"Cine Sunt Eu?"

Discuții pe teme de metafizică și ezoterism

"Cine Sunt Eu?"

Mesajde mszavai » Mie, Mar 19 2008 9:24 am

Imagine

Trezirea mea s-a produs in urma cu cinci ani, la varsta de 29 ani, chiar inainte de a implini 30. Simtind imboldul interior si nestiind ce se intampla, am inceput sa caut pe internet explicatii, raspunsuri care sa justifice ceea ce simteam in interior. Asa am descoperit site-ul http://www.crystalinks.com site creat de Ellie Crystal, un adevarat maestru. Ellie este flacara geamana a lui Zoroaster, sau Z asa cum il numeste ea, de la care transmite mesaje prin channel. Experientele personale impartasite de Ellie, impreuna cu toate invataturile descoperite pe acest site m-au ajutat sa cobor profund in interior, punandu-mi intrebarea: "Cine Sunt Eu?"

Am inceput la scurt timp sa fac channel. Am descoperit ca pot face foarte usor acest lucru si ca as fi putut-o face si mai devreme daca as fi fost constienta de aceasta capacitate a mea. Mi s-a vorbit atunci de misiunea mea, de rolul pe care mi l-am propus sa il indeplinesc in aceasta viata si trebuie sa recunosc ca toate aceste dezvaluri mi-au creat o stare de panica, refuzand pentru un timp chiar sa mai fac channel. Nu vedeam pur si simplu ce as putea face eu atat de deosebit ca sa imi ajut semenii "al caror planset m-a determinat sa mai vin inca o data pe pamant". Timp de un an am continuat calatoria in interior. Am descoperit la scurt timp ca pot face desene prin channel, ca pot face vindecare channel, canta, etc; este simplu, principiul fiind acelasi, te aliniezi pur si simplu la energia transmisa.

La una dintre sedintele de channel, ghidul meu spiritual Anton mi-a comunicat ca Fecioara Maria si Cuvioasa Paraschiva sunt prezente si ca doresc sa imi comunice ceva. Mi s-a spus: "Fecioara Maria a venit sa-ti daruiasca o floare pe care sa ti-o pui deasupra inimii si sa sti ca noi suntem aici cu totii si veghem asupra ta din inalturi." Despre Cuvioasa Paraschiva mi s-a transmis: "E aici si Marea Cuvioasa Paraschiva, asa cum o sti tu, cand va plimbati impreuna pe aleile de trandafiri ale palatului bizantin. Tu ai fost atunci o stareta cu vaza. Erai mult mai in varsta decat Paraschiva si aveai rolul sa o ajuti si sa o calauzesti pretutindeni acolo unde ea se ducea si se preschimba intr-o floare frumoasa a Bizantului". In momentul transmisiunii am primit viziunea in care eu eram o doamna cam la 52 ani, mai robusta, destul de sobra, imbracata intr-o sutana de stareta de culoare maro deschis, intr-un peisaj insorit, alaturi de o tanara.

M-am indoit foarte tare de ceea ce mi s-a transmis, astfel incat am inceput sa fac cercetari pe internet, cunoscand foarte putine despre Paraschiva sau despre Bizant. Spre mare mea surprindere am aflat ca:

"Cuvioasa Parascheva a trait in prima jumatate a veacului al XI-lea. S-a nascut in Epivat (azi Boiados) in Tracia, pe tarmul Marii Marmara, in apropiere de Constantinopol (azi Istanbul), pe atunci capitala Imperiului bizantin. (...) Dupa trecerea catorva ani, si-a parasit parintii si “frumusetea acestei lumi”, retragandu-se “in adancul pustiei”. S-a oprit mai intai la Constantinopol, unde a ascultat cuvinte de invatatura de la calugari si calugarite cu aleasa viata duhovniceasca. Urmand sfaturile acestora, a parasit capitala, indreptandu-se spre tinutul Pontului..."

In cercetarile mele am descoperit totodata ca orasul Constantinopol a fost vestit pentru gradinile sale de flori.

In alta sedinta channel mi s-a transmis ca am fost astrolog la observatorul din Massachusets. Facand cercetari pe internet am descoperit ca exista intr-adevar patru observatoare in Massachusets. Mi s-a vorbit si despre alte vieti ale mele: politician, pianist in vremea lui Bach, cercetatoare si atatea alte vieti, unele mai luminoase, altele mai putin... Despre altele nici nu am nevoie sa mi se vorbeasca: am fost barbat si am luptat pe front in atatea vieti, am fost miner si am murit in mina (de aici si claustrofobia din aceasta viata), am fost chirurg in viata anterioara...

Am stat mult pe ganduri inainte sa public acest mesaj. In afara de sotul meu, nu am impartasit aproape nimanui toate acestea, nici chiar colegilor de echipa, considerand ca acest aspect este cat se poate de personal si mi-a fost transmis in scopul de a avea incredere in ceea ce mi se transmite si de a ma ajuta intr-adevar sa ma regasesc, sa redescoper CEEA CE SUNT.

Am scris insa toate acestea, caci constat cu tristete ca s-a atins un fel de nivel de plafonare printre Lucratorii in Lumina. Alergam atata sa citim ce mai e nou, ce mai spune o entitate sau alta. Site-uri intregi, grupuri yahoo pe care se copie si se tot copie mesaje channel traduse mai mult sau mai putin corect.

In goana aceasta dupa nou, din dorinta de afirmare, am uitat sa ne mai punem intrebarea: "Cine Sunt Eu?"

In Lumina,
monika
mszavai
Site Admin

Mesajde goiaexp44 » Mie, Mar 19 2008 8:07 pm

Draga Monika,

Cu toti am simtit nevoia de a afla cine suntem. Dar nu intotdeauna am ales calea cea mai buna si o parte dintre noi ne-am pierdut intr-un paienjenis al confuziilor.

Aceia dintre noi care au intrat in legatura cu Sinele si cu propria sa intelepciune, devenind constienti de scanteia divina din ei, sunt cei care vor intra in noua era a lui "eu stiu"... PE ALEEA PRINCIPALA. Ceilalti vom mai ramane sa contemplam asfintitul lui "eu cred". E firesc sa faci parte din prima categorie. Mereu te-am considerat un "deschizator de drumuri", ti-am citit mesajele cu interes, cu admiratie fara sa fac prea multe comentarii.

Dar in ultima perioada am strania senzatie ca nu mai esti aceeasi persoana. Luciditatea, curajul si puterea de a darama toate zidurile si frontierele ridicate de catre o lume care priveste cu neincredere orice transformare nu sunt de sorginte pamanteana. Monika, esti sigura ca mai esti printre noi???

Cu multa iubire,
Elena :hello3
goiaexp44

Mesajde Alien » Joi, Mar 20 2008 8:16 pm

Cine sunt EU? Este intrebarea care m-a determinat si pe mine sa caut. Facand o retrospectiva a tuturor evenimentelor petrecute pana in momentul in care mi-am recastigat increderea in mine, pot spune ca nu-i chiar asa de usor sa rezisti pe linia de plutire (care contravine aproape in totalitate "principiilor umaniste" ale acestei societati).

Monika, nu vreau sa repet ceea ce au spus deja altii, vreau doar sa-ti reconfirm imensa recunostinta pentru existenta TA, aici si acum. Cantitatea informationala si implicit accesul la aceasta este unul din cele mai puternice instrumente de inducere (nu-mi plac cuvintele: manipulare, control!). Suntem constienti de efecte, dar zbaterile furibunde ale EU-lui personal ne vor mai da batai de cap, in special celor care suntem oarecum incadrati in sistemul social actual. Metafizic se spune: "Lasa lucrurile sa lucreze!" - a nu se intelege asteptarea indiferenta si inactiva a cuiva care sa faca treaba in locul nostru. Inteleg insatisfactia ta pe care probabil ai interpretat-o ca o dovada de neincredere din partea celorlalti. Mai are rost sa-ti spun cat de minunata esti!? Mai are rost sa exprim in cuvinte toate sentimentele curate si impersonale pe care le transmitem continuu (stiu ca nu sunt singurul care manifesta aceasta stare!) catre tine si catre toti ceilalti Lucratori in Lumina!?

Vibratiile echinoctiului de primavara, ma duc cu gandul la vederea holistica a manifestarii luminii soarelui asupra scumpei noastre Geea: jumatate scaldata in lumina jumatate ascunsa luminii. Inca un motiv in plus sa resimtim si mai profund dualitatea. Pasul despre care aminteste Elena mai sus - trecerea prin portal - este o alegere individuala. Faptul ca am reusit sa deschidem ochii nu implica si conditia de a urma toti acelasi drum. Din acest punct de vedere te inteleg foarte bine: ceea ce ne-ai oferit prin prezenta ta, prin munca ta nu se reflecta in rezultatele asteptate (mai avem si legea cauzei si efectului!). Nu uita insa manifestarea legii corespondentei, care ne confirma faptul ca Ť nu tot ce zboara, se mananca ť. Suntem liberi sa alegem ceea ce ne convine, dar nu putem ramane in afara acestei legi, asadeci ne vom continua munca chiar de va fi nevoie sa ne Ť taram pe branci ť. Daca ceilalti nu reusesc sa zareasca lumina de la capatul tunelului nu este vina ta, a mea sau a altuia! Dar nici nu ne permite sa renuntam la a manifesta divinitatea din noi. Fruntea sus, Spirit drag, nu ai fost nu esti si nu vei fi niciodata singura!

In final voi incerca un raspuns la intrebarea: Cine sunt EU?

EU sunt Tu, sunt in toate
in cuvinte si in soapte desarte.
Sunt aici de milenii si stau
vertical in lumina, sa dau
mingiiere celor greu incercati,
apa vietii celor mult insetati.
Cine sunt? Sunt iubire,
armonie, impacare, 'mplinire;
Sunt lumina in zi si in noapte;
Sunt aproape, departe.
Sunt acum si mereu in fiinta
Creator creat, Constiinta.

Lumina, Iubire, Armonie!
Alien

Mesajde Arcangelo » Vin, Mar 21 2008 1:09 am

Si mie mi se pare ca evoluez prea lent... ca m-am plafonat... ma simt tare mic... nu mai reusesc sa meditez ca lumea, nu mai am avantul si ardoarea, entuziasmul, daruirea pe care le aveam... as fi facut orice, oricate sacrificii, as fi trecut prin iad ca sa cresc... acum sunt blazat de-a binelea. Mai ales, pot spune ca NU MAI AM RABDARE. Nu mai am rabdare sa ma straduiesc sa... nimic, simt ca nu mai POT sa fac eforturi de nici un fel (in domeniul spiritual).

Oare ma puteti ajuta?
Arcangelo

Mesajde mszavai » Vin, Mar 21 2008 1:18 am

Draga Alien,

Noi am vorbit si pe email. Minunate versuri! Le-am materializat pe o felicitare.
Doresc sa fac precizarea ca mesajul meu face referinta la DESCOPERIREA UNICITATII NOASTRE.

Draga Arcangelo,

Iti inteleg trairile. Ne aflam in 2008, Anul Noului Inceput, si degeaba incercam sa ne continuam existenta ca si pana acum; nu mai functioneaza. De aici starea de dezechilibru, dar mai ales NEMULTUMIREA pe care o simtim.

Am citit destul pana acum cu totii si consider ca E TIMPUL SA NE INTOARCEM SPRE INTERIOR!

Iubire si Pretuire tuturor,
monika
mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Dum, Ian 16 2011 7:47 pm

dana corina scrie:
Mi-am pus aceasta intrebare de 1000 de ori... Mi-a fost greu sa aflu raspunsul si pentru asta a trebuit sa ma "dezbrac" de orgolii, temeri si suparari care m-au incorsetat ani buni. Asa am aflat ca raspunsul se afla in interiorul meu, in profunzimea mea, ca am venit cu el pe acest pamant. A trebuit sa iert multa lume si in special pe mine, sa inteleg miezul problemelor care m-au chinuit si sa vad partea frumoasa a acestora. Acum sunt mai implinita si foarte impacata cu mine insumi.

Va iubesc. Numai bine!

mszavai
Site Admin

Mesajde mszavai » Dum, Ian 16 2011 7:49 pm

cristina_rm30 scrie:
Somnul

Interesant e ca dorm
Nu sunt prezent
Si dorm
Sunt conditionat de obiceiuri si prejudecati,
Reactii previzibile.
Sunt un robot
Si dorm
Sunt o masina
Nu sunt Om
Nu ma cunosc
Si dorm
Nu sunt aici!
Caci dorm.
Chiar de-am crezut ca-s treaz,
A fost un vis
Caci tot dormeam
Iluzia trezirii iar s-a stins.
Vointa mi-e falsa
Caci inca dorm.

de Antonia Marian volumul "Rugaciune"

mszavai
Site Admin

Mesajde harmony » Lun, Ian 02 2012 6:29 pm

Cred ca aceasta blazare, dezamagire vine de la faptul ca... dorim recompensa. Dorim ca in urma eforturilor noastre sa fim primiti, iluminati, daruiti cu fel si fel de daruri divine. Uitam insa ca mai intai trebuie sa aducem conditia de OM la adevarata ei valoare, aceea de a Fii OM pur si simplu.

Dumnezeu a stiut ca natura noastra este mult mai umana decat dorim noi, ca ne vom plictisi, ca vom renunta, ca vom abandona. Invataturile date de Domnul Iisus sunt nu numai reguli de conduita, ci si stalpi pretiosi de a fi verticali, de a ajunge la vibratia divina, conditie primordiala de a ne intoarce ACASA. A fi OM, pur si simplu, nu e chiar atat de usor, in zilele noastre. Sa fii curat la suflet, plin de iubire, sa nu doresti decat sa ajuti si sa respiri iubire... cat e de greu! Iubirea, nu e vorba in vant, trebuie sa fie neconditionata; altfel cum am mai fi diferiti de cei care gandesc: imi dai, iti dau, asa cum e "cool" acum?

Iata de ce cred ca tristetea noastra este mare, iata de ce ar trebui sa incercam sa traim simplu, fara a astepta ceva in schimb: nici daruri divine, nici recunoastere... nimic. Cand vom fi doar Iubire, doar Compasiune si Intrajutorare... ne vom preschimba in scantei pure, de o alta vibratie, ne vom atinge scopurile divine, cu care am venit pe Pamant. Pana atunci sa traim firesc, sa muncim pentru a ne autodepasi, sa impletim spiritualul cu viata materiala, pe care sa o ridicam la rang divin de sfintenie si curatenie interioara. Asa cum spiritualul a facut o bucla si a coborat catre noi, cu un scop, la fel si materialul poate face o bucla, in spatiu si timp, pana sa se intoarca de unde a venit.

Sa incercam sa preschimbam materia, implicit trupul, in spiritual, caci asta este scopul, ca peste tot in univers sa rasune un cantec divin si vointa lui Dumnezeu.

Oare chiar nu vom putea?
harmony

Mesajde DARA » Joi, Mar 29 2012 9:22 pm

DARA

Sunt Lumina si Intuneric

Mesajde mszavai » Vin, Mar 28 2014 7:45 pm

Imagine

Lumina si Intuneric

Nu sunt in totalitate numai bine si lumina, cateodata nutresc ganduri si sentimente negative, asta sunt eu.

Nu sunt in totalitate numai rau, sunt generoasa, binevoitoare si pacifista.
Am foarte multa iubire si lumina de impartasit, asta sunt eu.

Viata consta in a crea echilibru, nu a-ti suprima partea ta buna sau partea ta rea, caci una nu poate exista fara cealalta, accepta-le in mod egal.
mszavai
Site Admin

Înapoi la Metafizică și ezoterism