cu solul, fie indreptate in jos avand toate degete foarte relaxate. Intotdeauna degetele se aliniaza foarte exact in formatiunea respectiva: adica trei intinse si doua indoite, ca si cand fiecare s-ar aseza "la locul lui". Pot spune ca e mai simplu daca ai tine toate degetele intinse decat daca ar sta in pozitia asta, deci nu e chestia de musculatura. Este foarte foarte interesant pentru mine. A devenit de-a dreptul fascinant... he he

Oricum m-a ajutat mult tot ce mi-ai spus. M-am mai "luminat" putin.
Te pup,
:kiss
mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Lun, Iun 09 2008 8:06 am

OK. Am mai experimentat... si cred ca am dezlegat "misterul" :happydance . Motivul pentru care cele trei degete sunt indreptate in sus este pentru ca de fapt doar cele trei degete transmit energia (stau foarte drepte si intinse). In schimb cele doua degete stau indreptate in jos (spre Pamant) pentru ca ele ancoreaza energia celui care transmite. Exact asa se simte!!! :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo
mszavai
Site Admin

Mesajde Tudor » Lun, Iun 09 2008 4:34 pm

Intuitie + alte vieti ca vindecator = Flawless victory =D :yahoo
Tudor

Mesajde mszavai » Lun, Iun 09 2008 8:28 pm

:hug Hai ca esti simpatic foc!!!!!

Imagine
mszavai
Site Admin

Mesajde Oana » Lun, Iun 09 2008 9:25 pm

Pozitia mainilor in ambele imagini are legatura cu samanta Christica si cu schimbul de energie legat de acest centru al nostru. Maria il primeste pe Iisus in inima ei iar Iisus din a doua imagine ofera lumii iubirea din inima Lui.

Daca si tu faci aceste gesturi, inconstient, inseamna ca faci acelasi lucru: preiei energia universului in inima ta sau oferi lumii iubirea ta, dupa caz.

Te pupik, si iti transmit si eu iubirea din inima mea.
Oana
Oana

Mesajde mszavai » Mar, Iun 10 2008 8:56 am

Multumesc, Onuta si multumesc, Tudor! :floare

M-ati ajutat foarte mult sa-mi rezolv "dilema". Se pare ca sunt pe post de emitator si habar nu aveam. laugh19

Ce m-as face eu fara voi? :birds
mszavai
Site Admin

Înapoi la Metafizică și ezoterism